سوگواره خمسه در تاریخ ۲۷ آبان ماه افتتاح می شود - رسانه انقلاب

سوگواره خمسه در تاریخ ۲۷ آبان ماه افتتاح می شود

سوگواره

به گزارش رسانه انقلاب در نشست خبری سومین سوگواره خمسه، علی‌اصغر خسروی به عنوان دبیر سوگواره اطلاعاتی مبسوط از کم و کیف این برنامه فرهنگی – مذهبی ارائه داد. وی با بیان آنکه در جریان برگزاری سوگواره دوم آسیب‌شناسی‌هایی انجام داده است تا نقاط ضعف این حرکت را دریابد، حوزه نمایشنامه‌نویسی را مهمترین ضعف برشمرد و اضافه شدن بخش نمایشنامه‌نویسی را رفع این خلع عنون کرد. خسروی درباره بخش نمایشنامه‌نویسی با بیان آنکه یک متن را ۱۵ گروه برای اجرا درخواست کرده‌اند، آن را مسبب گلایه‌مندی بازخوانان خواند و این وضعیت را فقری در خور توجه دانست. وی اظهار داشت که رویدادهای معاصر توانایی دراماتیزه شدن را دارا هستند. وی بخش تئاتر مسجد را نیز در راستای فعال کردن تئاتر دینی دانست.
خسروی همچنین از برخی ادعاها مبنی بر موازی‌کاری سوگواره خمسه با برخی از دستگاه‌های متولی این حوزه گلایه کرد. او در این باره به اساسنامه‌ سازمان متبوع خود اشاره کرد و تاکید کرد این حرکت وظیفه‌ای است بر گردن مسئولان سازمان.
طبق برنامه اعلامی خسروی مراسم افتتاحیه پنج‌شنبه، ۲۷ آبان‌ماه در بهشت زهرا (س) و بر سر مزار شهدای مدافعان حرم با حضور هنرمندان تئاتر، سینما، اصحاب رسانه و خانواده‌های ۱۴ شهید مدافع حرم به همراه برنامه‌های جانبی چون اجرای نمایش خیابانی و تعزیه‌خوانی در پنج نقطه از مزار شهدای بهشت زهرا (س) اجرا برگزار می‌شود.

خسروی در این جلسه گزارشی از آثار ارسال شده و پذیرفته شده به شرح زیر اعلام کرد:

در بخش صحنه‌ای از میان ۱۳۵ اثر ارسالی، ۴۷ اثر بازخوانی شده و در نهایت ۱۲ نمایش پس از بازبینی به بخش مسابقه راه یافته‌اند.

در بخش خیابانی از ۸۱ اثر ارسالی ۱۶ اثر پس از بازبینی پذیرفته‌ شده‌اند. در این دوره برخلاف دومین دوره سوگواره به شکل رقابتی برگزار می‌شود. تئاترهای خیابانی این سوگواره در چند مکان از جمله محوطه تئاترشهر، میدان امام حسین (ع)، میدان آزادی، امام زاده صالح و بهشت زهرا (س) برگزار می‌شود.

در بخش مدافعان حرم هشت اثر از میان ۲۲ اثر ارسالی به بخش نهایی راه یافته‌اند. از نکات این بخش درخواست ابراهیم آبادی برای شرکت در این بخش به سبب حضور در منزل دو شهید مدافع حرم است. به گفته آقای خسروی آقای آبادی در آیین افتتاحیه دومین دوره حضور داشته و خود داوطلب ارائه کار شده است. طبق گفته خسروی اثر برگزیده این بخش توسط سازمان اوج مورد حمایت قرار می‌گیرد. همچنین انجمن تئاتر دفاع‌مقدس با چهار نمایش قرارداد بسته است.

در بخش آیینی از میان ۴۰ اثر ارائه شده هشت اثر برگزیده‌ شده‌اند. این بخش به شکل سراسری برگزار شده است که در نهایت از سه گروه به انتخاب ستاد تقدیر می‌شود. این بخش در میدان امام حسین (ع) برگزار می‌شود.

در بخش تعزیه از ۵۲ مجلس تعزیه ارسال شده ۹ مجلس برای اجرا در میدان امام حسین (ع) انتخاب شده‌اند.

در بخش ویژه‌ سوگواره میزبان هفت اثر از هنرمندانی چون رضا صابری، ابراهیم آبادی، رحمت امینی، سامان خلیلیان و سیدعلی موسویان است.

در بخش نمایشنامه‌نویسی قرار است پنج اثر برگزیده منتشر شده و شرایط آنها برای اجرا در دوره‌های بعد فراهم شود.

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top