نقشه تجزیه‌ طلبی آمریکا را ما بکشیم-گزارشی از نشست رسانه، سینما و تجزیه طلبی-رسانه انقلاب

نقشه تجزیه‌ آمریکا را ما بکشیم

گزارشی از نشست «رسانه، سینما و تجزیه طلبی» با سخنرانی دکتر حسن عباسی + صوت

گزارشی از نشست رسانه، سینما و تجزیه‌ طلبی

رسانه انقلاب: نشست تخصصی «رسانه، سینما و تجزیه‌ طلبی» با حضور «دکتر حسن عباسی»، رییس اندیشکده یقین در سالن آمفی تئاتر موسسه هنری-رسانه‌ای اوج برگزار شد. عباسی در این نشست به مسأله تجزیه‌ طلبی و انعکاس آن در رسانه و سینما پرداخت.

وی در ابتدا به این نکته اشاره کرد که مسأله تجزیه‌ طلبی و انعکاس آن در رسانه و سینما، زمانی مطرح شد که در کشور عراق طرح تجزیه کردستان به رفراندوم گذاشته شد و رای آورد. در ادامه دولت مرکزی عراق به این اقدام اعتراض کرد و ایران و ترکیه، کردستان را تهدید و تحریم کردند. همزمان با این اتفاقات در کشور اسپانیا در بین کاتولیانا رفراندومی برگزار شد. هم در عراق و هم در کشور اسپانیا با این جریان برخورد شد. اما در ماجرای کردستان عراق، صحنه گردان آن رژیم صهیونیستی بود که رسما این موضوع را اعلام کرد.

عباسی تصریح کرد : «جیمز بلک ول» در کتاب «صاعقه صحرا» از طرح لی لی پوتیزه کردن منطقه می‌گوید . طرح لی لی پوتیزه کردن منطقه در علوم استراتژیک اصطلاحی است که از داستان «گالیور» گرفته شده است. بر مبنای این داستان کشورهای منطقه تجزیه می‌شوند. گالیور همان رژیم صهیونیستی است و لی لی پوت‌ها کشورهای منطقه که در کف دستان گالیور جای می‌گیرند.

گزارشی از نشست رسانه، سینما و تجزیه‌ طلبی

گزارشی از نشست رسانه، سینما و تجزیه‌ طلبی

مواجه ایران با واقعه تجزیه‌ طلبی کردستان عراق، مواجه استراتژیک است

رییس اندیشکده یقین ادامه داد: سینمای غرب، انگلیس، فرانسه و هالیوود، تجزیه‌ طلبی را درون تفکر و در حیطه منافع غرب تحت عنوان تروریسم معرفی و نکوهش می‌کنند، ولی تجزیه‌ طلبی در بیرون سرزمین‌های غربی را نه تنها نکوهش نمی‌کنند بلکه شخصیت‌های این جریان را به عنوان قهرمان ملی معرفی می‌کنند.

عباسی در ادامه به نقل از «ریچارد هاس» دیپلمات آمریکایی از وقوع جنگ مذهبی ۳۰ ساله خبر می‌دهد. این جنگ در گذشته میان کاتولیک‌ها و پروتستان‌ها در گرفت و در حال حاضر این جنگ بین سنی‌ها و شیعه‌ها درگرفته است، و به نفرت مذهبی و به انزوا رفتن اسلام می‌انجامد.

وی با بیان این که وضعیت موزاییکی جامعه اروپا آماده تجزیه شدن، همچون منطقه بالکان و روند بالکانیزاسیون است گفت: در قاعده دومینو اگر اجازه دهید یک کشور تجزیه شود بقیه هم تجزیه می‌شوند. در آمریکا هم با جدایی یک ایالت، ایالت‌های دیگر به دنبال تجزیه‌ طلبی خواهند رفت.

این استراتژیست در ادامه افزود: سیاست و استراتژی که سینمای هالیوود، انگلیس و اروپا دنبال می‌کنند این است که انقلاب بی‌فایده است و انقلاب‌ها فرزندان خودشان را می‌خورند. این سیاست از کتاب مزرعه حیوانات جرج اورول می‌آید. در این داستان شوروی، مزرعه حیوانات است. حیوانات در این داستان شورش می‌کنند و خوک‌ها حکومت را به دست می‌گیرند و طبقه اصلی جامعه می‌شوند و دیگر حیوانات را استثمار می‌کنند. حیوانات در پایان داستان دوباره شورش می‌کنند.

اورول می‌گوید که انقلاب‌ها در پایان به دست افراد خوک صفت می‌افتد، نظام اجتماعی را فاسد می‌کنند و به همین علت انقلابی‌گری بی فایده است.

وی گفت: در فیلم شاخص، پرسر و صدا و خوش ساخت «لورنس عربستان» شخصیت لورنس نفوذی MI6 در منطقه عربستان است. کمتر کسی می‌دانست که آقای لورنس معاون زنی به نام «گرترود بل» بوده است. این خانم در ایران، عراق، مصر و فلسطین به‌عنوان جاسوس یا همان شرق شناس، ۲۷ سال بر گرده شتر زندگی بسیار سنگینی داشت. این خانم نقش بسیار استراتژیک و کلیدی در تاریخ ۱۰۰ سال گذشته انگلیس و فروپاشی امپراطوری عثمانی ایفا می‌کند. فیلم ملکه صحرا در سال ۲۰۱۵ با بازی «نیکول کیدمن» به شخصیت این خانم در صدمین سالگرد فروپاشی امپراطوری عثمانی می‌پردازد.

گزارشی از نشست رسانه، سینما و تجزیه‌ طلبی

گزارشی از نشست رسانه، سینما و تجزیه‌ طلبی

نقشه تجزیه آمریکا و اروپا را تهیه کنیم همان‌طور که آنها نقشه تجزیه منطقه ما را طراحی می‌کنند

ایشان افزودند: یکی از کارهایی که ما می‌توانیم انجام دهیم این است که به استراتژی دشمن با آثار خودشان در جدال احسن حمله کنیم. امروز کار فرهنگی با جدال احسن جواب می‌دهد. فیلم ملکه صحرا را در دانشگاه‌ها نمایش دهید و همراه با این فیلم پکیجی از اطلاعات ارائه دهید. امروز شما نباید بگذارید مخاطب از دست شما در برود. اما کجاست آن شخصیت فرهنگی که با امکاناتی که در دست دارد، این جریان رسانه‌ای را به نمایش بگذارد فقدان شعور فرهنگی مانع شکل‌گیری این امر می‌شود.

وی خطاب به مدیران رسانه‌ای و فرهنگی جامعه گفت: امروز در جامعه ما جا نیفتاده که در نمایش سریال‌ها، گیم‌ها و آثار سینمایی، مسئله سرگرمی و اینترتیمنت صرف مد نظر نباشد. امروزه در غرب مفهوم اجوتیمنت edutainment تربیت تفریحی و تفریح تربیتی در غالب انیمیشن‌ها و بازی‌ها ارائه می‌شود. این فراست هنوز در مدیران فرهنگی ما وجود ندارد لذا دوستان جلسه آتش به اختیاری می‌گذارند و سینمای تجزیه‌ طلبی را طرح می‌کنند.

گزارشی از نشست رسانه، سینما و تجزیه‌ طلبی

گزارشی از نشست رسانه، سینما و تجزیه‌ طلبی

عباسی در ادامه افزود: همزمان با حمله داعش تا پشت بغداد «ریچارد هاس» جنگ مذهبی جدید ۳۰ ساله را مطرح کرد. در بحبوحه جام جهانی برزیل چشم افکار عمومی و رسانه‌ها به آن سو دوخته شده بود. در این بازه زمانی مذاکرات دور بعدی در تهران، حملات ۵۱ روزه رژیم صهیونیستی به غزه و همزمان حمله داعش تا پشت بغداد به وقوع پیوست. هر زمان مسابقات جام جهانی است هیچ اخبار ورزشی را نشنوید. از فضای غفلت افکار عمومی سه چهار کار را همیشه به انجام رساندند.

رئیس اندیشکده یقین افزود: در ده سال گذشته در فضای سایبر طرح تجزیه منطقه مطرح شد؛ چرا تلویزیون ما یک بار هم که شده این تصویر را به نمایش نگذاشته است؟ در تلویزیون ما فیلم‌های بی ارتباط به زمین و زمان و باری به هر جهت نمایش می‌دهند. ما در سینمای تجزیه‌ طلبی حداقل ۱۰۰ فیلم شاخص داریم.

گزارشی از نشست رسانه، سینما و تجزیه‌ طلبی

گزارشی از نشست رسانه، سینما و تجزیه‌ طلبی

سیستم هوشمند رسانه‌ای در پخش فیلم‌های رسانه ملی نداریم

در عصر شبکه‌های اجتماعی به جای تاک شوی تلویزیونی و طرح سناریوهایی که حوصله مخاطب را سر می‌برد با پخش فیلم‌های سینمایی می‌توان به مخاطب قدرت تحلیل و قرینه سازی را داد. مدیر فرهنگی باید هوشمندی داشته باشد.

در پایان این نشست عباسی گفت به تعداد مسائلی که هر روز در رسانه‌ها مطرح می‌شود ما مصداق آثار سینمایی داریم و مطالب در این حوزه‌ها آماده است و تنها آتش به اختیارانی برای طرح و نمایش این مسائل نیاز داریم.

صوت کامل نشست:

گزینده فیلم نشست:

به این مطلب امتیاز دهید:
12345
Loading...

دیدگاه بگذارید

2 نظرات روشن "نقشه تجزیه‌ آمریکا را ما بکشیم"

مطلع شدن از
دسته بندی بر اساس:   جدیدترها | قدیمی ترها | بیشتر رای داده شده

احسن به استاد جدال احسن رو خوب آمدن واقعا باید ماهم نگذاریم اونا نفس بکشن تا برا ما نقشه ها بکشن

نسل دیگری در ایران شروع به فعالیت کرده به دعای مردم نیاز داریم دعا کنید که بتونیم در ظهور موفق باشیم نمیخوابیم! ما هنوز وارد جنگ رسانه ای نشدیم انچنان که تاثیر بزاریم روی ملت اول هم باید از خودمون شروع کنیم حرف های استاد بسیار عالی بود متشکر از اینکه مارو روشن کردن. در پشت جبه البته میشه گفت در حال حاظر دقیقا جلوی جبه هست ما در حال تلاش و یادگیری هستیم به لطف خدا و پشتیبانی امام زمان موفق میشیم تکرار میکنم به لطف خدا و پشتیبانی امام زمان… به امید نزدیک کردن ظهور امام زمان. باید… پیشتر بخوانید »

Top