چگونگی "نظام تبلیغ فرهنگی" در رسانه - تحلیل لایه های نظام تبلیغ فرهنگی در رسانه - رسانه انقلاب

طراحی «نظام تبلیغ فرهنگی» یک ضرورت است

ضرورت بازنگری در اندیشه‌های تبلیغات فرهنگی جمهوری اسلامی

نویسنده: سید محمد صادق مرکبی
تحلیل لایه‌های نظام تبلیغ فرهنگی در رسانه

«دریافت»، «پردازش» و «رساندن» پیام از وظایف ذاتی و تخصصی رسانه است. اموری که امروزه شماری از رسانه‌ها، با عدم پایبندی و نادیده گرفتن آن، از ایفای نقش بایسته خود بازمانده و در اولین گام، از جذابیت و تعداد مخاطب مؤثر آن‌ها کاسته شده، و از دایره رسانه‌های تأثیرگذار و قابل اعتنا خارج شده‌اند.
این آسیب از آنجا آغاز می‌شود که رسانه به جای دریافت و پردازشِ مناسب پیام از «منبع» و «صاحب پیام»، در موارد و موضوعات مختلف، خود به تولید پیام‌هایی که مطابق با اندیشه و رویکردهایش است، پرداخته و بیشتر از آن‌ که به وظایف ذاتی‌اش در دریافت و پردازش پیام معطوف شود، ارگان و انرژی خود را صرف دست‌یابی به دغدغه‌هایش کرده و آنقدر در این مسیر پیش می‌رود که در مرحله رسانندگی پیام به مخاطب نیز از عمل و رفتار حرفه‌ای در چگونگی بسته‌بندی مناسب محصولاتش بازمانده و خوش‌ساختی محصولات رسانه‌ای، تحت‌الشعاع این تفکر و رفتار قرار گرفته و در نتیجه نه پیام اصلی به شکل بایسته‌ای منتقل شده و نه مخاطب راضی می‌شود.
بعد از این مقدمه باید گفت اگر انتظار داشته باشیم که رسانه در ترویج و توسعه فرهنگ بومی و دینی، توفیق داشته باشد، به نظر می‌رسد باید تحرکات رسانه‌ای ما در شبکه‌ای منسجم و متعامل، صورت پذیرد و «نظام تبلیغ فرهنگی» ما باید با محوریت «صاحب پیام» در جمهوری اسلامی ایران، مورد توجه و تأکید سیاست‌گذاران کلان فرهنگی کشور قرار گیرد، تا شعاع و تجلیات آن نیز در رسانه‌های محلی هم امتداد یافته و این ولنگاری رسانه‌ای خاتمه یابد.

اگر انتظار داشته باشیم که رسانه در ترویج و توسعه فرهنگ بومی و دینی، توفیق داشته باشد، به نظر می‌رسد باید تحرکات رسانه‌ای ما در شبکه‌ای منسجم و متعامل، صورت پذیرد

در قانون اساسی آمده است: ”جمهوری‏ اسلامی‏ ایران‏ سعادت‏ انسان‏ در کل‏ جامعه ‏بشری‏ را آرمان‏ خود می‌داند و استقلال‏ و آزادی‏ و حکومت‏ حق‏ و عدل‏ را، حق همه مردم‏ جهان‏ می‌‌شناسد. بنابراین‏ در عین‏ خودداری‏ کامل‏ از هرگونه‏ دخالت‏ در امور داخلی‏ ملت‌های‏ دیگر، از مبارزه حق‏‌طلبانه مستضعفین‏ در برابر مستکبرین‏ در هر نقطه‏ از جهان‏ حمایت‏ می‌کند“ (اصل‏ ۱۵۴)، بر این اساس پس از پیروزی انقلاب اسلامی، هدایت آحاد افراد جامعه، از اهداف متعالی انقلاب محسوب شده و «تبلیغ» در عرصه‌های فرهنگی، بی‌شک از وظایف خطیر و اصول اساسی نظام جمهوری اسلامی است. آن‌چنان که در فرمایشات حضرت امام خمینی (ره) هم آمده است: ”«تبلیغ» که همان شناساندن خوبی‌ها و تشویق به انجام آن، و ترسیم بدی‌ها و نشان‌دادنِ راه گریز از آن است، از اصول بسیار مهم اسلام به شمار می‌رود“ (صحیفه ‌نور، ج۲۱، ص۳۳۹)، پس از آن، این مسیر در بیانات مقام معظم رهبری نیز پیگیری شده، و بیان فرموده‌اند: ”امروز دنیا، دنیاى «رسانه‌ها» و «تبلیغ» و «تبیین» است. امروز در مقابل شما امپراتورى خبرى دشمنانِ دنیاى اسلام قرار دارد که غالباً در کنترل صهیونیست‌ها است. امروز یک اتوبان یک‌طرفه خبر و تحلیل از طرف رسانه‌هاى خبرى به سمت افکار عمومى دنیا – از جمله افکار عمومى کشورهاى عربى و اسلامى و خود مسلمانان- جارى است“.

جمهوری‏ اسلامی‏ ایران‏ سعادت‏ انسان‏ در کل‏ جامعه ‏بشری‏ را آرمان‏ خود می‌داند و استقلال‏ و آزادی‏ و حکومت‏ حق‏ و عدل‏ را، حق همه مردم‏ جهان‏ می‌‌شناسد.

امروز در میان مجموعه رسانه‌ها و دستگاه‌های فرهنگی و تبلیغی کشور، رسانه محوری و دستگاه اصلی، و دستگاه‌ها و رسانه‌های تابعه و پیرامونی، و سازوکار سبب‌سازی و ارتباطی بین آن‌ها به شکل منسجم و کامل، مشخص نشده است، و تا زمانی که این مهم محقق نشود، نمی‌توان انتظار داشت که در موقعیت حساس کنونی، ترویج و تبلیغ فرهنگی مؤثر و مقابله انسجام‌یافته‌ای با تهاجم دشمن به فرهنگ و اعتقادات‌مان، صورت پذیرد و نواقص موجود در عرصه «تبلیغ فرهنگی» مرتفع گردد.
در حال حاضر علاوه بر رسانه‌ها و دستگاه‌های فرهنگی دولتی، واحدهای مختلف و متعدد خصوصی و مردمی هم در حوزه انتقال و ابلاغ پیام‌های فرهنگی، فعالیت می‌کنند؛ اعم از مساجد، رسانه‌ها و نشریات مکتوب و مصور، هیات‌ها، موسسات و مجامع فرهنگی، و کانون‌های آگهی و تبلیغات، که همه و همه دارای کارکرد «تبلیغ فرهنگی» از نوع «فرهنگِ هدف» هستند. و در این‌جا است که «فرهنگِ هدف» باید در منظومه طراحی ساختار «نظام تبلیغ فرهنگی جمهوری اسلامی ایران»، مطمح‌ نظر قرار گیرد تا آنها بتوانند به صورت یک کلِ منسجم و با نظم و جهت‌گیری مناسب، کارکردهای تبلیغی و ترویجی موردنظر را در خصوص توسعه فرهنگ بومی و دینی، به خوبی تأمین کنند.

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

همچنین بخوانید:

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه روشن "حزب اللهی سایبری بخواند"

مطلع شدن از
دسته بندی بر اساس:   جدیدترها | قدیمی ترها | بیشتر رای داده شده

سلام
با احترام فراوان نسبت به شما و همکاران محترمتون، تیتر و مطلب بسیار بی ربط بودند..
از اون بی ربط تر فیلم…
خواهش می کنم رو مطالبتون دقت بیشتی بکنید. اگه مطلبی در خصوص فیلم می نوشتید برای من جذابیت بیشتری داشت تا اینکه با اون تیتر کاری کنید که مخاطب فریب بخوره…
عذرخواهم اگر لحن ام تند بود.


Top