علایق زنانه، عاملی برای جهت دهی تولیدات رسانه ای -سخنرانی «جوانا بلکلی» -رسانه انقلاب

علایق زنانه، عاملی برای جهت دهی تولیدات رسانه ای

ویدیو: «جوانا بلکلی» از چگونگی اثر زنانگی شبکه‌های اجتماعی بر تولیدات رسانه‌ای می‌گوید

رسانه انقلاب: «رسانه‌ها زنان بیشتری را استخدام می‌کنند؛ چون می‌دانند این امر برای کسب و کارشان مهم است».
شاید این کلیدی‌ترین جلمه سخنرانی خانم «جوانا بلکلی» با عنوان «رسانه‌های جمعی و خاتمه جنسیت» است. بلکلی که خود را محققی با سابقه در حوزه رسانه و سرگرمی معرفی می‌کند به ما نشان می‌دهد که چگونه شبکه‌های اجتماعی، ما و تولیدات رسانه‌ای را هدایت می‌کنند. مدیران شبکه‌های اجتماعی طی فرایندی از دسته‌بندی‌های «سنی» به دسته‌بندی‌های «علاقمندی» رسیده‌اند و با مدیریت این علاقمندی‌ها به کسب و کار خود رونق می‌دهند. او معتقد است:‌ «رسانه‌های سنتی، به این تجمعات آنلاین توجه خاصی می‌کنند. آنها می‌دانند که این تجمعات مخاطبان انبوه فردا هستند».

حال در شرایطی که طبق آمار خانم‌ها در اکثر شبکه‌های اجتماعی فعال تر از آقایان هستند، بلکلی می‌پرسد: «آیا زنان رسانه‌های جهان را به تسخیر خود در خواهند آورد؟ آیا امکان این هست , که چشم‌انداز رسانه‌ای ناگهان به یک عرصه طرفدار حقوق زن بدل گردد؟» و در ادامه نا امیدانه پاسخ می‌هد: نه!

آنچه بلکلی به آن اشاره می‌کند و نمی‌کند، این است که مدیران کلان رسانه‌ای، غلبه «علاقه‌های زنانه» را نه وسیله‌ای برای تکریم زن و از بین رفتن نگاه‌های افراطی به جنسیت ، بلکه روشی جدید برای کسب سود بیشتر می‌بینند. در عمل، غلبه رسانه‌ای زنان در شبکه‌های اجتماعی صرفا وضعیتی است برای کسب سود دو چندان از آنها. زنانی که پیش از این به «کالای مصرفی» جوامع غربی بدل شده بودند.

در این شرایط این ادعا که « تشویق هرچه بیشتر زنان و دختران برای حضور در شبکه‌های اجتماعی (از طرق مختلف همچون ترویج فرهنگ تبرج)،‌ راهی است برای کسب سود دلالان توجه»، نباید چندان مورد اتهام «تئوری توطئه» قرار گیرد!

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

همچنین بخوانید:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top