هنرهای زیبا با طعم لیبرال - تأملی در وضعیت موسسات هنری لیبرال - رسانه انقلاب

هنرهای زیبا با طعم لیبرال

تأملی در وضعیت موسسات هنری لیبرال

موسسات هنری- تأملی در وضعیت موسسات هنری لیبرال

رسانه انقلاب: لیبرالیسم برآمده از خاستگاهی معرفتی است که به فرد اصالت می‌دهد. این فرد بریده از عالم غیب است و خود را در جایگاه انسان کامل قرار داده است . فرد لیبرال با محور قرار دادن خویش در مرکز عالم جایگاه خویش را در ظل و حاشیه کسی نمی‌بیند و اراده خویش را معطوف به قدرت و توان تصرف در عالم می‌پندارد. این انسان نیازهایش تابع امیال و غرایزش است و همین عاملی می‌شود بر تکثر نیازها و ساخت ابزاری برای تسهیل این نیازها. فرد لیبرال به دنبال محصور کردن است چون همه چیز را به حصار تعین می‌خواهد در بیاورد و هر چیزی را که نتواند محصور کند به تخریب و نفی آن می‌پردازد. هنر لیبرال، «خود محور» است و خویش را در هر وضعیتی محق می‌پندارد و حد و مرزی برای او وجود ندارد. هنر لیبرال پوشش دهنده و اغواگر عالم امروز است.

هنرمند برای ورود به هر عرصه‌ای از مجرای علمی آن عبور می‌کند در ایران محیط‌های علمی و موسسات هنری در نقاب «دانشکده هنرهای زیبا» آراسته شده اند. این دانشکده‌ها با رویکردی لیبرالی به عرصه هنر با بزک اسمی به نام هنرهای زیبا به آموزش هنرجویان می‌پردازند. بی تعهد بار آمدن و نگاه اباحی‌گرایانه و پوچ، در خلق اثر از عوارض این رویکرد است. همانطور که دانشگاه‌ها  عَلَم‌داران تربیت این نیروها هستند، موسسات هنری هم به تبع آنها در سطح جامعه این آموزش‌ها را در بازه‌های زمانی کوتاه‌تر،سهل‌تر و همگانی‌تر ارائه می‌دهند.«موسسه کارنامه» یکی از این مکانهاست که در حوزه فیلم و سینما به تربیت نیرو و تولید اثر در این جبهه می‌پردازد. «موسسه اینورس» در عرصه هنرهای دیجیتال همین موظیفه را بر عهده دارد و به تربیت و تولید اثر می‌پردازد. «ماهنامه فیلم» هم به همین نحو.

می‌توان گفت این موسسات هنری که تعدادی از آنها نام برده شد، ذائقه و طعم لیبرالی در عرصه هنر را ترویج می‌دهند. دریچه‌ای که خودآگاه یا ناخودآگاه این موسسات در برابر جامعه قرار می‌دهند مشروعیت دادن به این وجه هنری است. مراجعی که باید سنسورهایشان در برابر این وضعیت هوشیار باشد، هنوز به عمق این مسئله پی نبرده‌اند یا خود را به خواب زده‌اند.

هم چنین بخوانید:

زیست کارمندی، زیست انقلابی

به این مطلب امتیاز دهید:
12345
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top