از ترامپ متشکریم - گزارشی بر آیین پایانی مسابقه کارتون و کاریکاتور «ترامپیسم» - رسانه انقلاب

از ترامپ متشکریم

گزارشی بر آیین پایانی مسابقه کارتون و کاریکاتور «ترامپیسم»

ترامپیسم- نشست افتتاحیه

رسانه انقلاب: آیین پایانی مسابقه بین المللی «ترامپیسم» صبح امروز ۱۲ تیر ماه با حضور «محسن مومنی شریف» رییس حوزه هنری، «عزت الله ضرغامی» عضو شورای عالی فضای مجازی و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، «مسعود شجاعی طباطبایی» دبیر این مسابقه، «علی اصغر جعفری» رییس سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس، «مسعود نجابتی» مدیر انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس، «حجت الاسلام محمود دعایی»، «عیسی علیزاده» رییس سازمان زیباسازی و جمعی از هنرمندان و مسئولان در سالن سوره حوزه هنری برگزار شد.
در ابتدای این مراسم که همزمان با سالروز شهادت شمار زیادی از هموطنان‌مان در اثر اصابت موشک آمریکایی به هواپیمای ایرباس ایرانی برگزار شد، فیلمی در همین رابطه پخش شد. در ادامه شجاعی طباطبایی به ارائه گزارشی از روند اعلام فراخوان و آثار رسیده به جشنواره اعلام کرد که به گفته وی، طی یک ماه و نیم اعلام فراخوان یک هزار و ۶۱۴ اثر از ۷۵ کشور به دبیرخانه ارسال شد که بیشترین آثار این مسابقه از ایران با ۱۴۸ اثر، برزیل با ۵۹ اثر، اندونزی با ۳۴ و ترکیه با ۳۰ اثر بود.
«شجاعی طباطبایی» ادامه داد: کاریکاتور زبانی بین المللی است و ما در فراخوان موضوعات مختلفی با موضوع ترامپ را در دو حوزه کارتون و کاریکاتور اعلام کردیم. در واقع این حرکت ما در راستای جنگ نرم اتفاق افتاد و در این یک ماه و نیم با اکثر استادان بنام کاریکاتور دنیا ارتباط برقرار کردیم. حضور چشمگیر هنرمندان دنیا نشان می دهد ما توانسته‌ایم اعتماد آنها را جلب کنیم و منطق ما برای هنرمندان دنیا پذیرفته شده است.
«علی اصغر جعفری» نیز در این مراسم به عنوان بانی اصلی این رویداد بیان کرد: طی سال‌های متمادی آمریکا در حالی زخم‌های زیادی بر ایران وارد کرده که ادعای حقوق بشر هم دارد و این روزها در هفته حقوق بشر آمریکایی قرار داریم. هر چند آمریکای امروز دیگر آمریکای با نفوذ گذشته نیست و به شدت مورد سوال و ملامت از سوی مردم و دیگر کشورهاست.
وی ادامه داد: یکی از میدان‌های اثرگذار در بیان یک حرف به دنیا، عرصه هنر است. «امام خمینی (ره)» نیز زمانی که جنگ تحمیلی تمام شد گفتند جنگ بعدی در حوزه هنر و ادبیات است. امروزه آمریکا خصوصاً علیه ایران و کشورهای مسلمان حرکت کرده است و اگر قبلا اثبات ددمنشی این کشور سخت بود به واسطه حضور ترامپ به عنوان رییس جمهور این کشور حالا دیگر بسیار راحت است و دستشان رو شده است.
رییس سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس گفت: مسابقه «ترامپیسم» یک اتفاق جهانی است و امروز در ۱۰ کشور و ۳۰ استان همزمان این نمایشگاه افتتاح می‌شود. همراهی هنرمندان بزرگ در ایران و دنیا نشان از توان این مسابقه در جذب هنرمندان دارد.
«عزت الله ضرغامی» در این مراسم با تاکید بر اهمیت فضای مجازی در انتقال نتیجه و ماحصل چنین برنامه‌هایی و همچنین بیان اهمیت کارتون و کاریکاتور در فضای مجازی گفت: برپایی مسابقه «ترامپیسم» هم اقدامی هنرمندانه است و هم مبتنی بر یک فرصت شناسی حرفه‌ای.
وی ادامه داد: کار هنرمندانه بسیار تاثیرگذارتر و عمیق‌تر از اتفاقات هیجانی است و باور و رفتار مردم را تغییر می‌دهد. هر حرکتی که با هنر آمیخته شود، قطعاً تاثیرگذار است و حوزه کاریکاتور و کارتون به سبب آنکه ظرفیتی هنری است که بسیار زود به بار می‌نشیند و با طنز آمیخته است امکان ارتباط و تعامل با گستره مخاطب بیشتری را دارد. با هنر کاریکاتور می‌توان واکنشی هنرمندانه و سریع‌تر به رویدادها داشت.
«ضرغامی» بیان کرد: با آمدن ظرفیت فضای مجازی کاریکاتور خوراک بسیار خوبی برای این فضا شده است. این عرصه هم تهاجمی است، هم هنرمندانه و هم ارزان و سریع. برای همین قدرت انتشار در فضای مجازی بسیار اهمیت می‌یابد. اگر سوژه‌ها به درستی انتخاب شوند فضای مجازی کمک زیادی به پیشبرد اهداف ما می‌کند و خصوصاً زبان تصویر که این روزها همه عرصه‌ها را در برگرفته است و یک فهم مشترکی میان مردم دنیا ایجاد کرده است. برای همین شما شاهد پیشرفت روز به روز اپلیکیشن‌های فضای مجازی هستید.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: محتوای این مسابقه از زمانی که رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره روی کار آمدن رییس جمهور جدید آمریکا فرمودند این آقا چهره واقعی آمریکا را نشان داد، تا آماده شدنش زمان کوتاهی را سپری کرد و این یک فرصت شناسی از سوی مسئولان برگزاری این رویداد است. آنها در زمانی کوتاه کاری بزرگ انجام دادند.
رییس اسبق سازمان صدا و سیما گفت: امروزه دوره حقوق بشر فروشی شده است، برای همین می‌بینیم ترامپ اولین کشوری که بدان سفر می کند عربستان است. غربی‌ها قبلاً محافظه کارتر بودند و لااقل یک ظاهری را درباره حقوق بشر حفظ می‌کردند؛ اما امروز همه چیز علنی است. من به هنرمندان متعهد کشورمان می‌گویم که اگر در کشور خودتان مهجور هستید فریب این مهجوریت را نخورید چون دنیا دارد شما را نگاه می‌کند و روشنفکران و هنرمندان دنیا با شما همراه هستند.
در ادامه مسابقه «ترامپیسم» در دو بخش کارتون و کاریکاتور برگزیدگان خود را به شرح زیر شناخت:
بخش کارتون
جایزه اول: میخائیل کونتوریس از یونان
جایزه دوم: سعید صادقی از ایران
جایزه سوم: موسیو پاراهران از کلمبیا
بخش کاریکاتور
جایزه اول: هادی اسدی از ایران
جایزه دوم: جواکوین آلدگوئر از اسپانیا
جایزه سوم: ادواردو با پتیستائو از برزیل
در ادامه از نمایشگاه آثار منتخب در نگارخانه «ابولفضل عالی» با حضور «عزت الله ضرغامی» رونمایی شد.

آلبوم را ورق بزنید.

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top