فوربس، ترازوی سنجش سلبریتی ها -بررسی لیست فوربس از 100 شخصیت مشهور- رسانه انقلاب

فوربس، ترازوی سنجش سلبریتی ها

بررسی لیست مجله فوربس از 100 شخصیت مشهور جهان

بررسی لیست مجله فوربس از 100 شخصیت مشهور جهان

رسانه انقلاب: چه عواملی شخص را سلبریتی می‌کند؟ این بیشتر یک سوال علمی است. مجله فوربس لیستی از ۱۰۰ شخصیت مشهور جهان را منتشر کرده است. برای هر کسی که علاقمند به رسانه‌ها و تاثیر آن بر جامعه است این لیست جذاب است.

معیارهای رتبه‌بندی در لیست قابل توجه است؛ برای شروع، فوربس از یک فرمول پیچیده استفاده می‌کند که درآمد، برش‌های مطبوعاتی، روی جلد مجله، نمایش‌های تلویزیونی و رادیویی را شاخصه سنجش سلبریتی خود قرار می‌دهد. این شاخصه‌ها ترکیبی از پول و رسانه است. بدیهی است، طبق قواعد مجله فوربس، هیچ چیز در مورد استعداد، هوش، مشارکت در جهان و یا کیفیت شخصیت و ارزش‌های فرهنگی و معنوی در این لیست وجود ندارد. معیارها تنها با پول و رسانه سنجیده می‌شود.

این فرمول خاص که آنها ایجاد کرده‌اند، بیشتر برای طراحی نوشته‌های جذاب و طراحی لیست‌هایی بدین سبک  است. در این لیست جولیا رابرتز رتبه ۱۲ را دارد که درآمدش ۵۰ میلیون دلار در سال است. رابرتز در هفت جلد مجله، ده هزار پست کلیپ و ۴۱ هزار بازدید اینترنتی دیده شده است. جورج لوکاس با ۴۰۰ میلیون دلار درآمد، اپرا وینفری، تام هنکس، مایکل جردن، رولینگ استونز، تیرر وودز، Backstreet Boys و استیون اسپیلبرگ از  Top 10 این لیست خارج شده‌اند.

تعدادی از نویسندگان در این فهرست وجود دارند. استیفن کینگ (۶۵ میلیون دلار درآمد)، تام کلنسی (۶۶ میلیون)، جان گریشام (۳۶ میلیون) و مایا آنجلو (۳ میلیون). حضور این نویسندگان ممکن است این واقعیت را ثابت کنند که در جامعه غرب هنوز ادبیات حضور دارد و می‌توان در خلال سلبریتی‌های رسانه‌ای و هنری، از چند نویسنده بزرگ در لیست سلبریتی‌ها با شاخصه‌های مذکور نام برد.

همچنین ترکیبی از چهره‌های ورزشی، ستاره‌های فیلم و حتی طراحان مد (جورجیو آرمانی، کالوین کلین، بیل بلاس) در این لیست وجود دارد. جالب است که رئیس جمهور ایالات متحده هم در این لیست دیده می‌شود. جورج و باربارا بوش در رده ۷۶ این لیست قرار دارند. در این لیست عجیب وغریب جیم کری (۱۹)، هاوارد استرن (۳۰) و The Rock در رتبه (۸۳) قرار گرفته‌اند.

در مجموع، این قبیل آمارها جالب است، زیرا شگفتی ما را با شخصیت‌ها، پول، اعداد و ماهیت لیست‌ها نشان می‌دهد. استانداردهای رتبه بندی افراد در سطح جامعه، ملاک ارزش انسانی در جهان امروز را به نمایش می‌گذارند.

این لیست متعلق به فوربس -یکی از مشهورترین مجله‌های اقتصادی آمریکا و جهان- است. اما حقیقت این است که مجلات دیگری همچون People یا National Enquirer یا Entertainment Tonight وجود دارند که شاخصه‌های متفاوتی نسبت به مجله فوربس مطرح می‌کنند. این قبیل لیست‌ها برای تحلیل تغییرات اجتماعی، فرهنگی و مردم شناختی بسیار مناسب است. اما باید توجه کرد که هر کدام از این لیست‌ها پیوند وثیقی با پول و رسانه دارند و کاملا جهت‌گیری آنها در فرآیند پرسش‌ها معلوم است.

فقدان این قبیل لیست‌ها در جامعه ما دیده می‌شود. اما باید به این امر توجه داشت که  معیارهای ارزشی و پرسشی ما کاملا مغایر با معیارهای مجلاتی از قبیل  فوربس در شناخت شهرت و اعتبار اجتماعی، فرهنگی و معنوی فرد است.

ما هنوز نتوانسته‌ایم مفهوم شهرت و سلبریتی در جامعه خودمان را در نمونه‌های آماری و تحلیلی با متغیرهای معرفتی خود مورد مطالعه قرار دهیم. تهیه این قبیل آمارها کنش رسانه‌ای سلبریتی‌ها در فضای مجازی و واکنش مردمی را توجیه می‌کند.

به این مطلب امتیاز دهید:
12345
Loading...

همچنین بخوانید:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top