تیرگی در فضای خانواده - نشست بررسی فیلم «زیر سقف دودی» در سینما انقلاب - رسانه انقلاب

تیرگی در فضای خانواده

فیلم نشست نقد و بررسی «زیر سقف دودی» در ششمین سال محفل «سینما انقلاب»


رسانه انقلاب:
 مواجهه با فیلم‌های سینمایی همواره از موضوعاتی بوده است که بین صاحب‌نظران این عرصه موجب اختلاف دیدگاه‌های مختلفی شده است. برخی قائل به این هستند که پرداختن به فیلم و صحبت کردن در خصوص آن، بی‌احترامی به مخاطب است، چرا که با این کار می‌خواهیم به مخاطب بگوییم که خیلی از موضوعات را درک نکرده است؛ اما برخی دیگر معتقدند که با توجه به تخصصی شدن موضوعات مطروحه در فیلم‌های سینمایی باید کارشناسانی از آن حوزه به تبیین و روشن سازی کلیدواژه‌های فیلم برای مخاطبان بپردازند.
از این رو، «سینما انقلاب» بر این باور است که بین نخبگان و اساتید علوم انسانی با سینما فاصله‌ای بسیار ایجاد شده است. فاصله‌ای که موجب شده تا سینماگران برداشت‌های ناقصی از موضوعات بکنند و به خورد مخاطبان بدهند و اهالی علوم انسانی هم یا کاری به کار سینما ندارند یا صرفاً به انتقاد از آن بپردازند.
به همین دلیل، شش سال است که «سینما انقلاب» با ساماندهی محفلی برای حضور اساتید و نخبگان علوم انسانی در ایام جشنواره فیلم فجر، سعی خود را کرده که این فاصله را از بین ببرد و قرابتی بین علوم انسانی و سینما ایجاد کند. قرابتی که به طور قطع، منفعت آن به جیب سینمای ایران خواهد رفت.
طی شش سال گذشته محافل متعددی به لطف حضور اساتید و کارشناسان مختلف توسط «سینما انقلاب» برگزار شده که در هر محفل یک اثر سینمایی با اشراف به حوزه علوم انسانی مربوط بررسی و نقد شده است.
یکی از این محافل، محفل نقد و بررسی فیلم «زیر سقف دودی» ساخته خانم «پوران درخشنده» است که در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر برگزار شد. در این محفل آقایان «سعید مستغاثی» کارشناس و منتقد سینما، «سید محمد حسینی» منتقد و فیلمنامه نویس و «ابوالفضل اقبالی» کارشناس حوزه مطالعات زنان و خانواده حضور داشتند.
این نشست به بررسی فیلم «زیر سقف دودی» بر اساس آرای جامعه شناسی و مطالعات خانواده پرداخت و کارشناسان پیشنهادات خود را به کارگردان این اثر برای بهبود آثار بعدی ارائه کردند.

هم چنین بخوانید:
پوران، خانواده، معضل و دیگر هیچ

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top