معماری وحشی، معماری فطری - تأملی بر جهان‌پدیداری اوتوپیا و جامعه هجری - رسانه انقلاب

معماری وحشی، معماری فطری

تأملی بر جهان‌پدیداری اوتوپیا و جامعه هجری

تأملی بر جهان‌پدیداری اوتوپیا و جامعه هجری

رسانه انقلاب: فلاسفه سخن از آرمان‌شهر می‌‌گویند و حکما سخن از مدینه فاضله و هجرت. تفاوت شهر و مدینه در جهان‌پدیداری حاکم بر آنان است. شهر آرمانی یا اوتوپیا ظهور و تعین ناسوتی یک فرهنگ و جامعه مدنی است. اوتوپیا یا شهر آرمانی دنیوی ریشه در کهن‌الگویی دارد که از فرهنگ یکجانشین نشأت می‌گیرد. فرهنگی که قرار و ثبات خویش را بر ماندن می‌بیند نه بر هجرت و بازگشت. در مدینه و جامعه هجری فرد مقید بر رفتن است، نه ماندن و ظهور معماری و شبیه‌سازی آن در اندیشه او ساختاری ساده و محدود دارد. در آرمان‌شهر طمع و ولع در برج‌نمایی و تصرف بر و بحر قلابی مادی است که او را به چنگ آورده است. در معماری جامعه هجری فرد به آرامش و سکینت می‌رسد. فضایی اخلاقی و با هویت در محیط حاکم است که در آن شئون و مضامین دینی در جای جای آن به چشم می‌خورد. فرهنگ دینی در روح  و جسم معماری جامعه هجری حاکم است.

تأملی بر جهان‌پدیداری اوتوپیا و جامعه هجری

تأملی بر جهان‌پدیداری اوتوپیا و جامعه هجری

در جوامع غربی شهر بازتابی از زیست‌بوم  فرهنگی مادی آنهاست و معماری آنها نشـأت گرفته از جسم و روح حاکم بر آن است. حضور دیسکوها و کاباره‌ها و آسمان‌خراش‌های سر به  فلک در گوشه کنار شهر آرمانی غرب تجلی صورت جامعه یکجانشین و بی بازگشت است.  در مقابل موکب‌ها و ایستگاه‌های صلواتی و حضور مساجد از مظاهر عینی و متجسد شهر آرمانی دینی است. که تماما انسان را به بازگشت و هجرت سوق می‌دهد. هنر در اوتوپیا ابزاری برای تسهیل اغوا است. فراموشی از عاقبت خویش و غرق در صورت بزک کرده معماری حاکم بر آن. تجمل و اشرافی‌گری جای خویش را به ساده زیستی و زهد و قناعت می‌دهد. هنر و رسانه با اشاعه فرهنگ معماری غربی، اندیشه و ذهنیت انسان را تغییر می‌دهند. رسوب این نوع سبک زیستی و نشستن آن بر روح  و جان او فراموشی را به ارمغان می‌آورد.

تأملی بر جهان‌پدیداری اوتوپیا و جامعه هجری

تأملی بر جهان‌پدیداری اوتوپیا و جامعه هجری

شهر تهران اگر می‌خواهد ام القرای جهان اسلام باشد باید روح  و جسم خویش را از اندیشه و صورت معماری یک‌جانشین غربی بزداید و چهره ی جدیدی از خود بنمایاند. حضرت آقا در دیدار فیلم‌سازان جشنواره عمار فرمودند که: «تهران یک معماری وحشیِ مضطربِ بی نظمی دارد که از ۴۰ – ۵۰ سال پیش تا حالا ادامه دارد.» اضطراب و بی‌نظمی و رسوب آن در زیست انسان امروزی شرایط تحمیل شده‌ای است که چاره‌ای جز پذیرش آن در وضعیت امروز نداریم؛ اما می‌توان با رجوع و اصالت دادن به مفاهیم و مضامین جامعه هجری هر چند اندک آنها را برجسته و در محیط زندگی‌مان آن را به نمایش بگذاریم تا ذائقه نویی همراه با معماری فطری در برابر زیست غربی علم کرده باشیم.

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top