گرداب هولناک اوهام- نگاهی به «وارکرفت» یکی از پرطرفدارترین بازی‌های رایانه‌ای- رسانه انقلاب

گرداب هولناک اوهام

نگاهی به «وارکرفت» یکی از پرطرفدارترین بازی‌های رایانه‌ای

نویسنده: هادی مهرجو
وارکرفت- نگاهی به «وارکرافت» یکی از پرطرفدارترین بازی‌های رایانه‌ای

رسانه انقلاب: در عنوان مطلب از اوهام یا همان توهمات اسم بردیم. وهم آن تصوری است که چنان بر انسان غلبه کند که عقل به واقعی بودنش حکم دهد. فاجعه هنگامی رخ می‌دهد که شخص به کل در توهمات زندگی کند. شاید این سخن اغراق آمیز جلوه کند؛ اما اگر از کسی که موفق به ترک اعتیاد مخربی به نام WoW شده است سوأل کنید، قطعاً همین جواب را می‌شنوید. ابتدایی‌ترین انگیزه زندگی هر شخص ارضای نیازهای روحی و جسمی است. البته تمایلات روحانی قوی‌ترند. مثلاً غذا می‌خورید تا انرژی برای کسب علم به دست آورید یا تلاش می‌کنید تا محیطی آرام را برای خود و خانوادتان فراهم کنید. پس نیاز به کسب علم، آرامش، محبت، امنیت و تکامل از ضروریات افراد است. با گسترش جهان الکترونیک، استفاده از ابزارهای این جهان رفته‌رفته جایگزین روش‌های سنتی انسان در اغنای نیازهایش شده است. برنامه‌های تلویزیونی، بازی‌های کامپیوتری، نرم‌افزارهای آموزشی و کاربردی و ارتباطات فضای سایبری به تدریج جایگزین رفت و آمدهای پر رنگ خانوادگی، ورزش، تفریحات و فعالیت‌های گروهی، مطالعه کتاب و تلاش برای برقراری ارتباط با همنوعان شده است.
یکی از موضوعات پررنگ در رسانه و بالاخص در بازی‌های کامپیوتری پدیده‌ای به نام Fiction یا افسانه است. نقش افسانه به خودی خود نه تنها منفی نیست که سازنده هم هست؛ اما زیاده‌روی و غرق شدن در آن عواقب تلخی دارد. دنیای امروز ما پر از نمونه‌های این افسانه‌هاست. اگر به اطرافتان بنگرید منظور من را خواهید فهمید. چند نفر را می‌شناسید که شیفته ارباب حلقه‌ها هستند و سبقه تمامی کارکترها و جزئیات ریز داستان آن را از برند. از افسانه‌های پخته و پر شاخ و برگی مثل «وارکرفت» و «هری پاتر» تا «مردان ایکس» و «مرد عنکبوتی»، داستان‌های نام آشنایی هستند که قسمت زیادی از فضای ذهنی ما را مشغول خود کرده‌اند. مگر نه اینکه غرق شدن و زندگی کردن با شخصیت‌های اسطوره‌ای و قهرمان‌های بزرگ از لذت بخش‌ترین کارهای دنیاست؟ پس مشکل کجاست؟ مسئله مجازی‌سازی و محو کردن حقیقت است. اگر قابلیت این لذت به صورت بالقوه در انسان‌ها وجود دارد، حتماً خداوند راه صحیحی را برای ارضای این احساسات در جهان خارج قرار داده است؛ اما تهاجمات فرهنگی و بحران‌های هویتی جهان امروز، انسان را از کشف حقیقت باز می‌دارد. فرض کنید به شدت گرسنه هستید. مسلماً تلاش می‌کنید تا غذای مناسبی برای نوش جان کردن پیدا کنید. اگر به جز غذای باقی مانده از شب گذشته چیزی نیابید به همان راضی می‌شوید و آتش گرسنگی را فرو می‌نشانید. حال کمی اوضاع را وخیم‌تر کنیم. اگر در بیابانی سرگردان باشید و به شدت گرسنه و تشنه، چه می‌کنید؟ قطعاً به هر چیزی چنگ می‌اندازید تا خود را از مرگ نجات دهید. فیکشن زدگی و غرق شدن در تخیلات آن تا سر حد یقین به واقعی بودنش، همان اتفاقیست که در گم شدن حقیقت می‌افتد، حقیقت نابی که سیراب کننده روح آرمان گرا و ایده‌آل طلب جوانان است، متأسفانه به علت کمرنگ شدن ارتباط جوانان با معارف اصیل دین، ضعف سیستم‌های آموزشی، غفلت خانواده‌ها از نیازها و خواهش‌های روحی نسل جوان و غلبه پررنگ فرهنگ بیگانه و ابزارهای ترویج این فرهنگ، جای خود را به افسانه‌ها و شخصیت‌های مجازی داده است. این شخصیت‌ها و دنیاهای مجازی گرچه مسکن‌وار موقتاً برخی از عطش‌های درونی را آرام می‌کنند، لکن هرگز نمی‌توانند روح کمال گرای آدمی را سیراب کنند و او را به سر منزل مقصود برسانند.

در میان تمامی سرگرمی‌های رسانه‌ای، از سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی بزرگ، تا بازی‌های رایانه‌ای، بازی‌های نقش آفرینی آنلاین می‌توانند مخوف‌ترین گردابی باشند که همه مردم بالاخص جوانان را در خود فرو برند. جوانان به علت روحیه ایده‌آل گرایی و ماجرا جویی، سریع‌تر غرق در تخیلات و جهان‌های مجازی MMORPG ها می‌شوند. بازی‌های نقش آفرینی آنلاین غول آسا یا Massively Multiplayer Online Role Playing Games یک دنیای مجازی تمام عیار را به بازی کننده عرضه می‌کنند. زمانی که در ظاهر اکثر نیازهای روحی و فکری فرد در این دنیا اغنا شود، دلیلی برای خروج از آن وجود ندارد. دنیای وارکرفت بزرگترین جهان مجازی در میان MMO هاست. حدود سیزده میلیون کاربر فعال که برای حق استفاده از این بازی ماهی پانزده دلار به شرکت بلیزارد می‌پردازند، آمار رسمی و از افتخارات این کمپانیست. بازی‌های موفق مشابه مثل Guild Wars (که به شارژ ماهیانه احتیاجی ندارد) و The Lord of The Rings-The Shadows of Angmar موفق به شکستن مرز دو میلیون نفر نشدند! علت موفقیت «وارکرفت» در مجذوب کردن مخاطبان به دنیای افسانه‌ای خود، از یک طرف داستان بسیار غنی و پر شاخ  و برگش با صدها کارکتر کلیدیست و از طرف دیگر ویژگی‌هاییست که ساختار نقش آفرینیش را می‌سازند. هر کاربر بازی یک کارکتر اصلی دارد که در صدد قدرتمند کردن و ارتقای توانایی‌هایش یا در اصطلاح لول آپ کردن آن است. با رشد کارکتر، کاربر احساس قدرت بیشتری می‌کند و از این احساس لذت می‌برد. او به تدریج می‌تواند جادوها و مهارت‌های شمیر زنی و تیر اندازی جدید را بیاموزد، پا به سرزمین‌های خطرناک گذارد و با هیولاهای آنها نبرد کند. مشاغلی مثل آهنگری، خیاطی یا کیمیاگری را بیاموزد و توسط آنها تجهیزات و مواد مورد احتیاج خود و بقیه را تهیه کند، با دیگر کاربران تعامل اجتماعی داشته باشد و در یک بازار پیشرفته مجازی تعاملات اقتصادی را تجربه و سودهای کلانی کسب کند، با دوستان آنلاین خود به سیاه چال‌های مخوف برود و دسته جمعی به جنگ قوی‌ترین غول‌های بازی بروند و در صورت پیروزی غنایم نایابی را به دست آورند که آنها را به اوج قدرت می‌رساند.
فیلم زیر، بخشی از فیلم مراسم رونمایی از قسمت جدید بازی «وارکرفت» است که در سال ۲۰۱۶ برگزار شده است.

به این مطلب امتیاز دهید:
12345
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top