نخستین جشنواره نقالی و پرده‌خوانی غدیر - رسانه انقلاب

نخستین جشنواره نقالی و پرده‌خوانی غدیر

نخستین جشنواره نقالی و پرده‌خوانی غدیر

نشست رسانه‌ای نخستین جشنواره‌ی نقالی و پرده‌خوانی غدیر (نقالان علوی) صبح امروز- ۲۰ شهریورماه- با تبیین برنامه‌های این رویداد برگزار شد.

به گزارش رسانه انقلاب، در نشست رسانه‌ای نخستین جشنواره نقالی و پرده‌خوانی غدیر (نقالان علوی)، کوروش زارعی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و دبیر جشنواره؛ حسین عالم‌بخش، قائم مقام دبیر جشنواره؛ و امیرحسین شفیعی، دبیر اجرایی جشنواره؛ پیرامون برنامه‌ها و چگونگی برگزاری این رویداد فرهنگی- هنری با اصحاب رسانه به گفت‌وگو نشستند.

کوروش زارعی؛ دبیر نخستین جشنواره نقالی و پرده‌خوانی غدیر (نقالان علوی) در ابتدای صحبت‌های خود از پیام روشن و شجاعانه‌ی رهبر انقلاب در محکومیت فاجعه‌ی فنا قدردانی کرد و این پیام را قوت قلبی برای قلب‌های شکسته‌ی شیعیان در فاجعه منا دانست.

با برگزای نشست‌های علمی، نسل جدیدی از نقالان و پرده‌خوانان را پرورش می‌دهیم
وی در ادامه، پرداختن به سیره امام علی(ع) را با زبان هنر برای جامعه‌ی امروز را واجب و ضروری خواند و گفت: نسل جوان ما آن‌چنان که باید با سیره‌ی زندگی امام اول شیعیان و فرهنگ غدیر آشنایی ندارند و تئاتر این امکان را دارد که به موضوعات و ابعادی از زندگی امام علی(ع) که تاکنون مغفول مانده و کمتر به آن پرداخته شده، بپردازد. از این رو نخستین جشنواره نقالی و پرده‌خوانی غدیر (نقالان علوی) با هدف معرفی سیره علمی، عملی، جهادی، مدیریتی و امامت امام علی(ع) به زبان هنر نقالی برگزار خواهد شد.

دبیر جشنواره نقالی و پرده‌خوانی غدیر (نقالان علوی) نام امام علی‌(ع) را برکت این جشنواره دانست و افزود: در این جشنواره علاوه بر اشاعه‌ی فرهنگ غدیر، ما برآنیم تا هنرهای پرده‌خوانی و نقالی را که از گنجینه‌های هنرهای آیینی و نمایشی ما هستند و متاسفانه در سال‌های اخیر به محاق فراموشی افتاده‌اند را احیا کنیم.

وی استقبال خوب از فراخوان این رویداد را نشانه‌ی علاقمندی نقالان و پرده‌خوانان به حضور در مجامع و جشنواره‌های هنری عنوان کرد و تصریح داشت: با آن‌که امسال فرصت اندکی را برای تنظیم فراخوان این جشنواره در اختیار داشتیم اما فراخوان با گستره‌ی مناسب، منتشر و به کمیه مراکز استانی ارسال شد. خوشبختانه این رویداد با استقبال بسیار خوبی از سوی هنرمندان نسل جوان و نیز پیشکسوتان پرده‌خوان و نقال صورت گرفت.

زارعی، کمبود طومارهای نقالی و پرده‌خوانی را خطری جدی برای ادامه‌ی حیات این گونه‌ی نمایشی عنوان کرد و گفت: آثاری که برای شرکت در این جشنواره به دبیرخانه ارسال شده است، ما را متوجه یک نکته مهم کرد و آن کمبود نسخه‌ها و طومار برای پرده‌خوانان و نقالان است. از این رو درصددیم تا با برگزاری نشست‌های علمی و دعوت از پیشکسوتان این هنر، طومارهای جدیدی را با موضوع سیره امام علی(ع) تولید کنیم و در اختیار نسل جوان و علاقه‌مند قرار دهیم تا در سال‌های آتی و دوره‌های بعدی این جشنواره، خوراک و شرایط تولید آثار جدید فراهم شود. متاسفانه بسیاری از جشنواره‌های موضوعی با کم‌توجهی به تولید متون نمایشی جدید برای آینده، به بن‌بست موضوعی و محتوایی رسیده‌اند و لذا در جشنواره نقالی و پرده‌خوانی غدیر (نقالان علوی) برای برون رفت از این مشکل با دعوت از اساتید فن، قطعا به تولید متون جدید بهای بیشتری خواهیم داد.

این هنرمند بازیگر در ادامه‌ی صحبت‌های خود به برگزاری چند بزرگداشت در آیین پایانی این جشنواره اشاره کرد و توضیح داد: در مراسم اختتامیه‌ی جشنواره‌ی نقالی و پرده‌خوانی غدیر (نقالان علوی) از مرشد میرزاعلی که از پیشکسوتان بنام این هنر هستند تجلیل به عمل خواهد آمد. همچنین از دو شهید مدافع حرم نیز تجلیل خواهد شد. شهید سیدجواد اسدی از تعزیه‌خوانان و پرده‌خوانان مازندرانی که در سوریه به مقام رفیع شهادت رسیدند و همچنین سردار شهید احمد غلامی که از دوستداران و علاقه‌مندان آیینی‌های نمایشی بودند؛ از این دو شهید بزرگوار در مراسم اختتامیه جشنواره تجلیل خواهد شد. همچنین تندیس بلورین “مرشد ترابی” نیز به یاد این مرشد فقید طراحی شده که در آیین اختتامیه به هنرمندان اهدا خواهد شد.

جشنواره نقالی و پرده‌خوانی غدیر با همت حوزه هنری بعد از دو سال اجرایی شد
در ادامه‌ی این نشست رسانه‌ای، حسین عالم‌بخش؛ قائم مقام دبیر جشنواره و مدیر موسسه‌ی تسنیم نور؛ به چگونگی شکل‌گیری این جشنواره اشاره کرد و گفت: موسسه تسنیم نور یکی از موسسات زیرمجموعه‌ی سازمان تبلیغات اسلامی است که مجتمع فرهنگی غدیر نیز یکی از مراکز تحت نظارت آن است. در مجتمع و فرهنگسرای غدیر، ستاد مردمی بزرگداشت غدیر سال‌هاست که با برگزاری مراسم‌ها و برگزاری بازارچه‌های خیریه، دهه ولایت را جشن می‌گیرد. پیشنهاد برگزاری این جشنواره‌ی نقالان علوی نیز از دو سال پیش مطرح بود،تا امسال که امکان اجرایی شدن آن با همکاری حوزه هنری فراهم شد. با طرح این پیشنهاد با جناب آقای زارعی و استقبال خوب ایشان و مجموعه‌‍ی تحت مدیریت‌شان، بالاخره امسال فرصت برگزاری این جشنواره بوجود آمد.

وی افزود: قرآن و قصص قرآنی بالاترین منبع نصایح هستند و هنر نیز همواره ابزار کارآمدی برای ارتقاء و ماندگاری اندیشه در طول تاریخ بوده است. هرجا نقلی و قصه‌ای باشد مخاطب به سوی آن جذب می‌شود. در طی سال‌ها و سده‌های گذشته هنر نقالی و پرده‌خوانی با پرداختن به موضوعات دینی، مذهبی و عاشورایی با ابزار داستان‌گویی جای خود را در قلب مخاطبان باز کرد. معتقدیم باید این هنرهای کهن که برآمده از آیین‌های نمایشی و نیز فرهنگ دینی ما هستند را مورد توجه ویژه قرار داد و نگذاشت که به محاق فراموشی بروند.

قائم مقام دبیر جشنواره نقالی و پرده‌خوانی غدیر (نقالان علوی) ادامه داد: نقالی و پرده‌خوانی هنری کم هزینه و در عین حال بسیار تاثیرگذار است. این جشنواره به زنده نگه داشتن این هنرها و حتی صدور آن به اقصی نقاط کشور و اجرا در مناسبت‌های خاص، کمک قابل توجهی خواهد کرد.

عالم‌بخش در پایان صحبت‌هایش گفت: جشنواره‌ی نقالان علوی با روحیه جهادی شکل گرفته است و به دور از تشریفات هزینه‌بردار و با صرف مبالغی معقول کار خود را شروع کرده است. امید داریم تا با ادامه همکاری موسسه تسنیم نور و مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با برگزاری این جشنواره به گسترش معارف ولایت و خلافت امام علی(ع) کمک کنیم.

بانوان نقال به میدان می‌آیند

امیرحسین شفیعی نیز به عنوان دبیر اجرایی جشنواره در ادامه‌ی برگزاری این نشست گفت: نخستین جشنواره نقالی و پرده‌خوانی غدیر (نقالان علوی) از تاریخ ۲۲ تا ۲۹ شهریورماه همزمان با هفته‌ی امامت و ولایت (عید سعید قربان تا عید غدیرخم) در محوطه‌ی مجموعه تئاترشهر، مجتمع فرهنگی غدیر و مسجد آیت‌اله خامنه‌ای (واقع در حوزه هنری) و چند مسجد و حسینیه‌ی دیگر برگزار خواهد شد. ۲۵ هنرمند پیشکسوت و جوان از تهران و ۱۴ شهرستان در این رویداد حضور دارند و جشنواره نیز به صورت غیر رقابتی برگزار خواهد شد اما سه اثر از این رویداد به انتخاب استاد داوود فتحعلی بیگی به جشنواره‌ی تئاتر آیینی- سنتی معرفی خواهند شد. همچنین در مراسم اختتامیه این جشنواره که در تماشاخانه مهر حوزه هنری برگزار خواهد شد از کتاب«جرعه‌ای از غدیر؛ پنج مجلس‌نامه‌ی علوی» به کوشش مهدی دریایی با موضوع غدیر رونمایی می‌شود.

شفیعی در پایان از برگزاری اجراهای ویژه‌ی بانوان خبر داد و افزود: بانوان نقال در مجتمع فرهنگی غدیر، اجراهایی را ویژه‌ی مخاطبان خانم به صحنه می‌برند. یکی از اهداف ما در برگزاری این جشنواره بیرون آوردن هنر نقالی و پرده‌خوانی از شکل موزه‌ای آن و طراوت بخشیدن به آن است. متاسفانه نقالان و پرده‌خوانان ما سال‌هاست که از حمایت ارگان و نهاد خاصی بی‌بهره‌اند و امید داریم با برگزاری این جشنواره بار دیگر این هنرها در کانون توجهات قرار گیرند و به جایگاه شایسته خود بازگردند.

این نشست با پرسش و پاسخ خبرنگاران و مسئولان، پایان یافت.

گفتنی است نخستین جشنواره‌ی سراسری پرده‌خوانی و نقالی «غدیر» (نقالان علوی) به همت مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و حمایت موسسه فرهنگی تسنیم نور و نیز با دبیری کوروش زارعی، همزمان با هفته‌ی امامت و ولایت (از عید سعید قربان تا عید غدیر خم) از ۲۲ تا ۲۹ شهریورماه ۹۵ در تهران برگزار می‌‌شود.
1395062008471992586107610

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...
برچسب ها ,

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top