تروریسم سایبری ،بحران آینده- گونه‌های تروریسم وشاخصه‌های تروریسم سایبری-رسانه‌ انقلاب

از تروریسم سایبری چه می‌دانید؟

پیدا و پنهان تروریسم سایبری

تیپولوژی گونه‌های تروریسم و شاخصه‌های تروریسم سایبری

رسانه انقلاب: فیلم مستندی با عنوان «Zero Days» در ۸ جولای ۲۰۱۶ ساخته‌ی الکس گیبنی منتشر شد که موضوع آن در رابطه با حمله سایبری ایالات‌ متحده آمریکا و اسرائیل علیه برنامه هسته‌ای ایران و آلوده سازی سانتریفیوژ‌های ایران با ویروس استاکس‌نت بود. در این مستند به‌ صورت کامل فرایند یک جنگ سایبری به تمام‌عیار به تصویر کشیده شده است که در آن مورد هدف، زیرساخت‌های فناوری هسته‌ای جمهوری اسلامی بوده است.  به همین صورت امکان ضربه‌زدن به‌ تمامی بخش‌های دیگر یک سیستم یا حکومت وجود دارد. این نکته حائز اهمیت است که ایران تنها قربانی این حملات نبوده و ایالات‌متحده، روسیه و کشورهای دیگری نیز با این بحران روبه‌رو شده‌اند تا حدی که ایالات‌متحده، جمهوری اسلامی را به حمله سایبری به زیرساخت‌های خود متهم می‌کند.

نقد فیلم zero days در برنامه عصر با حضور استاد حسن عباسی:

 

شاید واژه تروریسم[۱] از رسانه‌ها بارها به گوشتان رسیده باشد. اما از دامنه و متعلقات آن آگاهی نداشته باشید. یکی از این گونه‌های ترورریسم که در بازه زمانی حال حاضر دامن‌گیر فضای رسانه‌ای و اطلاعاتی ایران و جهان شده است، تروریسم سایبری است. واژه تروریسم برای مردم تداعی‌گر القاعده و دیگر افراط‌گرایان به ظاهر اسلامی است در صورتی که اشکال دیگری نیز از تروریسم وجود دارد که همه آنها با خصوصیات و چالش‌های جدید پیش‌رو هستند. از جمله این گونه تروریست‌ها می‌توان به تروریسم دولتی[۲]، تروریسم راست[۴]، تروریسم چپ[۵]، تروریسم آسیب پذیر[۶]، تروریسم موضوع‌گرا[۷]، تروریسم جدایی طلب[۸]نام برد. اما گونه تروریسم سایبری خاصه، مورد مطالعه ما در این یادداشت است.

تروریسم سایبری

تروریسم سایبری، همچنین به عنوان تروریسم الکترونیکی یا جنگ اطلاعاتی شناخته می‌شود. تروریسم سایبری می‌تواند به عنوان هر نوع اقدام تروریستی اینترنتی تعریف شود که شامل حملات عمدی و گسترده در شبکه‌های کامپیوتری با استفاده از ویروس‌های کامپیوتری یا حملات فیزیکی با استفاده از نرم افزارهای مخرب برای حمله به افراد، دولت‌ها و سازمان‌های پیرامون آن است. در حالی که جرایم اینترنتی اغلب به دلیل سود اقتصادی انگیزه می‌گیرند، و هک کردن و یا خرابکاری‌های اینترنتی اغلب برای رضایت نفس هکر انجام می‌شود، تروریسم اینترنتی یک ایدئولوژی است.

اصطلاح “تروریسم اینترنتی” می‌تواند بحث برانگیز باشد، زیرا بسیاری از حملات سایبری در مناطق ممنوعه صورت می‌گیرد که می‌تواند به عنوان هک شدن، اعمال “هرج و مرج اینترنت” یا جرایم اینترنتی محسوب شود؛ بنابراین مهم است که مفهوم تروریسم اینترنتی را به تعریف تروریسم متصل سازیم.

هدف تروریسم ایجاد حس ترس در ذهن قربانیان است. با در نظر گرفتن این مفهوم، آسان‌تر می‌شود که حملات سایبری را برای به دست آوردن مالی یا رفتاری خودخواهانه از اعمال تروریسم اینترنتی پاکسازی کرد. تروریست‌های سایبری با هدف آسیب و تخریب در خط مقدم فعالیت‌هایشان عمل می‌کنند.

اصطلاح “تروریسم اینترنتی” اولین‌بار توسط بری سی کالین از موسسه امنیت و اطلاعات در اواخر دهه ۱۹۸۰ نام‌گذاری شد، حملات تروریستی در تاریخ ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ مفهوم تروریسم اینترنتی را در گفتمان عمومی به عنوان تهدید جدی برای اقتصاد، زیرساخت‌ها و امنیت ملی مورد بحث و بررسی عمیق رسانه‌ها قرار داد.

تروریسم سایبری کجا و چگونه رخ می‌دهد؟

نمونه‌های بین المللی حملات سایبری و اثبات تلاش‌های مفهومی در مورد زیرساخت‌های دولتی و غیرنظامی، میزان شدت تهدیدات تروریسم اینترنتی را ثابت می‌کنند.

در ایران، ویروس «Stuxnet »به جهان ثابت کرد که ویروس‌های مخرب می‌توانند تاسیسات هسته‌ای را مختل کنند. در اوکراین، حملات سایبری به تامین کننده انرژی آنها منجر به قطع برق عمدی شد. در ایالات متحده ویروس سزار، یک محقق امنیتی توانست با استفاده از آسیب پذیری در دستگاه‌های کنترل ترافیک، کنترل آنها را به دست گیرد.

Zero Days

Zero Days

تهدید مطرح شده توسط تروریسم اینترنتی چقدر واقعی است؟

علی رغم تأثیری که ویروس استاکس نت بر روی زیرساخت هسته‌ای ایران داشت، محققان موافق‌اند که تنها یک دولت یا چند ایالت قادر به انجام حمله با این وسعت هستند. در حال حاضر قابلیت حمله به مقیاس بزرگ از دست گروه‌های تروریستی اینترنتی بر نمی‌آید، گرچه این روند می‌تواند در آینده تغییر کند، زیرا این گروه‌ها اعضای بیشتری را جذب می‌کنند که با بهره گیری از امنیت سایبری بالا، احتمالا می‌توانند با اتحاد با گروه‌های هکری دیگر که به دنبال ایجاد ثروت بر اساس ایدئولوژی‌های موازی خود هستند به این حملات دست یازند.

در حال حاضر، گروه‌های تروریستی سایبری بیشتر از طریق جنایات سایبری مالی به جای تروریسم اینترنتی فعالیت می‌کنند. با این وجود، این مزایای مالی می‌تواند برای پرداخت هزینه عملیات تروریستی از طریق استخدام هکرهای حرفه‌ای با تجربه قبلی آنها صورت بگیرد.

تروریست‌ها از رسانه‌های اجتماعی برای استخدام نیرو استفاده می‎‌کنند. فضای مجازی عرصه مناسبی برای جولان و توسعه این تشکیلات تروریستی است باید ببینیم متولیان فضای مجازی در برابر حملات سایبری اخیر به زیر ساخت‌های نهادهای اطلاعاتی کشور تا چه میزان توان مقابله با این قبیل جریان‌ها را پیدا می‌کنند.

————————————————————

منابع:
[۱] -استفاده از خشونت به لحاظ جسمی و روحی، یک فرد یا یک گروه را به منظور جلب توجه و تحمیل تغییرات سیاسی برای به دست آوردن قدرت سیاسی به ترور وامی‌دارد.

 

[۲]– تروریسم دولتی استفاده سیستماتیک از تروریسم توسط یک حکومت، برای کنترل جمعیت آن است. دولت‌ها از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کنند. این فرم اصلی تروریسم است. انقلاب فرانسه ۱۷۹۳ و هزاران اعدام که اغلب به عنوان نخستین نمونه تروریسم دولتی به شمار می‌آیند.
مثال: انقلاب فرانسه برجسته ترین مثال است، اما تروریسم دولتی بسیار گسترده است. تنها در مورد هر دیکتاتور در تاریخ می‌توان گفت، مسلما از تروریسم دولتی به عنوان راهی برای کنترل جمعیت خود استفاده می‌کرده است. از نمونه‌های معاصر آن می‌توان به استفاده از خشونت توسط صدام حسین علیه کردها و یا حتی سرکوب معترضان دموکراتیک در سوریه نگاه کرد.
[۴] – این نوع تروریسم با هدف مبارزه با دولت‌های لیبرال و حفظ ساختار اجتماعی سنتی است. تروریسم راست میانه توسط شبه نظامیان و باندهای مشخص جریان دارد؛ این گروه‌ها به لحاظ نژادی انگیزه دارند و قصد دارند اقلیت‌ها را در یک کشور کنار بگذارند.
مثال‌ها: از گروه‌های تروریستی راست، نئو فاشیست‌ها را می‌توان نام برد. بسیاری از این گروه‌ها نه تنها در ایالات متحده، بلکه در آلمان، روسیه و دیگر مناطق حضور دارند.
 
[۵] – این گروه‌ها به دنبال سرنگونی دموکراسی‌های سرمایه‌داری هستند تا به جای آنها دولت‌های سوسیالیست و کمونیست را قرار دهند. آنها می‌خواهند به نظام پایدار حمله کنند تا تمایز طبقاتی را از بین ببرند. این گروه‌ها هنوز هم وجود دارند.
مثال‌ها: جناح حزب آزادی مردم انقلابی در ترکیه، سازمان انقلابی ۱۷ نوامبر در یونان و نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا (FARC) نمونه‌های جاری از گروه‌های تروریستی چپ است.
 
[۶] – این گونه از تروریسم توسط افرادی است که برای لذت بردن از ترور دیگران استفاده می کنند. تروریست‌های آسیب پذیر اغلب به‌تنهایی در گروه‌هایی مانند دیگران در این لیست عمل می‌کنند و اغلب واژه “تروریست” برای این افراد درست نیست چرا که آنها هیچ انگیزه سیاسی مشخصی ندارند.
مثال: تروریسم آسیب پذیر بیشتر در تیراندازی مدرسه و سناریوهای قتل سریالی دیده می‌شود. تیراندازی در دبیرستان کلمباین و گابوی گیفوردز، کنگره، همه نمونه‌هایی از تروریسم پاتولوژیک هستند؛ چرا که کسانی که آن را انجام می‌دهند، به دنبال استفاده از خشونت برای ترساندن و لذت بردن خود هستند.
 
[۷] – این نوع تروریسم به منظور پیش‌برد یک موضوع خاص انجام می‌شود. که معمولا به مسائل اجتماعی مرتبط می‌شوند و یا با محیط زیست برخورد می‌کنند. در اینجا این تعریف برای استفاده از تروریسم محیطی استفاده می‌شود.
مثال‌ها: بمب‌‌گذاری کلینیک‌های سقط جنین و حمله به کشتی‌های نهنگ‌کش، بهترین نمونه‌ها از تروریسم موضوع‌گرا است. شاید بهترین مثال مستند گروه (ecoterro) جبهه آزادی محیط زیست (ELF) به علت حملات مشابه آنها است.
 
[۸] – جدایی طلبان تلاش می‌کنند تا در یک کشور تقسیم بندی و دولت‌های جدید ایجاد کنند. این نوع تروریسم نمونه‌ای از اقلیت‌ها در یک ایالت ملی هستند که می‌خواهند خودشان را به علت تبعیض از گروه اکثریت جدا کنند…
مثال: نمونه‌های برجسته‌ای از جمله جدایی‌طلبان ETA در باسک اسپانیا، تروریست های چچن در چچن، ببرهای تامیل در سریلانکا، PKK Kurdish در ترکیه و جبهه آزادی‌بخش کبک در کانادا هستند.
به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

همچنین بخوانید:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top