هنرمند در مقابل هویت‌زدایی-گزارشی از اعتراض به یکسان سازی گلزار شهدای اصفهان-رسانه انقلاب

هنرمند در مقابل هویت‌زدایی

گزارشی از اعتراض به یکسان سازی گلزار شهدای اصفهان

یکسان سازی-گزارشی از اعتراض به یکسان سازی گلزار شهدای اصفهان

رسانه انقلاب: زمزمه‌ای از دو هفته‌ پیش برای آغاز طرح «یکسان سازی» گلزار شهدای اصفهان به گوش می‌رسید. واژه‌ای که ماه‌ها و سال‌های گذشته به نام حفظ زیبایی بصری، جلوگیری از بی نظمی و… در تهران و چند شهرستان انجام گرفته و اعتراضات متعددی را به همراه داشته است. آخرین نمونه، اعتراض هنرمندان گرافیست اصفهان است که در غالب «پوستر» در فضای مجازی و گلزار شهدای اصفهان به نمایش درآمده است.
پیشینه اعتراضات حتی به ساخت مستند در این باره نیز رسیده بود. مستند «راز مزار» به تهیه کنندگی «روح الله رشیدی»، بنا دارد در مدتی ۳۴ دقیقه‌ای، دلایل این اعتراض فرهنگی را تشریح کند، تا ضمن آگاهی بخشی برای عموم، مخاطبین اینگونه اعتراضات، متوجه اندازه بی‌محاسبگی فرهنگی اقدام خود شده و اینگونه اعتراضات را بنا پرستی‌های بی‌جهت به حساب نیاورند. اقدامی که در مجموعه پوسترهای اعتراضی «مجمع طراحان گرافیک انقلاب اسلامی» به زبان تجسمی و نوشته‌هایی کوتاه سعی در نمایش آن شده است.
در یاداشت مسئول «مجمع طراحان گرافیک انقلاب اسلامی» آمده است:
«مدیران بنیاد شهید بارها بر این موضوع تأکید داشته‌اند که منظور از ساماندهی گلزار شهدا در واقع بهینه‌سازی فضای گلزارها و رسیدگی به معابر آن بوده است؛ اما آنچه به‌عنوان نتیجه به‌جا ماند، در بسیاری از گلزارهای شهدا در سراسر کشور طرح «یکسان سازی» قبور به اجرا در آمد و طی آن سنگ مزار شهدا و ویترین‌های بالای سر هر مزار که به‌مرور زمان طرحی سنتی و نمایی معنوی در قطعات شهدا ایجاد کرده بود، به‌یک‌باره نابود شد و جای آن را سنگ‌های هم‌اندازه و همرنگ با مشخصاتی روتین و بدون مشخصه خاصی برای هر شهید گرفت و جای قطعات پرخاطره قبور شهدا، سطح یک‌دستی که پر از تکرار سنگ‌های بی‌روح و یک‌دست بود، به‌جای ماند.»
هم چنین «روح الله رشیدی» تهیه کننده مستند «راز مزار» در یاداشت کوتاهی نوشت:
«مزارهای گلستان شهدای اصفهان، اساساً یکسان‌ بنا نهاده شده بود. بنابراین بهانه‌های کودکانه‌ای که در شهرهای دیگر از جمله تبریز، دستاویزِ تخریب مزارها شد، در اصفهان موضوعیت نداشت. اینجاست که می‌شود عمق استدلالِ  یکسان‌سازان را بهتر دریافت. آنها با پیش کشیدن خزعبلاتی مانند بی‌نظمی مزارها، لودرها را انداختند به جان حجله‌ها و سنگ‌ها و با کلی هزینه از بیت‌المال، کویری از سنگ‌های سیاه ساختند و بعد هم با این کویر عکس یادگاری انداختند تا نامشان در تاریخ ثبت شود! موردِ گلستان شهدای اصفهان، نشان داد که غایتِ یکسان‌سازان چیزی جز خاطره‌زدایی نبوده، حتی اگر این خاطره‌ها به واسطه‌ مزارهای همسان شکل گرفته باشد. خاطره‌زدایی، خیانت کوچکی نیست در حق ملتی متکی به گذشته پرماجرا و پرحادثه. اگرچه به واسطه‌ بی‌خیالی حزب‌الله، پروژه تخریب مزارهای شهدا امری عادی شد؛ اما نباید این خیانت و بانیانش را بدون پرداخت هزینه‌ رها کرد.‌»
برخی اثر آثار طراحی شده هنرمندان در اعتراض به طرح یکسان سازی قبور شهدا در اصفهان را در ادامه می‌بینیم.

به منظور تماشای تمامی پوستر ها با سایز اصلی به روی لینک کلیک کنید.
مستند «راز مزار» ساخته «روح الله رشیدی»، مستندی است که این موضوع را هدف اصلی خود قرار داده است. این مستند را در ادامه می‌توانید، ببینید.

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top