نوازندگی روی مبل - گالری مشاغل مردانه در دروس برپا خواهد شد - رسانه انقلاب

نوازندگی روی مبل

گالری «مشاغل مردانه» در دروس برپا خواهد شد

گالری «مشاغل مردانه» در دروس برپا خواهد شد

رسانه انقلاب: صورت زن در جامعه ایرانی توسط هنرمندان روشنفکر ما مانند اصل قضیه روشنفکری وصله‌ای است که به قبای ما نمی‌چسبد.[۱] باید خدا را شکر کرد که این جماعت به فکر تصویرگری زن هشت سال دفاع مقدس نمی‌روند و یا تصویری از زن ایرانی در انقلاب اسلامی سال ۵۷ ارائه نمی‌دهد.

عنوان «مشاغل مردانه» نام گالری جدید خانم مریم درویش است که از ۹ تا ۱۴ تیرماه در دروس برپا خواهد شد و تم اصلی آنی درباره زنانی است که از محیط خلوت خانه بیرون آمده‌اند و شغل نوازندگی اختیار کرده‌اند.

عنوان گالری جالب است: مشاغل مردانه! پارادوکس نام گالری برای نگارنده جالب است، یا نوازندگی شغلی مردانه و سخت است که خانم نقاش به عهده‌گیری آن‌ را توسط زنان یک حرکت ضد فمینیستی می‌داند و علیه آن است و یا انتخاب مشاغل سنگینی همچون نوازندگی را برای زنان مایه افتخار می‌داند که زیر بار آن کمر خم کرده‌اند! اما تصاویر معدودی که از این گالری قبل از گشایش دیده می‌شود نیز گویای آن است که موضوع بیشتر اشاره به زنان تنگدستی دارد که برای امرار معاش به موسیقی و نوازندگی دست‌زده‌اند. در هر صورت عنوان در رساندن مفهوم معترضانه خود نارسا است.

خانم درویش قبلا گالری دیگری با عنوان «زنان و مبل‌ها» برپاکرده‌ بودند که در آن بنابر گفته ایشان، لحظاتی از فراغت و تنهایی زنان که در آن کار خاصی انجام نمی‌دهند و قبل از کار بعدی است و می‌تواند خوشی و یا ناخوشی آنان را در برداشته باشد به تصویر کشیده شده بود. ویژگی تمام تابلوهای آن نمایشگاه دیده نشدن صورت زنان بود که ایشان در این باره گفته بودند: ندیدن صورت‌ها باعث می‌شود ندانیم که این زنان دقیقا چه حس و حالی دارند و به چه چیز فکر می‌کنند. این مخاطب است که باید از روی فیگور و فرم نشستن تشخیص بدهد که آنان در چه حالی هستند. واداری مخاطب به تفکر درباره زنان و اصرار بر ناشناس بودن زنان وجه دیگری از برتر بودن جنس زن از دید این هنرمند فمینیست است.

البته این تشخیص کار سختی نیست، با دیدن تصاویر آنان می‌توان فهمید که غالبا خسته و کوفته از کار خانه و در یک انزوای درونی بیشتر به سر می‌برند تا تامل روی کار بعدی و درنگی در زندگی. تصویر وی از زنان در نوازندگی نیز با نگاه فمینیستی همراه است و تابلوهای بیشتری که خواهیم دید موید این نگاه خواهد بود.

 

[۱] تعبیر شهید آوینی از روشنفکری

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top