شاهنامه خوانی - همایون شجریان و سهراب پورناظری - رستم و اسفندیار - رسانه انقلاب

وقتی رستم و اسفندیار روی صحنه می‌روند!

مولتی مدیای شاهنامه در سعدآباد

مولتی مدیای شاهنامه در سعدآباد-شاهنامه‌خوانی

رسانه انقلاب: شاهنامه فردوسی با وجود پتانسیل بالای خود همواره از جهت سمعی و بصری مظلوم بوده است. نه‌تنها در حوزه سینما و تلویزیون آثار قابل توجهی ساخته نشده حتی در زمینه موسیقی تا به حال کارهای زیاد و ماندگاری تولید نشده است، این در حالی است که بسیاری از افسانه‌های کهن اروپایی بارها در قالب مولتی مدیا تولید شده‌اند.

همایون شجریان و سهراب پورناظری اینبار اما در یک کار قابل تحسین داستان‌هایی از شاهنامه را بصورت مولتی مدیا (ترکیب آواز و انیمیشن) در مجموعه فرهنگی سعدآباد اجرا می‌کنند. داستان‌های زال و رودابه و رستم و اسفندیار قصه‌هایی است که بزودی اجرا خواهد شد.

اما هویت بخشی ملی که هدف و مقصد نهایی این دست از فعالیت‌های فرهنگی و هنری است آرمانی است که با اجرای یک کنسرت و همایش اجرا نمی‌شود؛ اگرچه رویکرد چندرسانه‌ای می‌تواند قدم مناسبی برای این هویت بخشی باشد ولی زمانی نتیجه بخش خواهد بود که دستگاه‌های اجرایی و فرهنگی و هنری همگی شاهنامه و دیگر میراث فرهنگی را جدی بگیرند و به صحنه هنر بکشانند.
لازم بذکر است شاهنامه دارای بخش‌هایی از مدح اهل بیت و ستایش پرورگار نیز هست، امیدواریم در کنسرت‌ها و اجراهای دیگر توسط هنرمندان خوب کشور شاهد توجه به این بخش از شاهنامه نیز باشیم.

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top