از روشنفکری تا ذات سینما - مصاحبه «بی‌پرده» با حجت الاسلام قائم مقامی+ ویدئو - رسانه انقلاب

از روشنفکری تا ذات سینما

مصاحبه «بی‌پرده» با حجت الاسلام قائم مقامی + ویدئو

 

رسانه انقلاب: اگر در اولین سالگرد فوت علی شریعتی سخنران مراسم (حضرت آیت الله خامنه‌ای) شروع به طرح بحثی جدید با عنوان روشنفکری اسلامی می‌کند و با تعریف خود سعی در جلوگیری مصادره جایگاه‌ها و افراد دارد؛ یا در جایی دیگر با قاطعیت نوشته اند که : «آقایان! شما در میان این اقیانوس عظیم جزیره تنها و کوچکی هستید یادگار احاطه غرب بر کشورمان. پشت به تاریخ نکنید و روی به فرهنگ و مردم و تقدیر تاریخی قوم خویش بیاورید و اگر نه، این دریای موّاج شما را خواهد بلعید و حتی جای پاهایتان را نیز خواهد شُست، چنان که از هم امروز نیز این سرنوشت محتوم در پیشانی‌های سیاهتان که با تربت خدا بیگانه است ظهر شده و دیگر نه نامتان و نه تراوشات کثیف فکرتان منشأ کوچک‌ترین اثری در تارخ این مرز و بوم نیست.»

و اگر چند جلد کتاب با عنوان «نگاهی گذرا به تاریخ روشنفکری» نوشته می‌شود و یا جلال آل احمد در خدمت و خیانت روشنفکران را می‌نویسد، و هر آنچه گفته و نوشته شده است و اشاره نشد، مانند متعدد مناظرات چند سال اخیر از تریبون مذهبیون در مقابل غیر مذهبیون، نشان از درگیری تا به امروز ما با پدیده روشنفکری دارد، پدیده‌ای که بازوی عمل و تبلیغی جدی‌ای مانند «هنر» را داراست که البته شاید از قوت نظری آکادمیک (دانشگاهی) بهره‌ای کمتر داشته باشد و بیشتر تقلیدی کور از آنچه «روشنفکری» می‌نامیم داشته باشند و به ژست و سبک زیست ظاهری اکتفا کرده باشد.

مصاحبه با حجت الاسلام قائم مقامی در ایام برگزاری جلسات «سینما انقلاب» بعد از جشنواره فجر سال ۹۵ در حوزه هنری ضبط شده است. یکی از نکات مهمی که ما را به گفتگوی تفصیلی‌تر ترغیب می‌کند، صحبت ایشان در رابطه با سوالات درباره امکان تحقق سینمای دینی و نگاه‌های معرفت شناسانه به سینما و ذات آن است.

همچنین ببینید:
ژورنالیسم و سینمای ایران

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top