در تقاطع فلسفه هنر گم شده‌ایم - کتاب «هنر؛دیالوگ با فرشته یا شیطان؟» منتشر شد - رسانه انقلاب

در تقاطع گم شده‌ایم

کتاب «هنر؛دیالوگ با فرشته یا شیطان؟» منتشر شد

کتاب «هنر؛دیالوگ با فرشته یا شیطان؟» منتشر شد

از جمله مسائل مهم علوم انسانی تقاطع‌های آن است. تقاطع‌های علوم انسانی در حقیقت اشاره به میان‌رشته‌هایی دارد که ریشه در دو، سه یا حتی چند علم دارند. مثلا موضوع معنای زندگی از سویی در فلسفه و از سوی دیگر در روان‌شناسی ریشه دارد.
یکی از این تقاطع‌های بزرگ که در آن حداقل دو طیف نماینده از علوم انسانی با یکدیگر ملاقات دارند فلسفه هنر است. فلسفه هنر همانطور که از نامش هویدا است، از سویی محلی برای تفکر و اندیشه فلاسفه، حکما و خردمندان در باب هنر و خلاقیت است و از سوی دیگر دریچه‌ای است برای غواصی هنرمندان و هنرپژوهان در اعماق اقیانوس هنر که تا به حال به آن سفر نکرده بودند.

فلسفه هنر بدون شک در جهان غرب از محبوبیت و توجه لازم برخوردار بوده است. چه در حوزه نشر و چه در آموزش و پژوهش. کرسی‌های فلسفه هنر در جهان غرب در اندیشکده‌ها و دانشکده‌ها به وفور دیده می‌شود. تعداد زیاد اساتید فلسفه هنر که گاها هر دو را مجزای از یکدیگر می‌شناسند و تدریس می‌کنند شاهدی دیگر بر این مدعا است. از سوی دیگر موضوع معماری و تجسم هنر در فضای جامعه و زندگی شهری غربیان علتی دیگر بوده است تا فلسفه هنر را جدی بگیرند.چیزی که در تمدن ایرانی و اسلامی ما به مراتب وضوح بیشتری داشته است.

اما در هر صورت فلسفه هنر و تعمق در مبانی و مبادی نظری هنر و چیستی آن صورت برجسته‌ای که در خور توجه باشد پیدا نکرده است. در میان تمام اساتید هنر ایران تعداد اساتید برجسته فلسفه هنر از سه نفر تجاوز نمی‌کند! کتبی که محوریت آن فلسفه هنر اسلامی باشد و با تکیه بر نظریات دینی و حکمی اسلامی تلاش داشته باشد تا فلسفه هنر را تبیین کند نیز در حوزه نشر توفیقات روزافزون نداشته است و بیشتر جهت تدریس برای دانشجویان هنر است.

این کمبود تولید و کاستی در چرخه علم و فناوری در حوز فلسفه هنر اسلامی باعث شده است تا نظریات جدی و بروز در حوزه هنر انقلاب اسلامی نیز کمتر دیده شود و لذا جایگاه مورد نظر از هنر انقلاب در جهان خالی باقی بماند. توجه محققان ما باید بیشتر به سمت تئوریزه کردن هنر انقلابی و دینی و سازماندهی خود در مجامع جهانی باشد.

کتاب «هنر؛ دیالوگ با فرشته یا شیطان؟» که حاصل سه گفتار از استاد رحیم‌پور ازغدی می‌باشد به تازگی توسط نشر معارف چاپ شده است. این کتاب با گفتارهایی چون «هنر؛ دیالوگ با فرشته یا شیطان؟»، «هنر؛ عهد با زیبایی و حقیقت» و «ما و خاستگاه مکتب های ادبی و هنری» به مسائل و موضوعات مهمی که در فوق بدان اشاره شد پرداخته است و تلاش دارد تا پرسش‌های نسل جوان انقلابی را در حوزه فلسفه هنر اسلامی و دینی پاسخ دهد. امید است که بتوان با رشد کمی و کیفی حوزه نشر نظریه پردازی هنر دینی و انقلابی این دستگاه مهم علمی و معرفتی را حیات ببخشیم و شاکله موجه‌تری در جهان داشته باشیم.

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top