نتفلیکس، متغیرهای شناخت مخاطب-بررسی متغیرهای شناخت مخاطب درشبکه نتفلیکس-رسانه انقلاب

نتفلیکس، متغیرهای شناخت مخاطب

بررسی متغیرهای شناخت مخاطب در شبکه نتفلیکس

بررسی متغیرهای شناخت مخاطب در شبکه نتفلیکس

رسانه انقلاب: «جاناتان فریدلند» – رئیس ارشد ارتباطات نتفلیکس – می‌گوید: «از آنجا که ارتباط مستقیمی با مشتریان داریم، می‌دانیم که مردم چه چیزی را دوست دارند تماشا کنند و این امر به ما کمک می‌کند تا مشخص کنیم علاقه‌مندی نسبت به یک سریال مشخص تا چه اندازه خواهد بود.»[۱]

«شرکت نتفلیکس»[۲] روزگاری به خاطر توزیع «DVD» آثار سینمایی و سریالی شهرت داشت. اما این روزها شهرتش افزون شده و بیشتر این شبکه را با پخش جاری و آنلاین فیلم‌ها، شوها و سریال‌های تلویزیونی می‌شناسیم.

شبکه نتفلیکس با رویه‌ی جدید در جذب، هدایت و کنترل علایق مخاطب خود به مهندسی مخاطب می‌پردازد. این شبکه با شاخصه‌های کمی و کیفی که طراحی گردیده است توانسته طیف‌ها و سلیقه‌های متفاوت از رسانه‌های دیگر برباید. نتفلیکس از حجم مخاطب شبکه‌های کابلی، سینما و رسانه‌های دیگر کاسته و به مخاطبان شبکه خود افزوده است.

نتفلیکس در قالب تحلیل‌های خود می‌فهمد که کاربر چقدر محتوا باید تماشا کند تا احتمال لغو اشتراکش کاهش یابد.

اگر مخاطب در شبکه نتفلیکس کم‌تر از ۱۵ ساعت در ماه محتوا ببیند قریب به ۷۵ درصد احتمال دارد که اشتراکش را قطع کند و اگر این آمار به ۵ در صد برسد امکان اینکه کاربر اشتراکش را قطع کند بسیار بالا است.

بررسی متغیرهای شناخت مخاطب در شبکه نتفلیکس

بررسی متغیرهای شناخت مخاطب در شبکه نتفلیکس

برخی از متغیرهایی که نتفلیکس در این تحلیل داده دنبال می‌کند، به شرح ذیل هستند:

کاربر چه زمانی فیلم را متوقف ساخته، به عقب بازگردانده و یا جلو برده است؟

کاربر چه روزهایی به تماشای محتوا نشسته است؟ (نتفلیکس متوجه شده که مردم در طول هفته سریال می‌بینند و در تعطیلات آخر هفته فیلم سینمایی تماشا می‌کنند.)

کاربر چه تاریخی، چه ساعتی، از چه مکانی و با چه ابزاری محتوا را تماشا کرده است؟

نرخ تماشای محتواها و جستجوها به چه صورت است؟ (در سال ۲۰۱۶، این آمار به ترتیب حدود ۴ میلیون تماشا در روز و ۳ میلیون جستجو در روز بوده است.)

نتفلیکس از حجم مخاطب شبکه‌های کابلی، سینما و رسانه‌های دیگر کاسته و به مخاطبان شبکه خود افزوده است.

این متغیرها که به مهندسی رضایت مخاطب می‌انجامد بسیار قابل تامل است. رئیس ارشد ارتباطات نتفلیکس اشاره به فهم ذائقه مخاطب می‌کند. رسانه‌ای که مخاطب نداشته باشد نمی‌تواند هویت خویش را انتقال دهد و از طرف دیگر انتقال پیام جزو ارکان رسانه است. فهم مخاطب ما را به موضوع پیام، نحوه انتقال پیام و رضایت مخاطب هدایت می‌کند.

حال سوال این است که رسانه ملی با حجم انبوه شبکه‌های سراسری، برون مرزی، استانی و اینترنتی با طیف متفاوتی از مخاطب و سلیقه‌ها  تا چه میزان توانسته است به متغیرهای شناختی مخاطب ایرانی دست پیدا کند؟

[۱] – دفتر پژوهش‌های صنعت رسانه و محتوا، گزارش «نتفلیکس چگونه از تحلیل داده استفاده می‌کند؟»

[۲] – سرویس نتفلیکس توسط «مارک راندولف» و «رید هستینگز» بنیان گذاشته شده است. نتفلیکس یک فراهم کننده خدمات استریم ویدئو به شکل آنلاین و On-Demand مستقر در ایلات متحده است. این شرکت در سال ۱۹۹۷ در کالیفرنیا تأسیس شده و از سال ۱۹۹۹ خدمات مبتنی بر ثبت نام خود برای کاربران را شروع کرده است. این سرویس اکنون بیش از ۱۰۰ هزار عنوان فیلم سینمایی و سریال را ارائه می‌کند و بیش از ۷۰ میلیون کاربر دارد.

هم‌چنین بخوانید:

تاریخچه تلویزیون‎‌های کابلی

چیزهای واقعا عجیب

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top