سینما مرکز کجاست؟ -آیا سینمای ایران از زمانه پیش از انقلاب فاصله گذاری کرده است؟-رسانه انقلاب

سینما مرکز کجاست؟

آیا رسانه از عهد طاغوتی پیش از انقلاب فاصله‌گذاری کرده است؟

آیا رسانه از عهد طاغوتی پیش از انقلاب فاصله گذاری کرده است؟

رسانه انقلاب: «سینماى ما مرکز فحشاست. ما با سینما مخالف نیستیم، ما با مرکز فحشا مخالفیم. ما با رادیو مخالف نیستیم، ما با فحشا مخالفیم. ما با تلویزیون مخالف نیستیم». این سخن امام حد و حدود رسانه‌ای انقلاب اسلامی را تعیین می‌کند. مرکزیت فحشا در مقطع پیش از انقلاب ارتباط ماهوی با ذات سینما برقرار می‌کند. به تبع آن می‌توان گفت سینما و متعلقات رسانه‌ای همچون رادیو و تلویزیون در اندیشه امام خمینی در آن دوران هم سنخ و وهم شان با فحشاست. رسانه‌های هر دورانی رنگ و مایه روزگار خویش را می‌گیرند. نظام طاغوت هم رسانه خود را به نمایش می‌گذارد و این رسانه در آن مقطع تاریخی مجرایی برای ظهور فحشا بود. با ظهور انقلاب اسلامی و ضدیت تام و تمام انقلاب و اندیشه رهبران آن با هسته مرکزی نظام پیشین یعنی فحشا، باید به انتظار تغییر و دگرگونی در شاکله رسانه‌ای حاکم می‌بودیم.
قوام و ثبات نظام محتاج زمان بود ونمی توان انتظار این تحول را در مدت زمان کوتاه داشت؛ اما با ورود به دهه چهارم انقلاب اسلامی باید تغییرات محسوس این پیوند و فاصله گذاری رسانه از فحشا و عهد طاغوتی رامی‌دیدیم. این نسبت را با توجه به چند شاخصه می‌توان سنجید.

یکی از این شاخصه‌ها مخاطب است. در این روزها که فیلم سینمایی نهنگ عنبر از فروش بیست میلیاردی عبور کرده است می‌توان سقف فروش سینمای ایران و حجم کمی مخاطب سینمای ایران را تا حدودی تخمین زد فیلم نهنگ عنبر با میانگین بلیط هشت هزار تومانی قریب به دو و نیم میلیون مخاطب را به سینماها کشانده است. از طرف دیگر در رسانه تلویزیون طبق آمارهای مرکز پژوهش و سنجش افکار صدا و سیما بیش از ۸۰ درصد مردم بخش‌های خبری تلویزیون را می‌بینند. در این نظرسنجی که در سراسر کشور اجرا شد ۸۱/۹ درصد مخاطبان، شنونده یا بیننده اخبار صدا و سیمای جمهوری اسلامی بوده‌اند. به نسبت همین روند رادیو حجم مخاطب کم تری نسبت به تلویزیون دارد. تلویزیون با اینکه نسبت به رادیو و سینما رسانه متاخرتری است اما حجم مخاطب آن فراتر از مجموع دو رسانه دیگر است.

شاخصه دیگر وجه هنری است. از بعد هنر ی سینما را هنر هفتم می‌نامند واز لحاظ شان و رتبه هنری وخلاقیت آن را می‌توان بالاتر از رادیو و تلویزیون دانست. اما این شاخصه‌ها عاملی بر سنجش میزان فاصله این رسانه‌ها از هویت پیش از انقلابی خود نمی‌تواند باشد . به طورکلی مخاطب و وجه هنری شاخصه های حداقلی و نسبی رسانه‌ای هستند اما نسبت آنها با فحشا با شاقول و میزان خاصی باید سنجیده شود.

ابتذال در سینما و تلویزیون ایران در این بازه زمانی نقل زبان بسیاری از بازیگران و دست‌اندرکاران این عرصه است. واگر ترازویی برای سنجش میزان فحشا حاکم در سینمای ایران وجود داشته باشد از طریق حاضران و هنرمندان این عرصه باید جست و جو کرد. در مقاطعی هنرمندان درباره وخامت این وضعیت درد دل رسانه‌ای خود را نشان دادند و این بخشی از صحبت‌های هنرمندان در این زمینه است:

امین تارخ
دختری را سراغ دارم، بعد از اینکه به برخی خواسته‌ها جواب مثبت نداد، او را با قرار‌داد بسته شده کنار گذاشتند و او بعد از این ماجرا موهایش را از ته تراشید و چند دفعه زمزمه خودکشی سر داد.(۱)
پروانه معصومی
به جرئت می‌توانم بگویم پشت‌صحنه فیلم‌هایی که قبل از انقلاب ساخته می‌شد به مراتب از پشت‌صحنه‌های فیلم‌های امروز پاک‌تر و سالم‌تر بود.

سینما و تلویزیون این روزهای ما بیمار است و آثار و شواهد آن را می‌توان از زمزمه‌ها و نقل قول‌های هنرمندان این عرصه دریافت. در سینما قید و بند سازمانی آن به اندازه تلویزیون ورسانه ملی نیست، قاعدتا حجم وگستره فساد و فحشا در سینما بیشتر دیده می‌شود.

زمانی که بشر خود را دائر مدار عالم  می‌بیند پدیده‌ها و مظاهری که حیات خویش را در آن مجسم می‌کند رنگی از تعلقات غریزی و انسانی به خود می‌گیرد. خودشیفتگی و پیوند آن در حوزه رسانه بالاخص در عرصه سینما و تلویزیون که رسانه‌های مولد مدرنیزاسون هستند به سمت سلبریتی و ستاره سالاری گرایش پیدا می‌کنند و افرادی را با قاعده‌های رسانه‌ای جعل می‌کند. در ادامه آنها را توزیع رسانه‌ای می‌کنند و کسانی که نتوانند با این الگوها کنار بیایند همچون نمونه‌هایی که در بالا ذکر شد یا باید خود را در این بازار رسانه ای مفت به دست دلالان این عرصه بفروشند و یا اینکه حیا و غیرت پیشه کنند و صبور بمانند. باتوجه به وضعیت موجود  هنوز باید منتظر باشیم تا مدیران و متولیان رسانه انقلاب اسلامی فاصله گذاری ماهوی خود را با این وضعیت مشخص کنند با اینکه این فاصله‌گذاری حداقلی‌ترین خواسته‌ای است که از اصحاب هنر و رسانه باید مطالبه کرد. در این میان جمعی از  اصحاب رسانه با جهت‌گیری خود از این وضعیت احیاگر هویت رسانه‌ای انقلاب اسلامی هستند. با اینکه شاید نتوان رسانه انقلاب اسلامی و شاخصه‌های آن را در یک اثر و مجموعه تجمیع و تبیین کرد اما می‌توان بارقه و مطلعی از آن را در آثار فیلمسازان متعهد وانقلابی دید.

۱-http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910119000120

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه روشن "سینما مرکز کجاست؟"

مطلع شدن از
دسته بندی بر اساس:   جدیدترها | قدیمی ترها | بیشتر رای داده شده

نوسنده چه کسی است


Top