تلگرام ، در تصرف ایرانی ها! - تاملی بر خوشه بندی نحوه استفاده کاربران ایرانی- رسانه انقلاب

تلگرام در تصرف ایرانی‌ها!

نحوه استفاده کاربران ایرانی از تلگرام درنشست علمی مدیریت رسانه

رسانه انقلاب: نشستی با موضوع خوشه بندی نحوه استفاده کاربران ایرانی از تلگرام، در دانشگاه صدا و سیما با حضور دو پژوهشگر این حوزه آقای هادی البرزی و آقای ولد بیگی ارائه شد در ادامه به مشروح این نشست می پردازیم:

هادی البرزی دانشجوی کارشناسی ارشد و پژوهش گر این حوزه گفت: بحث ما درباره خوشه‌بندی نحوه استفاده کاربران ایرانی از تلگرام بود که با همکاری دکتر ولدبیگی در اداره پژوهش‌های خبری صداوسیما انجام دادیم. ما دنبال این موضوع بودیم که کاربران ایرانی تلگرام چگونه از این فضا استفاده می‌کنند. اکنون ما در شرایطی هستیم که در شبکه تلگرام حدود ۴۰ میلیون نفر بر طبق آمارهایی که اعلام شده و ما به دست آوردیم، حضور دارند. ضرورت و اهمیت این موضوع برای شما پژوهشگران و دانشجویان و اساتید مشخص است.

به گفته موسس خود تلگرام هم اکنون ۱۰۰ میلیون نفر در تلگرام حضوردارند که ۴۰ میلیون ایرانی هستند.

وی درادامه افزود: تلگرام از سال ۱۳۹۴ آمد؛ در کوچی که از وایبر به تلگرام اتفاق افتاد حدود ۱۲ و نیم میلیون نفر به این فضا وارد شدند و در حال حاضر براساس تحقیقات بین ۴۰-۳۰ میلیون در شبکه تلگرام حضور دارند.
دسته‌بندی مخاطب از فعال به سمت منفعل بوده و بر اساس ویژگی‌هایی که وجود داشته است برخی از اندیشمندان ارتباطات از «مرگ مخاطب» صحبت کردند. گفتند با توجه به این فضا، تعاملی شدن ارتباطات، قابلیت دسترسی دائم، قابلیت تولید محتوا برای هر فرد، شخصی‌سازی و ویژگی‌های دیگر باید از مرگ مخاطب صحبت کنیم.
در این تحقیق به دنبال چارچوب مفهومی بودیم تا دریابیم که کاربران این فضا چه ویژگی‌هایی دارند. به همین جهت اولین ویژگی‌هایی که ما درباره مخاطب بررسی کردیم به این نتیجه رسیدیم که تعاریف بسیاری درباره «مخاطب» وجود دارد.

سوال اصلی ما این بود که کاربران اینترنتی تلگرام، چگونه از این فضای اجتماعی استفاده می‌کنند و دو سوال فرعی داشتیم که یکی این بود:
آیا کاربران ایرانی تلگرام به معنای واقعی ویژگی‌های کاربر بودن را دارند؟ آیا ما واقعاً در فضای تلگرام کاربر هستیم؟
دومین سوال این بود که آیا ما در ظاهر کاربر شدیم و در باطن همان مخاطب گذشته هستیم؟

دلایل زیادی در این تحقیقی که بررسی کردیم آمده که مرگ مخاطب صورت گرفته است. ولیکن در تحقیقی که ما انجام دادیم با توجه به حضور ۴۰ میلیون ایرانی در فضای تلگرام، به گفته موسس خود تلگرام هم اکنون ۱۰۰ میلیون نفر در تلگرام حضوردارند که ۴۰ میلیون ایرانی هستند.

تلگرام

 

هادی البرزی درخاتمه به ارائه ساختارتلگرام پرداخت: ساختار تلگرام یا گروهی است که تعاملی است و یا کانال است که یک سویه می‌باشد. ما از این دو ویژگی تلگرام استفاده کردیم و با وارد کردن سه خاصیت کاربر، پرسشنامه‌ای تهیه کردیم که در ادامه  آقای ولدبیگی توضیح می‌دهند.

در جامعه ایران، در فضای تلگرام مخاطب بین مخاطب و کاربر توقف کرده است اما این توقف بیشتر تمایل به مخاطب دارد.

ولدبیگی پژوهشگر این حوزه در ادامه مباحث مطرح شده گفت: برای انجام این تحقیق از تکنیک «ASM» یا «مدل‌سازی تفسیر ساختاری» استفاده کردیم. این تکنیک یکی از تکنیک‌های مورد استفاده و مورد کاربرد در رشته مدیریت صنعتی است. در حقیقت این تکنیک متغیرها و عناصر مختلف را در حوزه‌های مختلف خوشه‌بندی می‌کند.
مثلا بخواهید فرسودگی شغلی یا کیفیت زندگی یا افت تحصیلی یا چابک‌سازی سازمانی را در مدیریت صنعتی بررسی کنید، از این شیوه استفاده می‌کنید. منتها ما این را بومی کردیم یعنی بومی سازی شد. پرسش‌نامه‌ها را طراحی کردیم. چندین بار مشورت گرفتیم و به صورت «پایلوت» این را اجرا کردیم و وقتی جواب گرفتیم کار را شروع کردیم.

او به تشربح مقوله خوشه بندی در فضای تلگرام پرداخت: اگر بخواهیم نتیجه‌گیری کلی کنیم؛ گفتیم مصرف‌کننده، انتشاردهنده و تولیدکننده داریم.
در درجه اول کاربران ایرانی فضای تلگرام مصرف‌کننده گروه‌ها و کانال‌ها هستند. نتیجه بعدی این است که کاربران بیشتر ترجیح می‌دهند انتشاردهنده محتوای گروه‌ها و انتشاردهنده محتوای کانال‌ها باشند.
در درجه بعدی که اهمیت زیادی ندارد، کاربرها در واقع تولیدکننده هستند که اینجا نمی‌توانیم درصد بگیریم چون منطق و مبنای این تکنیک خوشه‌بندی و دسته بندی است. یعنی می‌چیند که کدام یک از این عوامل مهم هستند و کدام یک مهم نیستند.
وی  در خاتمه گفت: بنابراین اینجا، در جامعه ایران، در فضای تلگرام مخاطب بین مخاطب و کاربر توقف کرده است اما این توقف بیشتر تمایل به مخاطب دارد. اینها افرادی هستند که بیشتر مصرف‌کننده و انتشاردهنده هستند. انگیزه‌ی چندانی برای تولید کردن محتوا ندارند. بنابراین ما نه می‌توانیم بگوئیم افرادی که در فضای تلگرام تلاش می‌کنند مخاطب صرف هستند و نه می‌توانم بگویم کاربر صرف هستند که صرفاً تولید می‌کنند؛ اما به مخاطب نزدیک‌تر است چرا‌که بیشتر مصرف‌کننده و انتشاردهنده هستند.

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

همچنین بخوانید:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top