اکسپو - آستانه - قزاقستان - ایران - پاویون - وزیر صنایع - فرهنگ و هنر - رسانه انقلاب

بی خانمانی هنرمندان در آستانه

کمبود ریال ایرانی بهانه حذف هنر از اکسپو آستانه

کمبود ریال ایرانی بهانه حذف هنر از اکسپو آستانه

رسانه انقلاب: امروز افتتاحیه «اکسپو» آستانه پایتخت قزاقستان است. اکسپو که بیشتر یک کارنوال فرهنگی هنری از کشورهای گوناگون می‌باشد قبل تر در میلان برگزار شد که جمهوری اسلامی ایران نیز در آن حضور داشت. اما امسال حضور جمهوری اسلامی ایران در این برنامه به علت کمبود بودجه و با دستور وزیر صنایع لغو شد. این در حالی است که طبق اعلام رسمی تا امروز برگزاری حدود سه هزار نمایش هنری در شاخه‌های مختلف هنری مانند اجرای موسیقی و آیین‌های محلی و سنتی کشورهای مختلف در اکسپو پیش‌بینی شده است.

از جمله برنامه های «اکسپو» می‌توان به سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم اوراسیا، رالی بین‌المللی جاده ابریشم، تور تئاتر کمدی موزیکال کره، جشنواره ملی تئاتر قزاقستان، تور تئاتر ملی آلمان، تور تئاتر درامیک آلمان با دو نمایش مختلف، کنسرت آنسامبل کلاسیک قزاقستان، فینال مسابقات بین‌المللی خواننده‌های جوان اپرا، برنامه تئاتر ایالتی روسیه با اجرای تئاتر کودک و نوجوان، اجرای تئاتر ایالتی روسیه، کنسرت خواننده مطرح اپرا (اسپانیایی) پلاسیدو دومینگو، پروژه بین‌المللی فرهنگی هنری تایپوگرافی بر جاده ابریشم با حمایت یونسکو و…

اکسپو از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است تا آنجا که حتی در اکسپوی میلان کشورهایی حاضر شدند تا در خیابان‌ها و خارج از محافل اصلی موسیقی مثل سالن‌های اجرای کنسرت موسیقی زنده اجرا کنند. قزاقستان فرصتی بود تا این بخش نیز در برنامه‌ها مورد توجه قرار گیرد. آستانه دارای ظرفیت‌های فیزیکی مانند ایرا هاوس، تالار برگزاری کنسرت، مرکز هنری، قصر صلح و … است که امکان برگزاری برنامه‌های مناسب هنری توسط ایران مانند اجرای ارکستر را دارد.

این برنامه که از قبل با برنامه‌ریزی گروه‌ها و اصناف مختلف هنری آماده به کار شده بود متأسفانه در آخرین ساعات با دستور وزیر صنایع لغو شد تا پاویون ایران بدون هیچ برنامه هنری فعالیت کند که عملا برای این نمایشگاه در این ابعاد بی‌معنی است.

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top