گنجینه سرود - تحلیلی کوتاه از «سین مثل سرود» و گروه سرود انقلابی از شبکه افق - رسانه انقلاب

گنجینه سرود انقلاب

نگاهی به برنامه «سین مثل سرود» شبکه افق

گنجینه سرود انقلاب

رسانه انقلاب: برنامه «سین مثل سرود» از شبکه «افق» یک برنامه کوتاه است که در آن سرودهای فوق العاده خاطره‌انگیز دهه ۶۰ و نیمه اول دهه ۷۰ را به نمایش می‌گذارد.
گروه‌‌‌هایی مثل گروه سرود «بچه‌های آباده» که سرودهای بسیار خوب و درخشانی را در آن دوران مانند «مادر برام قصه بگو»، «رضارضا»، «این جامه سیاه» (وفات امام خمینی ره) و البته نوحه‌خوانی «باز این چه شورش است» که تنها چند نمونه از سرودهای موفق آن دوران است را خواندند. آثاری که غالباً بر سر زبان‌ها بود و مردم زیرلب آن‌ها را ‌می‌خواندند.
اما امروز دیگر خبری از آن گروه‌های سرود نیست و تک‌خوان‌های پاپ اکثر فضای موسیقی را گرفته‌اند. خصوصاً بچه‌ها، کمتر به فضای کار هنری مشغول هستند. همین عاملی شده است برای اینکه سرودهای ۲۰ سال پیش تلویزیون نیز از یاد برود. سرودهایی که مضامین انقلابی، دینی و ارزشی ملی را با خود به‌همراه داشتند. چیزی که دقیقاً امروز کمبودش احساس می‌شود. این گنجینه سرودها اگر چه امروز کمتر بازخوانی و بازآفرینی می‌شوند، ولی حفظ آن‌ها امروز خود رسالت مهمی است که برنامه‌هایی مثل «سین مثل سرود» یا «خانه سرود انقلاب اسلامی» وظیفه آن را به عهده دارند. البته گروه سرود «نسیم قدر» نیز کارهای خوبی مثل «ارغوان» را تولید کرده‌ است که به دفعات زیادی پخش شد و حتی تلویزیون در اخبار شبانگاهی گزارشی تحلیلی از شبکه سه درباره آن پخش کرد. مجموعه «راه» نیز می‌تواند ضمن آنکه به تولید موسیقی و سرود انقلابی و ملی دست می‌زنند به بازآفرینی سرودهای انقلابی سال‌های ۶۰ و ۷۰ رو بیاورند تا موج دیگری از سرودهای انقلابی کم‌کم درمیان بچه‌های مدرسه، مسجد و هیئت شکل بگیرد. هم چنین می‌توان با تلفیق موضوعی و محتوایی برخی از سرودهای آن روزگار با موضوعات امروزی به زیبایی، ابداع و ذوق کار اضافه کرد. مانند ترکیب سرود «مادر برام قصه بگو» یا «دیشب خواب بابا رو دیدم» با تم فرزندان شهدای مدافع حرم.

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top