خنداندن نه به هر قیمت - نقدی بر رویه اجراهای «خنداننده شو» در برنامه «خندوانه» - رسانه انقلاب

خنداندن به هر قیمت

نقدی بر رویه اجراهای «خنداننده شو» در برنامه «خندوانه»

نویسنده: علی کرمی
خندوانه- خنداندن نه به هر قیمت

رسانه انقلاب: «خندوانه» یکی از برنامه‌های نام آشنای این سال‌های تلویزیون ایران است که چند سالی است، در بین بهترین برنامه‌های تولیدی صدا و سیما به چشم می‌خورد. برنامه‌ای که با محوریت «رامبد جوان» توانسته است مخاطبان پر تعدادی را به خود جلب کند. مخاطبینی که فارغ از سن و سال هر شب پای تلویزیون می‌نشینند و منتظر دیدن این برنامه هستند. برنامه‌ای که با بخش‌های مختلف خود توانسته جذابیت را به تلویزیون در کما رفته ایران برگرداند.
مقصود بیان نقاط قوت و ضعف این برنامه نیست، بلکه اشاره به موضوعی است فراتر از این برنامه. این مطلب که خنداندن مردم در اسلام جایگاه ویژه‌ای دارد، اصلی پذیرفته و مورد تایید همگان است؛ اما موضوعی که باید اشاره کرد این است که از چه راه‌هایی رسیدن به این مطلوب مجاز است، آن هم رسانه‌ای در مدیوم تلویزیون و صدا و سیما.
دیشب برنامه «خندوانه» اختصاص پیدا کرده بود به مرحله دوم بخش «خنداننده شو» و تعدادی به اجرای استندآپ کمدی خود پرداختند. اجراهایی که بالاتفاق نقاط منفی بسیاری داشتند، یکی کم و دیگری زیاد. در این اجراها، کمدین برای خنداندن مخاطب و کسب رأی، خود را مجاز می‌دانست که هر مطلبی را به زبان بیاورد، مطالبی که قطعاً با طیف مخاطبینی که خندوانه داشت، برای رده سنی برخی از مخاطبین مناسب نبود، علی الخصوص اینکه قبل از یکی از اجراها، مربی اعلام کرد که یک سری شیطنت‌هایی در اجرا وجود دارد؛ اما به کسی برنخورد.
برای خنداندن مردم هر شیوه و روشی مجاز نیست و باید از قالب‌هایی به این هدف رسید که با عرف و هنجارهای جامعه هماهنگی داشته باشد. عرفی که به صورت آشکار از دیشب به انحاء مختلف اعتراض خود را به این سبک کاری اعلام کرد.

 

هم چنین بخوانید:

زیر پای مادر یا زیر پای پدر

جای خالی ثریا

روایت جلاد و شهید در قاب تلویزیون

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top