موزه فلسطین؛ روایت ایستادگی و مقاومت - نگاهی به پروژه موزه فلسطین - رسانه انقلاب

موزه فلسطین؛ روایت ایستادگی و مقاومت

نگاهی به پروژه موزه فلسطین

موزه فلسطین- روایت ایستادگی و مقاومت

رسانه انقلاب: گزارشی که در ادامه می‌آید از سایت رویدادهای معماری با عنوان «موزه فلسطین؛ روایت ایستادگی و مقاومت» انتخاب شده و بازنشر می‌گردد.

رسالت پروژه موزه فلسطین این است که معتبرترین و قوی‌ترین پلتفرم پیشرو، در ایجاد و انتقال دانش در حوزه تاریخ، جامعه و فرهنگ فلسطین باشد.
سفارش‌دهنده این پروژه برای تحقق این رسالت خواستار ساخت مرکز موزه فلسطین در ۲۵ کیلومتری  شمال بیت‌المقدس (کرانه باختری رود اردن)، در دو فاز ساختمانی بود.
فاز ۱ ( که در سال ۲۰۱۶ تکمیل‌شد) عبارت است از یک محوطه ۳۵۰۰ مترمربعی که فضای گالری با شرایط آب‌و‌هوایی کنترل‌شده، آمفی‌تئاتر، کافه‌تریا با صندلی‌هایی در فضای‌باز، کتابخانه، کلاس‌ها، انبار، فروشگاه سوغات و فضاهای اداری را در بر می‌گیرد. همه این فضاها درون باغ‌های طراحی‌شده به مساحت ۴ هکتار ساخته شده‌ است. در جریان فاز ۲، فضای موزه مجموعاً به مساحت ۱۰۰۰۰متر مربع گسترش‌داده خواهد شد.
سلسله‌ای از تراس‌ها داستان‌های مختلفی را روایت می‌کنند؛ مرکباتی که از مسیرهای تجاری آمده‌اند، گیاهان معطر بومی، چشم‌اندازی غنی و متنوع  با دسترسی به شرق و غرب.
خود ساختمان از میان این چشم‌انداز پدیدار می‌شود تا منظره‌ای قوی بر بلندای تپه بسازد که با چشم‌انداز یکپارچه شده و در عین حال فرمی جسورانه با هویتی متمایز خلق کند.
این ساختمان که بیشترش یک طبقه است، بر فراز تپه از جنوب به شمال امتداد می‌یابد و چشم‌اندازی مشرف به باغ‌های غرب دارد.
طبقه همکف، شامل [قسمت] پذیرش ورودی، مدیریت موزه، گالری‌ها، اتاق نمایش و کافه‌ای است که مستقیماً به سمت باغ‌ها در منتهی‌الیه شمالی کشیده می‌شود، در‌حالی‌که مشرف به آمفی‌تئاتر سنگ‌تراش زیرش در منتهی‌الیه جنوبی است.
در طبقه زیرزمین، مرکز آموزش و پژوهش عمومی با کلاس‌ها، کارگاه‌های آموزشی و فضاهای اداری قرار دارد. مرکز آموزشی تا آمفی‌تئاتر سنگ‌تراش در غرب امتداد می‌یابد.
علاوه بر مرکز آموزش و پژوهش، فضاهای اصلی مجموعه‌های هنری، آرشیو‌های عکاسی و نگه‌داری آثار هنری در طبقه زیرزمین قرار دارند. این فضاها دسترسی عمومی ندارند و به محوطه تحویل امن در سمت شرقی ساختمان منتهی می‌شوند.
این ساختمان اولین دارنده گواهینامه‌ی ال.ای.ای.دی در فلسطین خواهد بود.

 

 

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه روشن "موزه فلسطین؛ روایت ایستادگی و مقاومت"

مطلع شدن از
دسته بندی بر اساس:   جدیدترها | قدیمی ترها | بیشتر رای داده شده

سلام. چرا کرانه باختری؟ اسرائیل اجازه میده؟


Top