فرآیند تولید تیزرهای تبلیغاتی در تلویزیون-رسانه انقلاب-صدا و سیما-آگهی بازرگانی-پیام های بازرگانی

فرآیند تولید تیزرهای تبلیغاتی در تلویزیون

گزارشی از نشست نقد و بررسی تیزرهای تبلیغاتی تلویزیونی

به گزارش رسانه انقلاب: نشست نقد و بررسی تیزر های تبلیغاتی تلویزیونی با حضور دکتر «مینو خانی»، دکتر «غلامرضا آذری»، دکتر «علیرضا دباغ» و «حسن باقری نسب» در فرهنگسرای رسانه و شبکه‌های اجتماعی برگزار گردید.


حسن باقری نسب در این نشست گفت:
اصولاً هدف نشست‌های مذکور ایجاد یک جریان مؤثر فرهنگی رسانه‌ای در حوزه نقد تیزر است. مجموع مراکز درگیر در حوزه نقد تیزر عبارت‌اند از:

۱٫ کمیسیون فرهنگی مجلس که می‌تواند ساماندهی در حوزه کلان تبلیغات تلویزیونی از طریق تهیه لایحه و پیگیری مصوبات و ایجاد قوانین مربوطه را انجام دهد. امری مغفول مانده که ظاهراً اراده‌ای نیز برای انجام این امر ملی و مهم وجود ندارد.

۲٫ وزارت ارشاد، دفتر اطلاع رسانی و تبلیغات. به نظر می‌رسد یکی از مهمترین امور انجام شده در این دفتر صدور مجوزهای لازم برای کانون‌های آگهی و تبلیغات بوده که همچنان نیز ادامه دارد. جالب است بدانید تنها نقطه تفاهمی‌میان سازمان صدا و سیما و این دفتر به رسمیت شناختن کانون‌های است که دارای مجوز فوق هستند. به لحاظ قوانین جاری کشور متولی امر نظارت بر تبلیغات تلویزیونی وزارت ارشاد و مشخصاً دفتر اطلاع رسانی و تبلیغات است که ظاهراً در اوایل انقلاب این حق از سوی وزیر وقت ارشاد به ریاست سازمان صدا و سیما تفویذ شده است.

۳٫ سازمان صدا و سیما و مشخصا اداره کل بازرگانی صدا و سیما

۴٫ دفتر پذیرش و پخش پیام‌های بازرگانی و البته شورای بازبینی تیزرها

۵٫ سندیکای کانون‌های تبلیغاتی

۶٫ مجموعه کانون‌های تبلیغات فعال در حوزه تولید و پخش تیزر که غالباً رابطه حقوقی و کاری با سندیکای‌شان ندارند.

۷٫ افراد و گروه‌های تولید کننده تیزر که کانون نیستند اما در حوزه تولید، متخصص و دارای سوابق درخشان‌‌اند.

تیزری که از هر شبکه تلویزیونی پخش می‌شود نتیجه جریانی سه بخشی است:

۱- جذب و بازاریابی

۲- تولید تیزر

۳- پخش

در اولین مرحله کانون‌های آگهی با شیوه‌های متعدد بازاریابی و بهره گیری از فنون مرتبط طی مذاکرات با کمپانی‌های دارای توان مالی متناسب و البته نیازمند به رسانه، ایشان را برای حضور در تلویزیون و رادیو متقاعد می‌کنند. مجموع اتفاقات بد و فسادهای مربوط به تبلیغات تلویزیونی مربوط به این بخش است. درآمد کانون‌ها تحت عنوان «درصدانه» است که در واقع بازرگانی سازمان ۱۳/۶ درصد از محل وصول مطالباتش را به کانون‌ها پرداخت می‌کند. پرداخت بخشی از درصدانه از سوی کانون به صاحب آگهی امر مهم و مؤثری در جذب آگهی است. پس از مرحله اول برای حضور صاحب آگهی در تلویزیون اثری باید تولید شود. در این مرحله نیز دو گروه مشخص هستند: تیم‌هایی که بدون ورود به موضوع پخش اقدام به تولید می‌کنند و معمولاً شخصیت حقیقی دارند و گروه بعدی خود کانون‌ها هستند که علاوه بر پخش به تولید هم می‌پردازند. غالباً تیم‌های دسته اول که فارغ از مقوله پخش اقدام به تولید می‌کنند حرفه‌ای ترند.

پخش تیزرهای تولید شده متناسب با نوع قرارداد و پس از اخذ کد پخش از شورای بازبینی بر اساس سفارشات مندرج در نرم افزار معروف انجام می‌شود. این نرم افزار در واقع زبان مشترک میان کانون و دفتر نمایندگی پذیرش و پخش بازرگانی سازمان صدا و سیما است. بازرگانی صدا و سیما اصولاً بر اساس دو گزینه زمان و بودجه پخش تخفیفات متنوع اضافه پخش اعمال می‌کند که طبعاً در قالب قراردادهای متعدد اجرایی می‌شود. در حوزه پخش تمام تخفیفات صرفاً به صورت اضافه پخش است و تخفیف ریالی به هیچ عنوان وجود ندارد.

در تیزرها اثرگذاری گاهی از یک فیلم سینمایی دو ساعته بیشتر است به این دلیل ما به این مسأله روی آوردیم. در کار فرهنگی با موانع زیادی رو به رو می‌شویم که سال‌هاست که این تجربه را داشته ام و موانع را از نزدیک لمس کرده‌ام. هر چقدر مانع تراشی می‌شود می‌فهمیم که مسأله بسیار جدی است. اما در عین حال این مسأله را می‌فهمیم که برنامه ریزی و هدایتی وجود ندارد. ما مافیایی در تبلیغات نداریم. اگر داشتیم مانع تراشی و برنامه ریزی منظمی‌ علیه این فعالیت‌ها وجود می‌داشت. در کتابی دیدم که نگاه نویسنده به این مسأله این گونه بود که هر تیزر را یک داستانک دیده است. این دیدگاه نسبت به تیزرها نیز بسیار جالب و قابل تأمل است.

آسیب شناسی تیزرهای تبلیغاتی نیاز جامعه امروز ما است

دکتر «علیرضا دباغ» در ادامه این نشست گفت:

نمایش «الیور توئیست» را داشتیم که بلیط آن با ۱۵۰ هزار تومن شروع شد. بعد از کمپین نه به الیور توئیست به ۹۰ هزار تومن تقلیل پیدا کرد. اما در بازار سیاه بنده شنیدم که تا ۵۰۰ هزار تومان هم فروخته شده است. انتفاع اقتصادی مهم‌ترین مسأله‌ای است که در این جا وجود دارد و باید آن را در نظر بگیریم. هدف اگر مشخص باشد می‌توان جریان سازی کرد. آسیب شناسی تیزرهای تبلیغاتی نیاز جامعه امروز ما است و کمتر کسی راجع به این موضوع صحبت می‌کند. در حالی که برای دیدن یک برنامه عادی تلویزیونی باید انواع و اقسام تبلیغات و تیزرها را ببینیم. هیچ کس هم اعتراض نمی‌کند و راجع به این موضوع صحبت نمی‌کند. این مسأله در حوزه قدرت و اقتصاد قابل طرح و فهم است. جایی باید این اتفاق بیفتند که قدرت در جریان کار مخالفت با ما نکند یا حتی خود جریان قدرت به کمک ما بیاید. اصلاً برگزاری این نشست در فرهنگسرایی که زیر مجموعه شهرداری است غلط است. چون خودش در کار تبلیغات نفع دارد. ما در صدا و سیما به مسأله ۶ و ۸ نبودن موسیقی بسیار دقت کردیم اما به مصرف‌گرا تربیت کردن کودکان و جوانانمان دقت نکردیم.

دستمزد «کریستفر نولان» برای فیلم «دانکرک» در کتاب گینس ثبت شده است

بعد از بیانات دکتر علیرضا دباغ، دکتر «غلامرضا آذری» به سخنرانی پرداختند و گفتند:

دستمزد «کریستفر نولان» برای فیلم اخیرش (دانکرک) ۶۰۰ میلیارد تومان است که در کتاب گینس ثبت شده است. این رقم برابر فروش ۵ سال اخیر سینمای ایران و دو برابر بودجه صدا و سیمای جمهوری اسلامی‌ ایران است. نگاه به تیزرهای تلویزیونی باید آکادمیک باشد و افراد متخصص وارد این حوزه شوند. باید تلاش کنیم فعالیت‌های آقای باقری نسب به نتیجه برسد.

نه تنها کودکان ما بلکه پدران ما تحت تأثیر تیزرهای تبلیغاتی هستند

در انتهای این نشست دکتر «مینو خانی» بیان کرد:

تأثیر گذاری این جریان بسیار خاموش است. به عقیده من برای برگزاری چنین نشست‌هایی باید از منظر ورک‌شاپ ساخت تیزر تبلیغاتی وارد شد. کارگاهی برگزار کنیم برای آموزش ساخت تیزر اما در کنار آموزش ساخت، آموزش‌های آسیب شناسانه هم ارائه دهیم. این کار را من در کارگاه خودم تجربه کردم. این روش نه تنها موجب این نمی‌شود که جلوی کار ما را بگیرند بلکه رسانه‌ای هم می‌شود. چون برای برگزاری کارگاه تبلیغات و … صورت می‌گیرد. اگر در اسم این نشست به جای کلمه نقد و بررسی از کلمه نشانه شناسی استفاده می‌شد خیلی بهتر بود. امروز زمان مستقیم حرف زدن با جریان‌های این گونه نیست. امروز نه تنها کودکان ما بلکه پدران ما تحت تأثیر این جریان هستند.

صوت کامل نشست:

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top