11 سپتامبر با عالم سایبر چه کرد- بررسی تاثیرات رسانه ای واقعه 11 سپتامبر - رسانه انقلاب

۱۱ سپتامبر با رسانه چه کرد؟

بررسی تاثیرات رسانه‌ای واقعه 11 سپتامبر 2001

11 سپتامبر

رسانه انقلاب: یازدهم سپتامبر ابعاد مختلفی دارد و رمزگشایی و رصد همه این زوایا زمان طولانی می‌طلبد. هر بخش این واقعه سرفصلی جدید در فهم سیاست خارجی آمریکا می‌گشاید.
آمریکا پس از این واقعه قدرت خود را در حوزه اطلاعات تقویت کرد و در ارکان قدرت خود انتقال قدرت (power shift) داد .
«NSA» یکی از این مراکزی است که بعد از واقعه یازده سپتامبر شکل گرفت. امروز «NSA» به عنوان مغز اطلاعاتی جهان شناخته می‌شود. «NSA» آژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا است.
اثراتی که این واقعه در عرصه‌های مختلف ارکان قدرت آمریکا گذاشت بسیار دامنه‌دار است؛ از عرصه سیاست، فرهنگ، اقتصاد و ابعاد نظامی گرفته تا عرصه رسانه و سایبر. به نحوی می‌توان گفت تمام این عرصه‌ها بعد این واقعه دگرگون شده‌اند.
یکی از حوزه‌هایی که تغییرات قابل ملاحظه‌ای پس از این واقعه در سطح جهان داشته حوزه رسانه و سایبر است.

سیل عظیمی از  فیلم‌ها و کتاب‌های مربوط به این واقعه تاریخی و عوامل جعلی و برساخته رسانه‌ها روانه‌ی بازار شد. اکنون در انیمیشن‌‌ها و بازی‌‌های رایانه‌ای، سریال‌‌ها و فیلم‌های سینمایی آمریکایی، این یک خط ثابت است. می‌توان سینما و رسانه‌های آمریکایی را به دو مقطع قبل و بعد ۱۱ سپتامبر تقسیم کرد.
این شبکه عنکبوتی رسانه‌ای غرب بعد از واقعه ۱۱ سپتامبر با استفاده از موتورهای جستجوی یاهو، گوگل و رسانه‌های نوین بر جهانی‏‌سازی اجباری امریکا صحه گذاشت.
پس از ۱۱ سپتامبر دولت آمریکا با این استدلال که مورد تهاجم عملیات تروریستی قرار گرفته، دفاع را حق خود دانست و اذهان عمومی را برای تهاجم نظامی به افغانستان و عراق آماده کرد.
فیلم‌های تاریخی همچون تروی و پوکاهنتس را می‌توان از آثاری دانست که به تربیت نسل‌های بعدی برای پذیرش تجاوز و ستم از سوی قدرت‌های برون تمدنی سوق می‌داد.

11 سپتامبر

11 سپتامبر

نمایش مکرر برخورد هواپیماها با برج‌ های دوقلو، هزاران بار آسیب ‌ناپذیری و ابهت آمریکا را در چشم مخاطبان جهانی فروریخت. برای احیای این چهره، آمریکا به اشغال‌گری پرداخت. دستگاه عظیم تبلیغاتی غرب در رسانه‌ها و در سینما، تلاش نمود چهره اسلام را در حصار و نقاب طالبانیسم و القاعده نمایش دهد. در واقع می‌توان گفت که دستگاه عظیم تبلیغاتی غرب در رسانه‌ها و سینما، در پی آن بود که مردم غرب را از القاعده بترساند، اما این امر موجب شد که به نتیجه‌ی معکوسی برسد.

 در آمریکا تنها ۳۷ درصد مردم گزارش مفصل کمیسیون تحقیق و گزارش رسمی رسانه‌های گروهی و دولت آمریکا را در مورد این رویداد باور دارند

می‌توان گفت این رویداد پر تصویرترین، پر فیلم‌ترین و پر بیینده‌ترین رویداد ثبت شده در جهان است و موضوع کتاب‌ها، فیلم‌های پلیسی، فیلم‌نامه‌های تاریخی و داستان‌های خیالی حال و آینده نیز خواهد بود. با این وجود در مورد عوامل و علت رویداد و بر سر دلائل و ریشه‌های آن نه تنها دیدگاهی یگانه وجود ندارد بلکه نظریه‌ها و دیدگاه‌های بسیار متضادی بیان شده است. در عصری که آن را انفجار اطلاعات و عصر برون رفت از انحصار رسانه‌ها، سپهر اطلاعاتی و تعدد رسانه‌های گروهی جهانی می‌نامند، این تضادها و تناقضات در تفسیر رویدادها مایه ناامیدی است.

در آمریکا تنها ۳۷ درصد مردم گزارش مفصل کمیسیون تحقیق و گزارش رسمی رسانه‌های گروهی و دولت آمریکا را در مورد این رویداد باور دارند، چنین بی اعتمادی نسبت به نظریه‌های رسمی رسانه‌های گروهی در آمریکا وجود دارد. سی ان ان یکی از آن دسته از رسانه‌های تصویری جهانی است که بدلیل ترفندهای غیر صادقانه، پنهان کردن بخشی از حقایق و بزرگنمایی بخشی دیگر از حقایق و رویدادها، امروزه اعتماد بینندگان خود را از دست داده است.

برای رسانه‌های گروهی جلب اعتماد بینندگان و خوانندگان سرمایه عظیمی است. بنابراین رسانه‌هایی که اعتماد و سرمایه محتوایی که بر دوش می‌کشند را با دخالت دادن منافع، حب و بغض‌های زودگذر و با تحلیل‌های جانبدارانه و یا پنهان‌کاری و بزرگنمایی زیر سوال می‌برند از چشم مردم و مخاطبانشان می‌افتند.

  تاریخ غرب تاریخ بهانه‌جویی است. حضور جریانی نوپدید در فضای سایبر را در این روزها می‌توان مغتنم شمرد.

سینمای هالیوود از هرگونه پرداخت به حادثه ۱۱ سپتامبر منع گردید و هیچگونه فیلمی در این زمینه ساخته نشد به جز فیلم‌هایی که به آثار و تبعات آن واقعه تنه می‌زدند مثل :”گزارش اقلیت ” ، “سیمونه” و…؛ و حتی تصاویر برج‌های دوقلوی نیویورکی از بعضی فیلم‌های ساخته شده قبل از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، بیرون کشیده شد، اما در سال ۲۰۰۶ گویی ورق برگشت و حداقل ۴ فیلم با تبلیغات و سر و صدای فراوان روی پرده سینما و یا بر صفحه تلویزیون نقش بستند؛ “یونایتد ۹۳ ” (پال گرین گرس)، “پرواز ۹۳” (پیتر مارکل) و بندباز (رابرت زمکیس) که دو فیلم اول درباره چهارمین هواپیمای ربوده شده در روز یاد شده بودند و فیلم “مرکز تجارت جهانی ” (الیور استون) که به قصه دو پلیس نجات یافته از آوار برج‌های دوقلو می‌پرداخت.

تاریخ غرب تاریخ بهانه‌جویی است. حضور جریانی نوپدید در فضای سایبر را در این روزها می‌توان مغتنم شمرد. فضایی که محتوای آن را می‌توان تحت الشعاع واقعه ۱۱ سپتامبر دانست. نحوه مواجهه و تحلیل علل پیش برنده فضای سایبر و رسانه‌ها ناظر به این واقعه یکی از کارویژه‌های عملیات میدانی در این عرصه باید دانست. به گمانی می‌توان گفت که این جریان سایبری و رسانه‌ای با قواعد فرهنگی خود در این عرصه فعالیت می‌کند و گستره، دامنه فعالیت و کیفیت این رسانه را تا حدودی یافته و حتی در مقاطعی تعیین کننده آن است.

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top