چه زمانی سر مسئولین از زیر برف بیرون می‌آید؟ - رسانه انقلاب

چه زمانی سر مسئولین از زیر برف بیرون می‌آید؟

واکنشی به حضور فیلم لرد در جشنواره فیلم کن

واکنشی به حضور فیلم لرد در جشنواره فیلم کن

رسانه انقلاب: پس از اینکه در سال گذشته گزارشی مفصل با عنوان نفوذ فرهنگی (ورود خانم آنکه لویکه به کشور و دستگیری او در فرودگاه با چمدانی از فیلم‌های غیر قانونی برای ارسال به جشنواره های خارجی ) در رسانه ها منتشر شد، دوباره شاهد آن هستیم که در جشنواره فیلم کن که به تازگی آغاز به کار کرده است، فیلمی از ایران دوباره خبرساز شد.
در خبری که خبرگزاری جوان منتشر کرده آمده است که در جشنواره امسال کن و در بخش «نوعی نگاه» فیلمی به نام «لرد» حضور دارد؛ فیلمی به کارگردانی محمد رسول اف که هرچند ادعا می‌شود پروانه ساخت آن صادر شده است، اما هنوز پروانه نمایش آن در داخل صادر نشده، ضمن اینکه اجازه نمایش این فیلم در جشنواره فجر سال قبل هم داده نشد.
با این حال گویا برای حضور این فیلم در جشنواره کن از سوی اداره نظارت پروانه نمایش جشنواره‌ای صادر شده است، آن هم برای نسخه‌ای از فیلم که پر شده از طعنه و تمسخر به ایران و حتی تقدیس فرقه ضاله بهائیت. به مانند اغلب آثار جشنواره‌ای سال‌های اخیر سینمای ایران، «لرد» هم تا توانسته به سیاه‌نمایی و کدر نشان دادن مناسبات حاکم در جامعه ایران پرداخته است.
در امتداد سیاه‌نمایی درباره ایران و ساختار حاکم بر آن، در سکانسی از فیلم علناً به تقدیس فرقه ضاله بهائیت پرداخته می‌شود؛ یک دانش‌آموز به اتهام بهائی بودن از مدرسه‌ای اخراج می‌شود و بعد از خودکشی، حتی اجازه دفن وی در گورستان داده نمی‌شود! نمایش این فیلم در جشنواره کن نه فقط تمسخر تماشاگران به هنگام نمایش فیلم به ایران و ایرانیان را موجب شد که سبب‌ساز آن شد که یکی، دو نفر از فیلمسازان ایرانی حاضر در جشنواره هم به سازنده‌اش ایراد بگیرند. جالب است که نمایندگان رسمی سازمان سینمایی حاضر در این رویداد و از جمله مدیر مادام‌العمر بخش بین‌الملل یک نهاد سینمایی دولتی که با پول بیت‌المال راهی این سفر شده‌اند، نه تنها کمترین واکنش منفی به سازنده فیلم نشان ندادند بلکه کوشیدند به‌طور کاملاً پنهانی و دور از چشم دوربین‌ها به او تبریک بگویند! پرسش آنجاست، اداره نظارت سازمان سینمایی چرا برای نسخه‌ای از فیلم که مملو است از استهزای ایرانیان مجوز نمایش جشنواره‌ای صادر کرده است؟
حال سوال اینجاست که این مسئولین سینمایی تا چه زمانی می خواهند، سر خود را مانند کبک زیر برف بکنند و از اطراف خود بی خبر باشند. بی خبری ای که قطعاً موجب تخریب ایران و ایرانی می شود، البته به شرط اینکه جوامع روشنفکر سینما اینها رو مصداق تخریب بدانند.

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top