«صحنه‌آرایی»،فرصتی برای هیات‌های عزاداری- طراحی دکور درروضه امام حسین (ع)-رسانه‌انقلاب

«صحنه‌آرایی»، فرصتی برای هیات‌های عزاداری

طراحی دکور و زمینه در مجلس روضه امام حسین (ع)

طراحی دکور و زمینه در مجلس روضه امام حسین (ع)

رسانه انقلاب: مجالس روضه امام حسین علیه السلام از همان ابتدای شکل‌گیری در ایران دارای وجوه هنری خاصی بوده است. از خود روضه‌خوانی که دارای شعر و حالتی آهنگین است گرفته تا دسته‌های عزاداری که دارای علم و نشانه هستند که هرکدام دارای نمادهای هنری مانند مجسمه طاووس و یا شال‌های سبز و سیاه با نوشته‌هایی به خط تحریری می‌باشند و خود به طور مجزا یک اثر هنری در حوزه تجسمی اند. اما چندسالی است که صحنه، زمینه یا دکور نیز به موضوع مجالس روضه اباعبدالله الحسین علیه السلام نیز اضافه شده است. منظور از صحنه زمینه‌ای است که پشت و در دو طرف منبر و جایگاه سخنران و مداح قرار دارد. ابتدا غالبا این زمینه یک پرچم و یا یک کتیبه بود اما به مرور کارهای جالب‌تر و جذاب‌تری مانند دیوار کاهگلی، شمعدانی‌هایی با طرح سوگواره، استفاده از خود علم وکتل، تصاویر شهدای جنگ و… باب شد.

لطف دکور یا صحنه‌ها کمک به شنونده در تجسم فضای روضه و مصیبت‌ و تخیل بهتر او برای آنچه که در عاشورا اتفاق افتاده است می‌باشد. اهمیت این موضوع در این است که با این اقدام هنری تمرکز و توجه مستمع به سخنران و روضه‌خوان بیشتر شده و درک و دقت بالاتری در او ایجاد می‌شود. پس از یک سو کاری مبدعانه و ذوق آفرین است و از سوی دیگر یک فن و تکینک. لذا با معیارهای فلسفه هنر اسلامی که هم به صورت و فرم و هم به مضمون و غایت نظر دارد همخوانی دارد.

یکی از بهترین دکور هایی که در دهه اول عزاداری امسال ساخته شد، زمینه‌ای بود که در هیئت رایت العباس زده شد. این صحنه تنها یک پلاکارد بود با شعاری با مضامین عاشورایی و حسینی که در دوران مبارزه مردم ایران در انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ در میان مبارزان و معترضان خیابانی دیده می‌شد. شعار آن بسیار با فلسفه و فضای نهضت حسینی که انقلاب ما نیز آن را الگوی خود قرار داده بود همخوانی داشت:

حسین سرباز ره دین بود  عاقبت حق طلبی این بود

از سر نی گفت سبط پیمبر  الله اکبر الله اکبر

در دو طرف این پلاکارد تصاویر امام خمینی رحمت الله علیه و مقام معظم رهبری مد ظله العالی نیز دیده می‌شود.

سینه‌زنان نیز در هنگامه دودمه خوانی مجلس همین شعر را در تمام مجالس زمزمه و عزاداری کردند. بدین ترتیب با این شیوه هوشمندانه هیئت، علاوه بر توجه مستمع و تخیل بهتر او از شهادت حضرت امام حسین علیه السلام، منجر به آن شد تا میان عزادارن و مجلس یک ارتباط قلبی عمیق‌تر و ارگانیک (سازمان‌دهی شده) شکل بگیرد و از سوی دیگر هدف انقلاب اسلامی و ارتباط آن با نهضت حسینی بهتر لمس و درک شود.

بنابراین می‌توان با دکور های ساده ولی زیبا که تاثیر بسزایی در مجلس روضه دارد به هدف خود برسیم و نیازی نیست که دکور یا سن هیئت را پر از المان‌های عاشورایی کرده و بیشتر منجر به تشویش ذهن مستمع بشویم. هریک از نمادها و نشانه‌های عزاداری خود به تنهایی قادر به ایجاد حس و شور در میان مخاطبان می‌باشد.

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

همچنین بخوانید:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top