خشونتی مدام - نقدی بر سریال «عاشقانه» نخستین ساخته منوچهر هادی در شبکه خانگی- رسانه انقلاب

خشونتی مدام

یادداشتی در نقد سریال «عاشقانه»

نویسنده: خانم خانی‌پور
سریال عاشقانه

رسانه انقلاب: عاشقانه ، عاشقانه‌ای آرام، نه خشونتی مدام… اینجا همان‌جا است که می‌گویند آزادی وجود دارد. برابری زن و مرد، زندگی به سبک غربی، تجدد و مدرنیته‌ای پر از فرهنگ و ادب. اینجا همان جایی است که زن به راحتی مردش را به باد فحش و ناسزا می‌گیرد. آن‌هم به بهانه یک مساله خیلی خیلی مهم به نظر خودش…
چقدر خوب است که داریم آرام آرام مشق آزادی می‌کنیم و خو می‌گیریم. با دیدن علاقه زن به سگش یاد پارک‌های تهران افتادم که می‌روی دمی آسوده باشی؛ اما برای آنکه آزادی کسی خدشه دار نشود خیلی با احترام از کنار سگ‌هایشان گذر می‌کنی  حتی اگر برایت مزاحمت ایجاد کنند. آزادی است دیگر!
اینجا نقطه سبک زندگی اروپایی است، عیسی به دین خود، موسی به دین خود. باید عادت بکنی، اگر توانستی که خوب خیلی روشنفکری و اگر نتوانستی خیلی عقب‌مانده هستی. اینجا زن آزاد است، هرجا برود با هرکه بخواهد و هر طور که بخواهد و تو اگر یک برادر از راه رسیده کمی غیرتمند و روشنفکر امروزی‌اش باشی باید راه پیدا کردن خواهرت را از هر مرد و نامردی بپرسی: تو را به خدا بمن بگو با او رابطه نداشته‌ای؟
باید دنبال ناموست از لابه‌لای مردان آشنای فامیلت بگردی و قسم و آیه که از او خبر دارند یا نه؟
آخر هم می‌شوی یک مهره ناهمگون چرا؟ چون شتر مرغ شده‌ای. زیرا هم ته‌مانده‌های رگ و ریشه غیرتت می‌جوشد و هم از طرفی سبک زندگی غربی‌ات به تو اجازه نخواهد داد که سنتی و قدیمی فکر کنی، عقب مانده باشی.
اینجا مردان چهار نوع هستند:
رضا: کسانی که معنی غیرت و ناموس را می‌فهمند و بیش از بقیه انواع مرد برای خانواده ارزش قائل هستند؛ اما برای اینکه بتوانند در جامعه خوب بدرخشند، باید رگ و ریشه مذهبی خانواده خود را کنار بگذارند و پنهان کنند.
پیمان: مردان هوس‌باز که از هرچیزی دنبال سود و منفعت خودشان هستند. دو چیز را در کل می‌پسندند: پول و زن.
سهیل: مرد حقیر شده. مردی که به ظاهر خیلی جاها کوتاه می‌آید. مردی که از طرف همسرش بی‌حرمت می‌شود؛ اما همچنان دم نمی‌زند و به اصطلاح احساسات به خرج می‌دهد. مردی که زیر بار خفت می‌رود و برخی اوقات «آویزان» هم می‌شود.
دسته آخر: مردان با ظاهر مذهبی درون فاسد و عیاش و بی‌وجدان. مردانی که برای جامعه در ظاهر خوب هستند و مفید و اهل کار خیر؛ اما به خانواده که می‌رسد خیانت می‌کنند، دروغ می‌گویند، پنهانکاری می‌کنند و در برابر عواقب کارها و تصمیمات‌شان با بی وجدانی عمل می‌کنند. مردان با ظاهر مذهبی و پولدار که همه چیز دور پول می‌گردد. اگر کار خیر باشد با پول است و اگر بستن دهان کسی هم باشد بازهم با پول است در هیچکدام شاید اعتقادی از درون وجود نداشته باشد یا ریا و خودنمایی است یا پنهانکاری و سانسور.
اما زنان: همه فمینیست. همه دارای یکسری عقده‌های فروخرده، همه خشونت طلب، همه حاضر جواب. بی هیچ پایبندی و تعهد به اصول خانواده. زنان از دین گریزان. زنانی که دیگر در کنارشان «لتسکنوا الیها» نخواهی شد. این نهایت و غایت همان زندگی است که اروپاییان ترسیم می‌کنند. راحتی زن و مرد، سگ‌بازی، بی‌حجابی، بی‌بند و باری، روابط آزاد و فساد مالی و اخلاقی و…  و چه زیبا می‌گوید «حسن عباسی» به این مضمون که ناراحت نشوید از دیدن اینگونه فیلم‌ها چرا که آن‌ها دارند با دست خودشان بدبختی و غایت مسیر خودشان (غربی) را نشان می‌دهند. نهایت همان روشنفکران مدرنیته لیبرال.
و اما یک چیزی تلخ در اینحا رخ می‌نماید. شاید به راحتی، شیطان خطواتی که توسط آن جامعه را قد‌م‌قدم به سمت ذلت می‌کشاند، در فیلم‌های امروزی هم نیز به تصویر کشیده شده است. روزگاری بود که اگر نقدی بر محتوای فیلمی می‌رفت چند مورد محدود بود؛ اما اگر آن‌ها را با فیلم‌های امروزی مقایسه کنیم درست گام‌های شیطان را خواهیم دید. دیگر صحبت از اصول ساده و اولیه اخلاقی نیست، بلکه این مسیر به قهقرا ادامه یافته است و همانا سینما هرچه باشد بخش هرچند کوچک جامعه را به تصویر کشیده است. خطوات شیطان شاید همین باشد که دیگر کسی به حجاب کم زنان فیلم چیزی نمی‌گوید، دیگر کسی به بدترین شکل ممکنِ به تصویر کشیدن همه افراد مذهبی فیلم چیزی نمی‌گوید دیگر کسی به فحش و ناسزاها واکنش نشان نمی‌دهد ما هم به طبع واکنش نشان نمی‌دهیم و می‌رویم سراغ گام‌های ثانویه و جدی‌تر که آن‌ها را نقد کنیم! تماشاچی با این‌ها خو گرفته است و دیگر به این مسائل پیش پا افتاده طبیعی همه‌جایی واکنش نشان نمی‌دهد. منتقدان هم همه یکی به یکی دنبالشان چرا که همه خواهی‌ نخواهی خو گرفته‌ایم به خشونتی مدام.

هم چنین بخوانید:
پدرخوانده این بار شکست می‌خورد؟

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top