پرده هایی از سرمایه،شهوت وحماقت-چراغرب پنجاه پرده‌ را می‌سازد وشرق آن را تماشا می‌کند؟

پرده‌هایی از سرمایه، شهوت و حماقت

چرا غرب پنجاه پرده‌ها را می‌سازد و چرا شرقی‌ها آن را تماشا می‌کنند؟

چرا غرب پنجاه پرده‌ را می‌سازد و چرا شرقی‌ها آن را تماشا می‌کنند؟

رسانه انقلاب: هیچ چیز بی‌‌هدف نیست حتی ساختن یک سه گانه تمام ضداخلاق و هرزه به نام «پنجاه پرده» که از هیچ نظر نه بازی، فیلمنامه، کارگردانی و… دارای ویژگی برجسته‌ای نیست و فقط کمپانی مطرح یونیورسال پایش پول ریخته است تا تبلیغ یک برند آمریکایی ناب از زندگی سوپر لاکچری ثروتنمدان باشد.

روح سرمایه‌درای آمریکایی می‌فهمد که برای کسب ثروت بیشتر باید کمتر هزینه کند و این مهم دوست داشتنی جز با صرف نیروی دست چندم و اعمال مانور روی ضعیف‌ترین و حساس‌ترین نقاط وجود انسان یعنی شهوت بدست نمی‌آید.  بودجه هر سه فیلم معادل ۱۵۰ میلیون دلار درآمده است ولی سود حاصل با کسر از این میزان هزینه معادل یک میلیارد و صد و هفتاد میلیون دلار است!!

این مجموعه نیز از روی رمان‌هایی سه گانه با همین نام (پنجاه پرده خاکستری) ساخته شده است که به اعتراف نویسنده آنان یعنی ای ال جیمز در بحران میانسالی‌اش آن را نگارش کرده و تمام فانتزی‌های زندگی‌اش را در آن رمان‌ها نوشته است. مجموع رمان‌های وی نیز از فروش بسیار بالایی برخوردار شد بطوریکه روی هم در آمریکا بیش از ۳۵ میلیون نسخه و در سراسر جهان بیش از ۷۰ میلیون نسخه فروش داشت و در بریتانیا رکورد سریع‌ترین فروش کتاب کاغذی را زد همانطور که طبق گزارش سایت فروش بلیط، فاندانگو، پنجاه سایه گری در تاریخ ۱۵ ساله این سایت رکورد سریعترین فروش فیلم رده آر را زد. در سال ۲۰۱۲، مجله تایم نام جیمز را در لیست “۱۰۰ فرد بانفوذ دنیاً قرار داد.

این رکورد یعنی مخاطب کتاب‌خوان دست به نقد دنیا که پیشخوان‌ها را هر روز با تعریف و تمجیدها و پزهای روشنفکرانه پر می‌کند کتاب اروتیک یک زن شهوانی را روی هوا می‌قاپد و آن را جزو پرفروش‌ترین‌های سال می‌کند.

روح سرمایه‌داری نیز بعد مشاهده این حقیقت دست به کار شد و این سه گانه را تبدیل به فیلم کرد تا آنچه را که خوانندگان باید تصور می‌کردند را اینبار با چشم بینا و کاملا باز تماشا کنند و این سیر که قبل‌تر جوابش را سینمای غرب داده بود بار دیگر چشمگیرتر بدهد.

این تن فروشی هالیوود که طبیعتا توسط یهودیت پشت پرده آن که مانند تاجر ونیزی برای بدست آوردن ثروت هر غلطی می‌کند سابقه مدید دارد و پنجاه‌ پرده‌ ها آخرین اثر آن نخواهد بود.

اما رفتار غیر انسانی بی‌دی‌اس‌ام این آثار مالیخولیایی توسط کدام شهروندان عاقلی غیر از دیوانه‌هایی مانند آنا و کریستین انجام خواهد شد؟ همین گواهی بر این است که این آثار فقط همان جنبه‌های فوق را هدف ساخت خود قرار می‌دهند اما با تمام این اوصاف هنوز کافه نشینان عشق سینما که لایه‌های ممنوعه را محلی برای مخفی شدن قرار می‌دهند و از پشت آن داد می‌زنند که هنر را شما نمی‌فهمید آثاری حتی به مراتب کثیف‌تر از این مانند عشق گاسپارنوئه را اوج فیلم می‌دانند. دقیقا مانند جوردن فامن که در گاردین، به فیلم از ۳ ستاره از ۵ داد و نوشت صحنه‌های سکس “برای پیش برد داستان هستند و تنها افراد کوته فکر از آن‌ها شوکه می‌شوند.”

بیانیه یونیورسال در پی اقدام یکی از کمپانی‌های هرزه‌نگاری که قصد داشت تا فیلمی اقتباسی از روی قسمت اول آن بسازد نیز شاهدی بر این مدعا است که هنرمندان لیرال (چه شرقی و چه غربی) از آثار حتی سطحی و هرزه در مقام یک روشنفکر به هر قیمتی دفاع می‌کنند و قرار گرفتن اثری حتی اینچنینی در کنار اثر اقتباسی پورنش را مایه مسمومیت آگاهی عمومی می‌دانند!! گویا این سه گانه لجن چقدر جدی است و چه خدمت بزرگی به آگاهی عمومی کرده است. البته دست‌ها همیشه اینگونه بهتر رو می‌شوند…

در هر حال ساخت این دست آثار برای هالیوود عمل جدیدی نیست و فردای دیگر شاهد ساخت اثر جدید دیگری نیز خواهیم بود. اما یادمان باشد که همیشه غرب با تلوید این چنین آثار قطعا خمودی و حسرت را در دل جوانان شرقی خصوصا کشورهایی که در حال توسعه هستند را می‌نهد. حسرت برای جوانان شرقی و لذت آن برای جوانان غربی!
ایکاش مخافل تلگرامی هنری-روشنفکری ما کمی لاقال در وبسایت‌ها چرخی بزند و با مطالعه کمی بفهمد اوضاع از چه قرار است و گول جو آرتیستی سایت‌ها و برخی مجلات داخلی و خارجی را نخورد

 

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top