معضلات جنسی ، رسانه و مسئله گفتگو - آیا رسانه نسبت به آسیب‌های جنسی وظیفه‌ای دارد؟ - رسانه انقلاب

معضلات جنسی، رسانه و مسئله گفتگو

آیا رسانه نسبت به آسیب‌های جنسی وظیفه‌ای دارد؟

نویسنده: محسن جوهری
آیا رسانه نسبت به آسیب‌های جنسی وظیفه‌ای دارد؟

حوزه آسیب‌های اجتماعی نسبت به بسیاری از دیگر حوزه‌های فرهنگ، هم در ساحت نظر و هم در ساحت عمل، بسیار مهجور واقع شده است. به نظر می‌رسد این حوزه در مجموع کمتر به مسئله ذهنی اندیشمندان، سیاست‌گذاران و فعالان فرهنگی تبدیل شده است و لذا گفتمان انقلاب اسلامی در این زمینه کمتر بسط یافته است.

در بین موضوعات متعددی که ذیل عنوان آسیب‌های اجتماعی قرار می‌گیرند، بحث معضلات جنسی از جمله حساس‌ترین و البته مهم‌ترین موضوعاتی است که جامعه ایرانی به آن مبتلا است. معضلات کلانی که در تمامی حوزه‌های آسیب‌های اجتماعی وجود دارد وقتی در کنار حساسیت‌های درست و غلط مسائل جنسی قرار می‌گیرد، باعث می‌شود که خلا علمی زیادی در تبیین و ارائه راهکار برای حل معضلات جنسی به وجود بیاید. این خلا علمی بیش از هر چیز معلول پدیده شومی است به نام عدم گفتگو.

به نظر می‌رسد رسانه، یکی از مهم‌ترین ابزارهایی است که می‌تواند به تبدیل‌شدن موضوع معضلات جنسی به مسئله جدی متفکران و سیاست‌گذاران عرصه فرهنگ کمک کند. البته این مسئله به این معنا نیست که ساخت هر نوع اثر رسانه‌ای با موضوع معضلات جنسی به تحقق این هدف کمک می‌کند. رسانه این وظیفه را دارد که با واکاوی عمیق ابعاد مختلف مسئله و البته نشان دادن نیازمندی شدید جامعه به ارائه راهکار و نیز خلاهای نظری فراوان در این حوزه باعث دردمند شدن هر چه بیشتر نخبگان نسبت به این حوزه شود و البته جرات گفتگو و تبادل‌نظر در این حوزه را به نخبگان اعطا کند. قطعاً نگاه مهندسی به این معضلات و تلاش برای ارائه راهکارهای ساندویچی به این موضوع، هیچ کمک خاصی به گشودن شدن باب گفتگوی عمیق در این حوزه نمی‌کند.

نیاز مبرم به آن دسته از محصولات رسانه‌ای که باعث دغدغه‌مند شدن نخبگان به حوزه آسیب‌های جنسی می‌شود به معنای نیاز نداشتن به مستندهای ترویجی با محوریت ارائه راهکارهای ساده و قابل‌فهم به مردم نیست اما مسلماً محصولات این‌چنینی باید جانب احتیاط را در بیان مسئله و ارائه راهکار رعایت کنند و در حد قدر متقن‌های این حوزه لب به سخن بگشایند نه این که ادعای اسلام روشنفکری داشته باشند و خود را خط‌شکن ساحت اندیشه بدانند.

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top