«فردوسی» دفاع مقدس - یادداشتی برای مرحوم استاد حبیب الله معلمی - رسانه انقلاب

«فردوسی» دفاع مقدس

یادداشتی برای مرحوم استاد علی معلمی به مناسبت سالگرد درگذشت او

نویسنده: حمید صنیعی‌منش
یادداشتی برای مرحوم استاد حبیب‌ الله معلمی به مناسبت سالگرد درگذشت او

رسانه انقلاب: نامش را «فردوسی» جنگ نهاده بودند. اشعارش هم عاطفی بود و هم حماسی ولی جنبه حماسی آن در اشعار بیشتر دیده می‌شد و زمانی که این دست از اشعار او را حاج «صادق آهنگران» در جبهه‌ها می‌خواند حس رزمندگی و مبارزه در جان سربازان اسلام موج می‌زد. این شاعر کسی نبود جز حاج «حبیب‌ الله معلمی». همان که رهبر انقلاب در تقدیر خویش از وی گفت:
هنگامی که شعر روشن شما که چون جویبار مصفایی با نغمه برادر خواننده عزیز، آقای «آهنگران» به کلام جان مشتاقان می‌ریزد و روحی تازه و سرشار از انگیزه و احساس انقلابی به شنونده می‌بخشد، شأن شعر و سرود انقلابی و اسلامی و مردمی و اوج شاعر مومن و صالح، آشکار و ملموس می‌گردد.
رهبر انقلاب سروده‌های این شاعر عزیز را جزو پایه‌های جهاد مقدس در مبارزه با کفر و شرک می‌داند که همین نشانه‌ای دیگر از ارزش‌مندی این شاعر حماسی‌سرای دفاع مقدس است.

بلبل خمینی از سروده‌های حبیب‌ الله معلمی می‌خواند!
زمانی که «آهنگران» یا همان بلبل «خمینی» اشعار غمناک می‌خواند به او گفتند که امام می‌گوید که فلانی اشعار حماسی بخواند برای همین «آهنگران» به سرعت نزد این شاعر عاشق مکتب «امام حسین» (علیه السلام) رفت و او هم در اولین فرصت شعر به یادماندنی «ای لشکر صاحب زمان، آماده باش آماده باش» را سرود.
شاید خاطره حاج «صادق آهنگران» درباره اولین اجرایش که با شعری از استاد «معلمی» است خواندنی باشد:
حاج حبیب‌ الله معلمی استادم بودند یعنی زندگی من را در وهله نخست خدا و سپس استاد معلمی عوض کرد.
در اوایل جنگ دوستان می‌دیدند که بنده نوحه و شعر حماسی می‌خوانم استاد حبیب‌ الله معلمی فرزندی داشتند به نام سیف‌الله که استاد قرآن بود در زمان جنگ تبلیغات سپاه و جهاد ادغام شده بود. یک روز فرزند استاد معلمی گفت دوست دارید برای‌تان شعر بخوانم و بنده در معذوریت قرار گرفتم و گفتم بخوانید او نیز گفت پس شعرم را با سبک بخوان چند روز بعد او گفت که این اشعار را پدرم سروده است.
فردای آن روز آقای حبیب‌ الله معلمی گفت که بچه‌های هویزه خسته شده‌اند چرا که عملیاتی صورت نگرفته است شما می‌توانید به آنجا آمده و برای‌شان مرثیه‌خوانی کنید در آن زمان شهید علم‌الهدی در حال جمع‌آوری عشایر آزاد بود که آنها را پیش امام (ره) ببرد که کار او نیز بسیار سخت به شمار می‌رفت. سه‌شنبه‌ شب به هویزه رفتم و اولین اجرایم را در هویزه اتفاق افتاد و دومین بار نیز در جماران اجرا داشتم.

در نخستین اجرایم به جز ۳ نفر همه رزمندگان شهید شدند در آن زمان که مرثیه‌سرایی می‌کردم حدود ۲۰ دقیقه رزمندگان در خاموشی خودشان گریه می‌کردند و در اوایل جنگ بود که شهید علم‌الهدی گفت آیا حاضری نزد امام آمده و برای ایشان نیز بخوانید بنده نیز به عشق زیارت امام (ره) به جماران رفتم.

نوحه‌ای با رمز عملیات
اما حتما روایت خود استاد مرحوم معلمی از سردون اشعارش قابل توجه است:
در شب‌های عملیات نوحه‌ها تهیه می‌شدند و رمز عملیات در آنها گنجانیده می‌شد که بسیار هم مورد توجه قرار می‌گرفت؛ مثلاً در عملیات والفجر مقدماتی نیاز به نوحه‌ای بود که رمز عملیات آن «یا الله» بود. من در همان قرار گاه نشستم و بلافاصله شعر را سرودم. چند دقیقه بعد با حاج صادق تمرین کردیم و او هم آن را در همانجا خواند و فیلمبرداری شد و با اعلام عملیات، بلافاصله آن نوحه هم پخش شد.

گوشواره آن نوحه این بود:

با رمز یا الله یا الله یا الله/ عزم سفر دارند این گردان حزب‌الله

آثار استاد حبیب‌ الله معلمی
از استاد معلمی سه کتاب به‌جا مانده است که عناوین آن‌ها عبارت‌اند از:
«خونین نامه‌ی عاشقان حسین»، «وادی عشق» و «شفق خونین» که از میان آنان کتاب اولی معروفترین اشعار وی است که در زمان جنگ توسط انتشارات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی چاپ شد و در اختیار عموم قرار گرفت.
اشعار «فردوسی جنگ» با خود حکیم طوس بی مناسبت نیست. وجه تسمیه وی در دو بعد کاملا مشهود است. اول آنکه اشعار مرحوم حبیب‌ الله معلمی مانند فردوسی دارای نشانه‌های فراوانی از عشق و ارادت به خاندان اهل بیت و ستایش و تواضع به درگاه ربوبیت است. توجه به شخصیت عظیم «امام حسین» (علیه السلام) و سمبل‌هایی مانند خون، شهادت، عشق و ایمان به وفور در اشعار ایشان دیده می‌شود.
نکته بعد جنبه تهییجی سروده‌های مرحوم حبیب‌ الله معلمی است. همانطور که اشاره شد اشعار وی بدلیل جنبه حماسی خاص خود همواره در خاکریزهای جبهه و با صدای آهنگران پخش می‌شد. دعوت رزمندگان به نبرد، سلحشوری و رزمندگی و همینطور آمادگی برای شهادت با ریتم، وزن و عروض مهیج بصورت مثنوی حماسی شبیه به اشعار فردوسی بوده است.
عشق به شور حسینی و گذشته سرخ و نظر به آینده سبز مهدوی حقیقتی است که در سروده‌های مرحوم حبیب‌ الله معلمی روشن است. این شور حسینی و انتظار مهدوی دو رکن اعتقادی مهم در ادبیات و شعر انقلاب اسلامی است که باعث می‌شود سروده‌ها بعد از گذشت حتی ۳۰ سال همچنان خواندنی و شنیدنی باشند.

نام چند شعر به یادماندنی از او:

ای لشکر صاحب زمان/آماده باش/آماده باش
با نوای کاروان/بار بندید همرهان/این قافله عزم کرببلا دارد
شور حسین است چه‌ها می‌کند
این لشکر حق عازم کرببلاست امشب
سوی دیار عاشقان رو به خدا می‌رویم
بهر آزادی قدس از کربلا باید گذشت
ای لشکر حسینی تا کربلا رسیدن یک یا حسین دیگر

یاد مرحوم استاد حبیب‌ الله معلمی گرامی باد.

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top