ویکتور هوگو دانای کل است-کار مهم ویکتور هوگو چیست؟-رسانه انقلاب

ویکتور هوگو دانای کل است

کار مهم ویکتور هوگو چیست؟

کار مهم ویکتور هوگو چیست؟

رسانه انقلاب: «ویکتور هوگو» که او را نابغه‌ای در ادبیات داستانی و رمان نویسی جهان معاصر باید نامید، نویسنده اثری است شهیر به نام «بی‌نوایان». این کتاب را اگر نخوانده‌ایم قدر مسلم فیلم یا سریال و کارتونی از آن دیده‌ایم. آثار سینمایی و نمایشی فراوانی از آن در کشورهای گوناگون جهان خصوصا مهد این نویسنده یعنی فرانسه ساخته شده است. داستان، داستان انسان‌ها، داستان عشق و حماسه، تاریخ و سیاست و یک بازتابی است از جامعه دوران هوگو که در نوع خود بی‌نظیر است.

ویکتور هوگو در مقام یک دانای کل داستانی را می‌گوید که ماجرای عشق‌های زودگذری است که بیشتر به هوس نزدیک است و ماحصل آن هوس‌ها کودکان مظلوم و بی‌پناهی چون «کوزت» است که در برهوت آغازین دنیای جدید سرگشته و گم می‌شدند. بی‌اخلاقی و بی‌بندوباری آن روزها مانند تهدیدی بلای مردم فرانسه شده و ویکتورهوگو آینده نگرانه این واقعیت را هشداری برای روزهای پسین فرانسه می‌دید.

«ژان والژان»ی که روزگاری دزد و یاغی بود در آشنایی با یک کشیش، درس اخلاق و کرامت را می‌آموزد و بعد از آن راه تازه‌ای را در زندگی آغاز می‌کند که در این مسیر با کوزت بی‌نوا آشنا می‌شود و با جوانمردی مادر کارگر بیچاره وی را پروبال می‌دهد. در این میان بازرس بدخواه داستان، «ژاور»، نمادی از حاکمیت استبدادی زمانه است که چیزی جز قانون خودکامه را نمی‌فهمد. همه جا دنبال ژان والژان است و دست از او برنمی‌دارد تا اینکه بعد از سال‌ها تلاش برای دستگیری ژان والژان زمانی که به مقصود نمی‌رسد خود را به درون رودخانه پرتاب می‌کند.

ضعیفان در این داستان فقط «مارین» و کوزت نیستند بلکه طماعان سنگدلی چون «تناردیه»‌ها نیز وجود دارند که از آب کره می‌گیرند و چیزی جز پول نمی‌شناسند. در دخمه‌ای زندگی می‌کنند که نامش را مسافرخانه گذاشته‌اند و هر ماه مقادیر زیادی از مارین مادر کوزت دریافت می‌کنند و مارین هم برای اینکه از پس مخارج برآید دست به فروختن دندان‌هایش می‌زند.

ویکتورهوگو با ترسیم یک چنین جامعه‌ای که فساد و تباهی از سر و پیکر آن می‌ریزد تصمیم می‌گیرد که راه چاره را در همراهی اخلاق و براندازی نظام فاسد ببیند: انقلاب فرانسه. حماسه‌ای که در آن هوگو اخلاق جمعی و وحدت را پشتوانه‌ای برای انقلابی به مهمی انقلاب فرانسه می‌دید و بعد از آن با ثبت دراماتیک این واقعه تاریخی نامش تا ابد در جهان ماندگار شد.

تاریخ قابلیت‌های فراوانی برای دراماتیزه کردن دارد و این نویسنده بزرگ یکی از چندین نویسنده شهیر غرب است که به این قابلیت پی برد و خود را وقف این خدمت کرد. تاریخ معاصر شرق و جهان اسلام نیز وقایع حساس و جریان ساز بی‌شماری را دارد که قابلیت درام و داستانی شدن را دارند. از تاریخ صدر اسلام گرفته تا جهان معاصر همگی لحظات حساس بی‌شماری را دارد که با درام کردن آنان جدای از درس‌های بی‌شمار، جهانی کردن را می‌توان دنبال کرد چنان که ویکتورهوگور فرانسه و انقلاب بزرگ آن را جهانی کرد.

هوگو هنر دیگری که دارد نمایش سرنوشت است. سرنوشتی که از پس قضا و قدر در مسیر هرکس قرار می‌گیرد و انسان با آن دست و پنجه نرم می‌کند. و جالب آن است که سرنوشت‌های انسان‌ها نیز به هم گره می‌خورد و از هر کدام داستانی ایجاد می‌شود که همگی با هم در این شبکه بزرگ انسان و اخلاق سهیم هستند و شکل دهنده آن می‌باشند. اینجا است که هوگو در حقیقت یک جهان خلق می‌کند و نفرات این جهان را با تمام ویژگی‌های شخصیتشان خلق می‌کند و در داستان زندگی آنان کرامت و ارزش صلح و خون دادن در راه آزادی و انسانیت را به جهان ارسال می‌کند.

بنابراین ویکتور هوگو یک دانای کل است. دانایی که به فلسفه تاریخ، سرنوشت، انسانیت و دین ایمان دارد.

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top