پدرخوانده این بار شکست می‌خورد؟ - شهرزاد ، پرطرفدارترین سریال شبکه خانگی - رسانه انقلاب

پدرخوانده این بار شکست می‌خورد؟

شهرزاد، پر طرفدارترین سریال شبکه خانگی

نویسنده: علی کرمی
شهرزاد- پدرخوانده این بار شکست می خورد؟

رسانه انقلاب: اوایل سال ۱۳۹۴ خبری در رسانه‌ها مبنی بر انتشار یک سریال در شبکه خانگی منتشر شد. سریالی که در ابتدا قرار بود با نام «روزی روزگاری عاشقی» منتشر شود؛ اما در نهایت با تغییر نام به «شهرزاد» مهمان خانه‌ها شد. فیلمی که «حسن فتحی» کارگردانی آن را بر عهده داشت و «سید محمد امامی» و «سید محمدهادی رضوی» در مقام تهیه کننده آن بودند. «شهرزاد» خیلی زود توانست خود را وارد سبد فرهنگی خانوارها بکند و طرفداران خود را بدست بیاورد.
داستان «شهرزاد» پس از اتفاقات ملی شدن صنعت نفت و هم‌زمان با کودتای ۲۸ مرداد اتفاق می‌افتد و حول زندگی عاشقانه شهرزاد (ترانه علیدوستی) و فرهاد (مصطفی زمانی) آغاز می‌شود. زندگی شهرزاد تحت تصمیمات شخصی به نام «بزرگ آقا» با بازی چشم‌گیر «علی نصیریان» قرار می‌گیرد. در ادامه این فیلم روایتگر مثلث عشقی ناخواسته‌ای که بین شهرزاد و فرهاد و قباد (شهاب حسینی) به وجود می آید.
وجه امتیاز «شهرزاد» نسبت به بقیه فیلم‌های هم‌ژانر خود، نوع پرداختی است که «حسن فتحی» از آن استفاده کرده است. پرداختی که بر خلاف فیلمی مانند «معمای شاه» که همزمان با آن پخش می‌شد، دارای خط سیاسی نبود که لابه لای آن برای جذب مخاطب عام وارد فاز عاشقی شود، بلکه یک درام عاشقانه به تمام عیار بود که در لابه لای آن به صورت غیر مستقیم روایتگر فضای سیاسی و خفقان آن دوره بود. همین امر موجب شد تا مخاطب در مقابل فیلم جبهه گیری نکند و خود را در معرض آن قرار دهد.
از دیگر ویژگی های منحصر به فرد «شهرزاد» که توانست به خوبی تبلیغ «شهرزاد» را بکند، موسیقی آن بود. موسیقی وقتی شنیده می‌شود با تصاویری که ذهن خلق می‌کند، همراه است، حال اگر این تصاویر ذهنی پیش زمینه داشته باشد، کار برای مخاطب راحت پسند ساده‌تر می‌شود. این فیلم به خوبی وارد گودی شد که پر از بیننده بود، تدوین مناسب کلیپ‌هایی که با صدای چاوشی همراه می‌شد، در تمام طول مسیر «شهرزاد» به خوبی تاثیر گذار بود. عملی که به جرات می‌توان گفت تا حالا هیچ سریالی یا فیلم سینمایی به صورت همزمان انجام نداده بود.
از دیگر مشخصه‌های منحصر به فرد شهرزاد که موجب تبلیغ آن می‌شد، پیوستی بود که برای فیلم ایجاد شده بود. مفاهیم هر اثر هنری با نشانه‌ها بیشتر و بهتر بسط و گسترش پیدا می‌کنند، نمادها علاوه بر اینکه در انتقال مفهوم تاثیر گذارند می‌توانند حکم آژیری برای اثر باشند و گاه و بی گاه نام اثر را در ذهن بیاورند، «شهرزاد» از این تکنیک هم به شکل مناسبی استفاده کرد؛ نمونه بارزش گردنبند «مرغ آمین».
فیلم «شهرزاد» به واسطه کاراکتر «بزرگ آقا» که در خود داشت، در ذهن مخاطبین سینمابین خود، القاء فیلم پدرخوانده  (the God father) می کرد. بزرگ آقایی که شخصتی کاملا شبیه پدرخوانده را داشت. شخصیتی قدرتمند، با نفوذ، فعال و البته خشن. فردی قدرتمند و ثروتمند که برای رسیدن به اهداف خود از هیچ عملی کوتاهی نمی‌کند.
فارق از نکات مثبت فیلم که می‌تواند الگوی خوبی برای سایر فیلم‌ها باشد، نکاتی منفی نیز برای آن می‌توان برشمرد که از آن جمله به این مطلب باید اشاره کرد که اگر قصد شود داستان شهرزاد را بر اساس احتمال مابه ازای خارجی داشتن بررسی کرد، احتمال اینکه یک سوژه‌ای مانند آن در آن بازه زمانی پیدا کرد، خیلی پایین است و این یک نقیصه برای فیلم به حساب می‌آید که البته می توان به خاطر زمان روایت فیلم که حدود ۷۰ سال پیش است، از آن چشم پوشی کرد.
نکته پایانی در خصوص محتوای فمینیستی فیلم است. فیلمی که به واسطه نویسنده اش سرشار است از سکانس‌ها و دیالوگ‌هایی که دلالت بر فمینیسم و نقش زنان در جامعه و حقوق آنها دارد که پرداختن جزئی به این موضوع نیازمند نگاره ای مستقل است.
امروز اولین قسمت از فصل جدید این فیلم با تبلیغات گسترده و روزشماری که از ماهها پیش روشن شده بود، وارد بازار خواهد شد و باید دید که این فصل هم مانند فصل اول می تواند مردم را منتظر رسیدن روز دوشنبه بکند یا نه.

هم چنین بخوانید:
از فرار مالیاتی تا فرار مرزی

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top