فوتبالیست‌ها جای هنرمندان را می‌گیرند-تحلیلی بر حضور فوتبالیست‌ها در مناطق زلزله زده-رسانه انقلاب

فوتبالیست‌ها جای هنرمندان را می‌گیرند

تحلیلی بر حضور فوتبالیست‌ها در مناطق زلزله زده

تحلیلی بر حضور فوتبالیست‌ها در مناطق زلزله زده

رسانه انقلاب: خبرهای زیادی این روزها از حضور فوتبالیست‌ها در مناطق زلزله زده در سایت‌ها و مطبوعات تیتر شد. در این خبرها گویا حضور فوتبالیست‌ها پر رنگ‌تر و کاریزماتر از هنرمندان است. گویا فوتبالیست‌ها در حال تصاحب جایگاه هنرمندان و روحانیان در جامعه هستند. در گوشه کنار شهر تهران بیلبوردهایی از مهدوی کیا و کریم باقری را می‌بینید.

فوتبال و جذابیت رقابتی این ورزش و در کنار آن اقبال عمومی عوام و خواص با عث می‌شود که سرمایه داران از ظرفیت شهرت این افراد استفاده کنند. در جریان زلزله کرمانشاه دیدیم که قشر ورزشکار حضور به ظاهر مطلوبی در میدان داشتند و حرف و حدیث‌های زیادی پیرامون آنها در گرفت. این که ورزشکاران در میان مردم مرجعیت اخلاقی و اعتماد عمومی پیدا کرده‌اند می‌تواند هشداری باشد برای پایگاه روحانیت و هنرمندان.

ما شاهد سیر تطور جایگزینی جایگاه مرجعیت با هنرمندان و حال شاهد ظهور پایگاه فوتبالیست‌هایی هستیم که کم کم جای هنرمندان را هم می‌گیرند. حال اگر با اغماض حضور هنرمندان را به مثابه یک الگو و جایگاه شبه فرهنگی و روشنفکری و اقتضائات جامعه مدرن داشته باشیم، نمی‌توانیم فوتبالیستی که گاه از حداقلی ترین شرایط اخلاقی، فرهنگی و اجتماعی برخوردار است را در این جایگاه بپذیریم. امثال این فوتبالیست‌ها و حضورشان در فضای رسانه‌ای و مجازی به مثابه بزک و نقابی در برابر حضور هژمونیک آنها در تغییر سبک زندگی حاکم و یک گذار الگویی مرجعیتی است. حضور جامعه روحانیت در میدان‌هایی همچون زلزله کرمانشاه شاید نسخه مناسبی برای کم رنگ کردن حضور این ورزشکاران و اعتماد عمومی به آنها باشد.

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top