نقد، حلقه مفقوده این روزهای سینمای ایران- بررسی وضعیت نقد در هالیوود- رسانه انقلاب

نقد، حلقه مفقوده این روزهای سینمای ایران

بررسی وضعیت نقد در سینمای هالیوود و نسبت آن با سینمای ایران

بررسی وضعیت نقد در سینمای هالیوود و نسبت آن با سینمای ایران

رسانه انقلاب: این روزها پس از اینکه گیشه هالیوود پایین‌ترین میزان فروش فصل تابستان سینمای خود را در ۲۰ سال اخیر تجربه کرد، حرف و حدیث‌ و نقد ساختاری پیرامون این پدیده شکل گرفت. در پاسخ به اینکه چه عواملی باعث شکل‌گیری این مسئله شد، باید بازار داغ نقد‌ داخلی و خارجی تحلیل‌گران این صنعت را معرفی کرد. از جمله بهانه‌های تحلیل‌گران برای سرپوش نهادن بر این کاهش فروش گیشه سینما، سایت «راتن تومیتوز» بود. این سایت پایگاهی برای منتقدان فیلم و سریال در جهان است. مخاطب این سایت بالغ بر ۱۳/۵ میلیون نفر است.

 سایت‌های غول پیکر رسانه‌ای انتقادی در هالیوود، این روزها سدی بر فروش سینمای هالیوود شده‌اند.

تهیه‌کنندگان و بنگاه‌داران کمپانی‌های فیلم‌سازی هالیوود نقد منفی و امتیازدهی پایین این سایت به فیلم‌هایشان، و به دنبال آن مرجعیت و شان رتبه‌دهی این سایت، به آثار تولیدی سینمای هالیوود در بین مردم را از عوامل اصلی فروش پایین‌تر از حد انتظار فیلم‌شان می‌دانند. به طور مثال فیلم سینمایی «king Arthur» در این سایت با امتیاز ۲۸ از ۱۰۰ به فروش پایینی دست یافت. در صورتی که این فیلم برآمده از جریان بدنه سینمای هالیوود است و از جذابیت‌های فنی و روایی کافی برای جذب مخاطب برخوردار بوده و توقع بالاتری از فروش آن می‌رفت. از سوی دیگر فیلم «wonder woman» که بیشترین فروش گیشه و بازگشت سرمایه در سینمای این مقطع هالیوود داشت امتیاز ۹۲ از ۱۰۰ از این سایت کسب کرد. سایت‌های غول پیکر رسانه‌ای انتقادی در هالیوود، این روزها سدی بر فروش سینمای هالیوود شده‌اند.
زمانی که به سینمای داخلی کشورمان رجوع می‌کنیم فقدان این ساختارها و پایگاه‌های ارزش‌دهی به آثار هنری را می‌بینیم. اگر نقد سینمایی در جایگاهی قرار داشت که مردم پیش از دیدن فیلم ارزش کمی و کیفی آن را با رجوع به سایت‌های این چنینی در نظر می‌گرفتند و آنگاه به دیدن یک فیلم می‌رفتند از بار کاذب دیداری فیلم‌های سخیف سینمای ایران کاسته می‌شد. در این صورت آثاری مطرح و دیده می‌شدند که حداقل دارای انگاره‌های زیبایی‌شناختی و روایی در حد چارچوب‌های حاکم بر سینما بودند. این که هر تریبونی بتواند با پایگاه انتقادی خود مخاطب جذب کند یکی از نقاط قوت ساختاری باز تولید اندیشه و آثار تولیدی «هنر رسانه» هر جامعه‌ای است، که مانعی بر رکود و عدم تبادل پیام بین مخاطب و تولیدکنندگان آثار می‌شود.

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

همچنین بخوانید:

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه روشن "مرگ تدریجی هالیوود"

مطلع شدن از
دسته بندی بر اساس:   جدیدترها | قدیمی ترها | بیشتر رای داده شده

چرا اینقدر بزرگش میکنید؟!!خوب حالا چند تا فیلم هستند که کم فروختند دیگه!!آخه چرا باید منتظر پایان عصر سینما باشیم؟!


Top