جریان اصلی در رسانه؛ پوپولیسم در سیاست-نقش شبکه‌ های اجتماعی در انتخابات آلمان-رسانه انقلاب

جریان اصلی در رسانه؛ پوپولیسم در سیاست

نقش شبکه‌ های اجتماعی در انتخابات پارلمانی آلمان

نویسنده: فرزاد میرحمیدی
نگاهی به نقش شبکه‌ های اجتماعی در انتخابات پارلمانی آلمان

در انتخابات پارلمانی ۲۴ سپتامبر در آلمان، اگرچه بار دیگر «آنگلا مرکل» صدر اعظم شد و در واقع برای چهارمین دور پیاپی صدر اعظم آلمان ماند که در نوع خود یک رکورد محسوب می‌شود. با این همه حزب خانم مرکل (حزب دموکرات مسیحی) و همچنین اپوزیسیون اصلی این حزب (حزب سوسیال دموکرات)، کرسی‌های بسیاری را در پارلمان از دست دادند و در واقع هر دو حزب کلاسیک آلمان شکست سختی خوردند، در حالیکه پیروزی بزرگ در این انتخابات برای حزب آلترناتیو برای آلمان (AFD) رقم خورد که حزبی با گرایشات راست افراطی است و از زمان شکست آلمان در جنگ جهانی دوم، چنین پیروزی برای چنین حزبی بی‌سابقه بوده است.

بی‌شک یکی از مهمترین دلایل پیروزی این حزب که حزبی نوپا و در واقع با کمتر از چهار سال سابقه حضور در عرصه سیاست آلمان می‌باشد، مسئله مهاجرت و سیاست درهای باز آنگلا مرکل بود که باعث شد رهبران حزب (AFD) با وعده‌های ناسیونالیستی و ضد مهاجرت و حتی شعارهای نژاد پرستانه و پوپولیستی آراء قشری از جامعه آلمان را به خود اختصاص دهند. اما دلیل مهم دیگری که پیروزی این حزب افراط‌گرا را رقم زد نقش پر رنگ شبکه‌ های اجتماعی یا آنچه که دیگر جریان اصلی در فضای تبلیغاتی و رسانه‌ای قلمداد می‌شود بود.

یکی از مهمترین دلایل پیروزی این حزب مسئله مهاجرت و سیاست درهای باز «آنگلا مرکل» بود.

شبکه‌ های اجتماعی ، از جمله فیس بوک و توئیتر، که بزرگترین دستاوردشان پیروزی پوپولیسم و افراط‌گری در برابر احزاب کلاسیک با مرجعیت شناخته شده در رسانه‌های عمدتاً چاپی و با منابع مشخص است، که بدلیل همین مرجعیت از طرح شعائر احساسی و اهداف پوپولیستی معذور و ناتوانند. در مقابل شبکه‌ های اجتماعی بدلیل عدم وجود مرجعیت اجتماعی (نه سیاسی، نه حقوقی و نه فرهنگی و اقتصادی) براحتی قادر به انحراف، لاپوشانی و بازی میان توهم و واقعیت در انبوه لایه‌های متنی و پیرامتنی (لایک‌ها، کامنت‌ها و توئیت‌ها) و دستکاری احساسات و هیجانات عاطفی نزد کاربران خویش هستند که به همین سبب به راحتی امکان جهت‌دهی و مهندسی قشری و سطحی را، در هر بستر، هر زمینه‌ای و در هر جامعه‌ای دارند. نکته‌ای که در انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده نیز شاهدش بودیم. چنانکه در آستانه تحلیف «دونالد ترامپ»، «باراک اوباما» به مؤسس فیس بوک درباره تأثیر گذاری اخبار جعلی در آن شبکه، هشدار داده بود و از «زاکر برگ» خواسته بود به صورتی جدی راه حلی برای این معضل بیاندیشد که البته زاکر برگ هم ضمن آنکه این مسئله را مشکلی جدی ندانست، اعلام کرد که هیچ راه حل آسانی برای مقابله با آن وجود ندارد! و این در واقع یعنی آب پاکی بر دستان جریانات کلاسیک پیشین ریختن و نه تنها در حوزه سیاست که در تمامی زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی و …

بدین ترتیب شبکه‌ های اجتماعی ، نه تنها با سلب مرجعیت کلاسیک، که در واقع با ایجاد اختلال در صدق و کذب اخبار و گزارشات، قادر به ترند کردن (جریان سازی) هر روایتی به سود خود یا همان جریان اصلی تبلیغات رسانه‌ای در جوامع مدرن امروزی می‌باشند که بدلیل عمق کم در تعقل و تخیلات بی‌شمار در سطح (یا همان توهم)، وسعت بی‌نهایتی را با خود همراه می‌سازد که عمیقاً پایه‌های کلاسیک فرهنگ سیاسی امروز (انتخابات، دموکراسی، حقوق بشر و …) را می‌لرزاند.

در آستانه تحلیف «دونالد ترامپ»، «باراک اوباما» به مؤسس فیس بوک درباره تأثیر گذاری اخبار جعلی در آن شبکه، هشدار داده بود و از «زاکر برگ» خواسته بود به صورتی جدی راه حلی برای این معضل بیاندیشد.

امواج جدید تغییرات در جوامع مدرن در راهند. امواجی شدید که اگر چه عمق و طول عمری ندارند، اما حجم و وسعتشان ناپیدا است و همین برای متلاطم و طوفانی کردن این جوامع، در هر بستر و هر زمینه‌ای، کافی است. مگر آنکه این امواج و رسانه‌های موجب آن، به نوعی اصلاح و کنترل شوند.

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

همچنین بخوانید:

دیدگاه بگذارید

6 نظرات روشن "«خود واقعیتان» را به اشتراک بگذارید"

مطلع شدن از
دسته بندی بر اساس:   جدیدترها | قدیمی ترها | بیشتر رای داده شده

آقای نویسنده
اول که عنوان رو خوندن فکر کردم خیلی باید آبکی و به درد نخور باشه ولی واقعا قشنگ بود . چقدر جمله بندی های عالی برای متن انتخاب کرده ای و از چه زاویه ی خوبی به این قضیه نگاه کردی . از اول تا آخرش عالی نوشتی و بیشتر از همه از اینکه یه نمونه خارجی برای متنت مثال زدی حال کردم . ولی من رونالدو رو خیلی دوس دارم بعدا سر این قضیه رو در رو باحات تسویه حساب میکنم

سلام
مساله ی بسیار مهم و لازمی رو طرح کردی
واقعا خدا خیرت بده
متن هم خیلی خوب و قشنگ بود.
شروعش به نظرم اونقدر جذاب هست که ادم رو به ادامه دادن مصمم کنه.
در کل به نظرم متن ارزشمندی است.
خدا زیادت کنه😊

این نقد شما در مورد شبکه‌های اجتماعی بسیار عالی و ملمووس بود. چون خودم هم در زمینه شبکه‌های اجتماعی مطالعاتی داشتم. بسیار عالی. مطلب شما هم مصداق مبارزه با منکراته. احسنتم👏👏👏🌹

واقعا هیچی نداشت

حقیقت این است که ما معمولا در شبکه‌های مجازی بیشتر آنگونه که دوست داریم باشیم هستیم تا آنگونه که در واقع هستیم.

سلام
متن جالب و خوبی است


Top