چالش انسان مدرن با فطرت آزادی خواه - نگاهی به فیلم کوتاه inner workings - رسانه انقلاب

چالش انسان مدرن با فطرت آزادی خواه

ویدیو/نگاهی به فیلم کوتاه کار با انگیزه(inner working)

نویسنده: علی کرمی
عملکرد درونی-سبک زندگی اسلامی در قاب والت دیزنی


رسانه انقلاب: 
سبک زندگی (life style)، یکی از موضوعاتی است که چند سال اخیر در ایران بسیار به گوش می‌رسد؛ اما این عنوان در خارج از ایران و مخصوصاً هالیوود که بیشترین نقش را در تعریف سبک زندگی برای جهانیان دارد، سابقه دیرین دارد. هالیوود در تعریف این سبک از هیچ ابزاری دریغ نمی‌ورزد و هر چه در چنته دارد، رو می‌کند. یکی از این ابزارها، فیلم‌های کوتاهی است که توسط افراد و کمپانی‌های مختلف ساخته و روانه بازار می‌شود. یکی از مزیت‌هایی فیلم کوتاه این است که محدود به زمان یا مکان خاصی نیست و مخاطبان بیشتری نسبت به سینما دارد.
عملکرد درونی (inner workings) عنوان فیلم کوتاهی است که استودیوی والت‌دیزنی ساخته و داستان کارمندی است که هر روز سر کار می‌رود؛ اما میل قلبی‌اش او را به ترک شغلش ترغیب می‌کند. این انیمیشن کوتاه روایتگر سبک زندگی غالب انسان‌هایی است که درگیر زندگی ماشینی امروز شده‌اند. سبکی که در آن مغز به خاطر ملاحضاتی تمام خوشی‌ها را ممنوع اعلام می‌کند و دستور می‌دهد که برای زنده ماندن باید کار کنی.
در این انیمیشن به مخاطب گفته می‌شود که سرانجام این نوع زندگی خشک و یکنواخت چیزی جز تنهایی و سرانجام مرگ نخواهد بود، به همین خاطر برای تغییر زندگی‌ات باید به حرف قلبت گوش بدهی و از خوشی‌های زندگی در کنار کار لذت ببری.
مدرنیستم انسان را به ماشین خدمت رسانی یا تولید کالا تبدیل و هر روز بیشتر او را دچار الیناسیون (از خود بیگانگی) می‌کند. این انیمیشن قیامی است علیه این زندگی ماشینی و آن نظم مدرن. سازنده انیمیشن، تنها را قیام را «گذاشتن و رفتن» و در عین حال پرداختن به امیال درونی می‌داند. اما تمام ماجرا این نیست. آیا قیام علیه نظم ناسوتی حاکم بر زندگی مدرن با تغافل و خوش‌گذرانی درمان می‌شود یا انسان را هر روز بیش از پیش غرق در همان عالم می‌گرداند؟ آیا رجوع به نفس، راه مبارزه با عالمی است که نفسانی بنا شده؟ گویا انسانی که در این تمدن زندگی می‌کند برای نجات خود باید به دنبال راه چاره‌ای باشد؛ اما خارج از مرزهای تمدنی خویش!

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top