همراهی موسیقی و سیاست - معرفی ۵ قطعه مهم تلاقی سیاست و موسیقی نیویورک‌تایمز -رسانه انقلاب

همراهی موسیقی و سیاست برای اتحاد شرق و غرب

معرفی ۵ قطعه مهم تلاقی سیاست و موسیقی توسط نیویورک‌تایمز!

معرفی ۵ قطعه مهم تلاقی سیاست و موسیقی توسط نیویورک‌تایمز!

رسانه انقلاب: موسیقی همواره در تاریخ نسبت به مسائل سیاسی و حوادث مهم دنیا واکنش نشان داده است و بی‌تفاوت نبوده. حتی خود در دورانی مانند نیمه دوم قرن ۲۰ پیشتاز جریانات معترضانه نیز بوده است. در میان آثار مختلفی که ساخته و یا خوانده شده است، مجله  نیویورک‌تایمز ۵ کار را جزو بهترین آثار مطرح دنیا معرفی کرده است. ناگفته نماند اگرچه در میان این آثار ترانه‌هایی بر علیه نابسامانی‌های وضعیت فلسطین و اسرائیل نیز موجود است ولی این به معنای صلح نیست بلکه گذشتن از حق مسلم فلسطینیان است. درحالی‌که می‌شد این کار اثری حماسی بر علیه رژیم غاصب صهیونیست باشد.

از دیگر آثار معرفی شده در این بین  ارکستر سمفونیک جاده ابریشم است که بهمراهی «کیهان کلهر» به یاد بمباران شیمیایی حلبچه  قطعه «مراقبه فراموش نشدنی» را نواخت که هم از جهت تلاقی سیاست با موسیقی و هم از جهت انعکاس جهانی بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

۱. «کودتای جنگ سرد» اولین قطعه است که توسط  «ون کلیبورن» ۲۳ ساله در پایان دوران جنگ سرد و برای تلطیف دل‌های مردم اتحاد جماهیر شوروی ساخت.
۲. «مرثیه جنگ» بنجامین بریتن نیز که در دوران جنگ جهانی دوم ساخته شد اثری است برای ایجاد صلح و دوستی بین آلمان و غرب بعد از این دوران. ناگفته نماند این موسیقی در سال ۱۹۶۲ در خرابه‌های کلیسای جامعی که توسط نازی‌ها ویران شده بود خوانده شد.
۳. «قصیده آزادی»  لئونارد برنشتین که رهبری ارکستر را برای سمفونی نهم بتهوون در برلین بدست گرفته بود بهمراهی هنرمندانی از شرقو غرب اجرا شد که به معنای فروریختن دیوار برلین و آشتی دوطرف بایکدیگر بود.
۴. قطعه بعدی اثری است که برای اتحاد اسرائیل و فلسطین! خوانده شده است و توسط ادوارد سعید فلسطینی سروده و دنیل برن‌بویم رهبری شده است.
۵. آخرین قطعه نیز همانطور که قبلتر اشاره شد «مراقبه فراموش نشدنی» به نوازندگی کیهان کلهر بود که در سال ۱۹۹۸ اجرا شد.

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top