اگر شرق دین نداشت - انتشار کتاب «شرق و دیگریِ جدید در ادبیات و سینمای غرب» - رسانه انقلاب

اگر شرق دین نداشت

اخبار سینما / انتشارکتاب «شرق و دیگریِ جدید در ادبیات و سینمای غرب»

کتاب - شرق و دیگریِ جدید در ادبیات و سینمای غرب

اخبار سینما: در سینمای غرب برخلاف ایران، پرداختن به موضوعات کلان با رویکرد به فیلم‌های مختلف امری پذیرفته شده توسط عموم هنرمندان است. از همین رو سالانه کتب و مقالات متعددی مسائل و موضوعات کلان و محتوایی سینما را مورد مداقه قرار می‌دهند. کتاب «شرق و دیگریِ جدید در ادبیات و سینمای غرب» که از سوی «مرکز پژوهش‌های جوان» منتشر شده است، ترجمه‌ای از سه مقاله‌ است که توسط نویسندگان مطرح نوشته شده است.
محققان غربی در معرفی عالم شرق در تحقیقات جدید خود، سیاست ثابت و هدفمندانه‌ای را در پیش می‌گیرند که تخریب سبک زندگی دین‌مدارانه شرق‌نشینان حلقه مشترک همه این تحقیقات است. آنها در خلال این معرفی بر روی خودباختگی فکری و وادادگی فرهنگی شرقیان به ویژه مسلمانان تمرکز وی‍ژه‌ای دارند و همواره تلاش می‌کنند در مقایسه با غرب، هویت و تمدن شرق را هویت و تمدنی دست دوم، متزلزل و وابسته بنامند. در این کتاب سه نمونه از این تلاش‌ها به قلم «ایان آلموند»، «لینا خطیب» و «روث وُداک» ترجمه و مورد توجه قرار گرفته است.
سه مقاله‌ای که در این کتاب گردآمده و ترجمه شده‌اند، با استفاده از دیدگاه‌های نظریِ مختلف، هر یک به جنبه‌ای از بازنماییِ شرق و شرقیان، در  عالم ادبیات و سینما و رسانه غرب می‌پردازند. مقالۀ نخست به بررسی آثار «اورهان پاموک»، نویسندۀ مشهور ترک، پرداخته و به طور خاص بر رمان مشهور او «کتاب سیاه» تمرکز کرده است. نویسندۀ این مقاله، ایان آلموند، پژوهشگر و نویسندۀ حوزۀ ادبیات است که متخصصِ نظریۀ پسااِستعماری، ادبیات جنوب آسیا، بازنمایی‌های اسلام و ادبیات جهان است. در مقالۀ دوم به تحلیلِ تطبیقی شیوه‌های مختلفِ ساخت و درک فضا، در بافت سیاست خاورمیانه، در فیلم‌های سینمایی امریکایی و مصری معاصر پرداخته می‌شود. مقالۀ سوم، با تمرکز بر مجموعه تلویزیونی وست‌وینگ، به بررسی«جهانی‌محلّی‌سازی» در این سریال ‌پرمخاطب امریکایی می‌پردازد.

هم چنین بخوانید:
کتاب «فرهنگ اصطلاحات طلاب»

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top