فرمانده تیر به خودی‌ها زد!-آیا مصادره سلطنت طلبان را زده است یا ما خودمان را؟-رسانه انقلاب

فرمانده تیر به خودی‌ها زد!

آیا مصادره سلطنت طلبان را زده است یا ما خودمان را؟

نویسنده: حمید صنیعی‌منش
آیا مصادره سلطنت طلبان را زده است یا ما خودمان را؟

مصادره فیلم ضعیفی است و حرف خاصی درباره آن نمی‌توان زد. یعنی اساسا نوشتن درباره این دست آثار بیشتر اتلاف وقت و حرام کردن جوهر است. در این چند سال دورهمی سازی سینما بسیار جلوه گر شد. رشد میلیاردی سینما در فیلم‌های کمدی نازل و سطحی فقط یک علت داشت آن هم حضور سلبریتی‌های پیرزن کش و البته شوخی‌های جنسی و سبک برای بیشتر دیده شدن بود. این که خانواده‌ها موقع انتخاب فیلم آن یکی را انتخاب می‌کردند که حرف‌هایی را می‌زده است که نمی‌شد هرجا زد. این شده است یک ملاک برای فیلم دیدن ما ایرانی‌ها!

ولی جالب است درباره همین فیلم یک چهره فرهنگی انقلابی سخنانی می‌گوید که نشان از همان سخنی است که رهبری گفتند. زمانی که سیستم خراب است و هدفش را گم کرده است باید آتش به اختیار بود. البته آتش به اختیار بودن نسبت به این چهره محترم و انقلابی منجر به تیر زدن به خودی می‌شود و این نوشته هم قصد زدن او را ندارد. ولی حداقل نفس این سخن نشان از آن داشت که عمق کم و سطح نه چندان بالایی در میان تعدادی از بچه‌های چهره فرهنگی و انقلابی وجود دارد.

واقعا بسیاری از این رفقا چقدر فیلم دیدند؟ چقدر سینما را می‌شناسند که برایش جشنواره برگزار می‌کنند؟ نتیجه این کم عمقی‌ها تعریف از این فیلم سخیف می‌شود که «مصادره تنها فیلمی است که در بیست سال گذشته سلطنت طلبان و ساواکی‌ها را زده است!» حال فارغ از بحث فوق جالب است بدانیم که فیلم‌هایی که سلطنت طلبان و ساواکی‌ها را زده است در دهه ۶۰ بسیار زیاد بودند و تنها یکی از چهره‌هایی که در سینمای انقلاب نقش بسزا داشت مهدی فخیم زاده بود. فیلم‌های زیادی ساخت و بازی کرد که چهره جامعه دوران طاغوت را به خوبی نقد می‌کرد و روی سیاه آن را به همگان نشان می‌داد.

حتی کسی مانند فرامرز قریبیان که در سینمای قبل انقلاب نقش آفرینی دیدنی داشت هم بعد از انقلاب در سینمایی که علیه نظام و سلطنت طلبان بود نقش آفرینی چشم گیری کرد و چه بسیار فیلم‌های دیگری که علیه سلطنت طلبان بود.

جلیلی دچار یک عجله و یا اصطلاحا ارضا شد. آمد برای آن که رقم فروش سینمای فعلی را به نفع انقلاب به جیب بزند بدتر آبروی سینمای انقلابی و دینی و اسلامی را برد. آیا واقعا دو فیلم به وقت شام در ژانر اکشن و مصادره در ژانر کمدی همطراز و در جهت منافع انقلاب اسلامی هستند؟ آیا صرف اینکه حرفی برای گفتن داریم که به نوعی با اما و اگر و اشاراتی در باب اینکه سلطنت طلبان خود مزدورانی هستند که امروز در زیر پوست خود برای مزد حتی علیه خودشان فعالیت می‌کنند به معنای انقلابی بودن یک فیلم است؟

مصادره که بیشتر نشان دهنده ضعف نظام قضایی و پلیسی ما در بازداشت متخلفان و اختلاس گران است و از سوی دیگر هرج و مرج و نظام جنگل را در ابتدای انقلاب تا سال‌های بعد از آن نشان می‌دهد؟ چه چیزی منجر به خرج از خودمان برای فیلمی مثل مصادره می‌شود؟

قبل‌تر هم یکی دیگر از چهره‌های نیمه انقلابی و البته علمی از جریان مومن و انقلابی برای فیلم خوک و مرضیه برومند هزینه کرده بود.

لذا به نظر می‌رسد آتش به اختیار فقط درباره نیروهای ضد انقلاب و بیگانه و ضد حکومت معنا ندارد بلکه هرکس باید آتش به اختیار باشد چرا که امکان دارد فرمانده یک دفعه سر تفنگ را به سمت نیروهای خودی بگیرد.

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top