سبک زندگی رسانه‌ای حزب‌الله - بررسی نسبت رسانه های انقلاب و مردم - رسانه انقلاب

سبک زندگی رسانه‌ای حزب‌الله

بررسی نسبت رسانه های انقلاب و مردم

نویسنده: دکتر روح الله رجبی
بررسی نسبت سبک زندگی و رسانه های انقلاب و مردم

رسانه انقلاب: یکی از اصلی ترین اتفاقاتی که حین فتنه ۸۸ رخ داد و هم‌اکنون با سرعت بیشتری در حال بسط و گسترش است، پدیده ایزوله شدن سبک زندگی حزب‌اللهی انقلابی است. بسیاری از نیروهای انقلاب، در این دوره تاریخی تلاش می‌کنند تا محیطی مجزا و امن برای خود و خانواده‌هایشان ایجاد کنند. در این دوره، مدارس، محیط های تفریحی، پارک‌ها، استخرها، تفرجگاه‌ها، رستوران‌ها، مساجد، هیآت، مسکن، منطقه سکونت و موارد عدیده دیگری از عرصه‌های اجتماعی «هویت‌مند» شده‌اند و جریان حزب‌اللهی خود را در آن «یافته» است. در این اواخر دو مسئله جدید در حال شکل‌گیری است که یکی تازه آغاز شده و آن عرصه اقتصاد است که به بهانه استفاده از کالای ایرانی (و البته با رنگ و بوی انقلابی) موجبات ایزوله شدن اقتصادی جریان انقلاب را فراهم کرده و حرکت بعدی که از فتنه ۸۸ صورت گرفته و اکنون در اوج اقتدار خود است، عرصه رسانه است که موجبات ایزوله شدن رسانه‌ای جریان انقلاب را تهیه دیده است.
جریان عمار، سازمان رسانه‌ای اوج، شبکه افق، حرکت سینماانقلاب، سفیرفیلم، مرکز آفرینش‌های هنری بسیج و بسیاری از نهادهای ریز و درشت دیگر در جبهه فرهنگی انقلاب، همگی مبتنی بر همین ایزوله شدن رسانه‌ای جریان انقلاب قوام یافته‌اند. عمار تلاش می‌کند «ویترینی برای حزب اللهی‌ها» فراهم کند تا آثار تولیدی رسانه‌ای خود را به نمایش بگذارد. سازمان تولیدی اوج، تمام هم و غم خود را مصروف ارتباط با بدنه‌های حزب اللهی می‌کند تا بتواند از کمربند رسانه‌ای جریان حزب الله «حمایت» کند. شبکه افق، «نمایشگاهی» از آثار و محصولات نیروهای انقلاب اسلامی است که با موضوعات، دغدغه‌ها، دل‌مشغولی‌های آن‌ها آرایش یافته است. حرکت سینماانقلاب، «محفلی اندیشه ای – رسانه ای» برای ایزوله‌مند کردن جریان انقلاب در تقابل با جشنواره فجر به مثابه بزرگترین عملیات فرهنگی جریان روشنفکری در عرصه سینماست. سفیر‌فیلم، مرکز آفرینش‌ها، بسیج صدا و سیما، دفتر تولید فیلم سوره و دیگران، همگی نهادهایی برای «ایزوله‌مند کردن» یا «هویت‌مند کردن» جریان انقلابی در عرصه رسانه‌ای هستند.

آنچه که در این میان مهم است، توجه به این حقیقت است که «ایزوله‌مند شدن» سبک زندگی و بالتبع ایزوله‌مند شدن تفکر انقلابی الزاما مسئله‌ای منفی نیست. برخی بر این باورند خارج شدن جریان انقلابی از داخل بدنه مردم و به انزوا کشیده شدن و ایزوله شدن، موجبات سکولار شدن جامعه و دین را فراهم می‌کند. این امر برآمده از «سیاست بقا» و در ضدیت با «سیاست غلبه» می‌باشد. این گروه معتقدند هنگامی که ما نمی‌توانیم بر مسائل سبک زندگی غلبه کنیم می‌بایست تلاش کنیم تا خود را به واسطه سیاست ایزوله‌سازی، حفظ و از خطرات ایمن کنیم. اما به نظر می‌رسد که حقیقت غیر از این است. ایزوله سازی همانگونه که در متن به آن اشاره شد با «هویت‌مند» شدن نسبت دارد. هویت‌مندی، یکی از ویژگی‌های مثبت هر جریان اجتماعی است که موجب تحقق عملی و اجتماعی خواست‌ها و آرمان‌های آن جریان می‌شود. خود انقلاب اسلامی نیز مبتنی بر همین منطق رشد کرده است. انقلاب کردیم، ایزوله شدیم ولی خود را به جهانیان نشان دادیم و امکان «دعوت به انقلاب» را محقق کردیم.

بنا بر این بهتر است مسئله را اینگونه تحلیل کنیم که هر جریان اجتماعی نیازمند است که در دوره‌هایی از زیست خود، ایزوله‌مند شود تا بتواند خود را در عرصه‌هایی که آرزومند تحقق آنهاست، متحقق کند. نظریات باید به تجربیات مبدل شوند. در تجربه می‌بایست محیطی ایزوله فراهم کرد تا آرمان‌ها و نظریات، آزمایش شده و به تجربه زیسته بدل شوند. نکته مهم و راهبردی در این تغییر جدی در سبک زندگی جریان حزب‌اللهی در همه عرصه‌ها، بالاخص عرصه رسانه‌ای، آن است که می‌بایست تلاش کرد تا این ایزوله شدن، موجبات «سیاست غلبه» این جریان را فراهم کند. فاصله داشتن از مردم و ایزوله شدن سبک زندگی اگر ادامه پیدا کند و متصلب شود و به مردم بازگشت نداشته باشد، موجب دیکتاتوری و دوری از مردم می‌شود. به عبارتی این مردم هستند که غلبه بر این گروه اجتماعی خواهند کرد. مردم بعد از تحقق ایزوله سازی یا دعوت می‌شوند یا دعوت به بازگشت می‌کنند.
بنا بر این بهتر است پیش از آنکه فاصله از مردم زیادتر شود و این ایزوله‌سازی توان هویت‌مند‌سازی خود را از دست بدهد، مردم را به زیست خود و نظام ساختاری خود «دعوت» کند. ما باید سفره‌ای پهن کنیم تا همه مردم از سلایق گوناگون بر سر سفره ما حاضر شوند نه آنکه فقط «گروهی خاص» بر آن سفره حاضر شوند. بنابراین راهکار خروج از وضعیت ایزوله‌مند کنونی جریان حزب‌اللهی، نه «بازگشت شکست خورده» به مردم بلکه «دعوت» مردم به این ساختار جدید سبک زندگی است که به واسطه ایزوله‌مند شدن، تحقق پیدا کرده است. به عنوان مثال باید به شبکه افق نگریست، افقی که می‌بایست علاوه بر ایزوله کردن هویت حزب اللهی، مردم را به واسطه تولیدات گفتمانی خود، به تفکر و سبک زندگی انقلاب اسلامی «دعوت» کند. این کار موجب افزایش مخاطب و نیز تبدیل شدن این رسانه مهم به «رسانه مردم» خواهد شد.

همچنین بخوانید:
نقد فرم، نقد محتوا، نقد راهبردی

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

2 نظرات روشن "سبک زندگی رسانه‌ای حزب‌الله"

مطلع شدن از
دسته بندی بر اساس:   جدیدترها | قدیمی ترها | بیشتر رای داده شده

با سلام به نظر من خلاصه بحث شما می شود تعیین فرم مناسب برای محتوای مد نظر جریان انقلابی فرمی که مخاطب پسند باشد اما همین نهاد هایی که نام بردید بعضأ به مخاطب بی توجه هستند به طور مثال تولیدات فراوان اوج را چه کسی می بیند؟ کجا ها منتشر می شود ؟ بی شک خیلی از آن ها به راحتی می سوزد
ولی مطلب خوبی بود خدا قوت

به نظر بنده واژه ایزوله تعبیر مناسبی در برابر هویت مندی نیست. واژه درمضیقه بودن شباهت زیادی با شعب ابی طالب ووضعیت ایزوله این دوران رسانه جبهه انقلاب دارد. وازطرف دیگر نوعی هجرت هم در این نوع جریان رسانه ای دیده میشود هجرت از وضعیت گشوده رسانه ای به وضعیتی محدود وضیق.


Top