تئاتر مردمی بدون مردم هیچ است - گفتگویی با «علی مستعلی» بازیگر تئاتر در تبیین ماهیت تئاتر مردمی - رسانه

«تئاتر مردمی» بدون مردم هیچ است

گفتگویی با «علی مستعلی» بازیگر تئاتر در تبیین ماهیت تئاتر مردمی

مصاحبه با «علی مست‌علی» بازیگر و هنرمند تئاتر

رسانه انقلاب: باتوجه به نزدیک شدن به ایام برگزاری «پویش تئاتر مردمی ققنوس»، با «علی مست‌علی» از بازیگران تئاتر مصاحبه کوتاهی داشتیم تا ابعاد مهم تئاتر مردمی مانند چیستی و تعریف آن، نسبت آن با تئاتر آوانگارد، ارتباط آن با هنرمندان و… بررسی شود.
ضمن سلام و عرض خسته نباشید، تعریف شما از تئاتر مردمی چیست؟
سلام علیکم؛ تعریف من از این مقوله این است که ذات تئاتر با مردم سهیم است، یعنی اگر مردم را از تئاتر حذف کنیم، تئاتر کلاً از بین می‌رود. همه تلاش یک گروه این است که یک اثری را به عرصه ظهور بگذارند. وقتی ما بخش مردم یا تماشاچی را حذف کنیم، تمام تلاش و کار گروه بی‌فایده است. در تعریف دقیق خودم، بیان مسائل، مشکلات و آگاهی دادن به مردم به وسیله رسانه و مهمترین بخش آن یعنی تئاتر را تعریف تئاتر مردمی می‌دانم. یعنی ما اگر این فرهنگ که در جامعه دارد شکل می‌گیرد و اینکه مردم را به سمت تئاتر سوق می‌دهیم را ادامه بدهیم، می‌توانیم خیلی از مشکلات و مسائل مردم را بیان و حل کنیم.


آیا تئاتر مردمی به معنای نزدیک شدن به مردم است؟

همانطور که گفتم باید مردم در تئاتر سهیم باشند، قطعاً تعریف دیگری نمی‌شود کرد و ما تئاتر را داریم برای مردمی تعریف می‌کنیم که از جنس مردم هستند. ما اگر بتوانیم همه اقشار جامعه را درون این رسانه بکشانیم خوب به تبع می‌تواند به نفع خانواده تئائر باشد. من هیج اعتقادی به این ندارم که تئاتر مخصوص قشر خاصی از جامعه است، مثلاً برای تحصیلکرده‌ها یا روشنفکران جامعه باید باشد. در تئاتر می‌توانیم برای تمام اقشار جامعه و برای تمام آداب و رسوم آن تئاتر تولید کنیم. در آن می‌توانیم مسائل و مشکلات جامعه را بیان کنیم.


به نظر شما می‌شود به نمایش‌هایی که توسط خود مردم و برای مردم اجرا می‌شود تاتر مردمی گفت؟

اگر برگردیم به یونان باستان که تاریخ نقطه گذاری تئاتر است، واژه تئاتر از دل مردم استخراج شد، یعنی تراژدی‌ها و کمدی‌ها بر اساس آیین و رسوم و بر اساس افسانه‌های مردم بوده است و تا الان هم ادامه دارد. الان به واسطه علم جدید کمی تغییر پیدا کرده است، ولی از گذشته تا به امروز از دل مردم جوشیده است. بنابراین این سبک از تئاتر کاملاً مردمی است.


آیا تئاتر مردمی در نظر شما همان تئاتر آوانگارد یا بی چیز است؟

تئاتر مردمی، ما را بیشتر به سمت تئاتر محیطی می‌برد. تئاتر مردمی با «تئاتر محیطی» فرق می‌کند. تئاتر محیطی به واسطه اینکه در یک محیط باز می‌تواند اجرا می‌شود، از عناصر نمادین استفاده می‌کند، ولی من تمام عناصر اجرایی را مربوط به تئاتر مردمی می‌دانم. یعنی تئاتری که در سالن بسته هم دارد اجرا می‌شود، جزو تئاتر مردمی است. تئاتری هم که در فضای باز دارد اجرا می‌شود مانند جشنواره ققنوس آن هم یک نوع تئاتر مردمی محسوب می‌شود. تئاتر محیطی وامدار تئاتر آوانگارد است، ولی اساساً برمی‌گردد به شیوه اجرایی یک گروه که می‌خواهند کلاسیک یا به شیوه دیگر کار کنند.


نیاز امروز ما به ورود به تئاتر مردمی یا رفتن هنرمند به میان مردم چقدر احساس می‌شود؟

من اعتقادم این است که برای اینکه بتوانیم بیشتر مردم را با فرهنگ و هنر آشنا کنیم، این حرکت می‌تواند حرکت بسیار مثمر ثمری باشد و به سمت راه‌های خیلی خوبی برود. ما می‌توانیم در این تئاترها تمام آگاهی‌های لازم از میان مسائل اطرافمان را به مردم بدهیم چه کودکان و چه بزرگسالان. به نظر من این حرکت خیلی حرکت درستی است و زمانی باید باشد که همه هنرمندها چه شناس و غیرمعروف قدم به سمت این راه بردارند. این قدمی می‌تواند باشد برای آشتی مردم ما با هنرمندها و تئاتر و سطح تئاتر کشور ما نیز ارتقا پیدا کند.


آیا در شرایط کنونی مردم حتی قشر متوسط هم می‌تواند سرانه عادلانه‌ای در تماشای تئاتر داشته باشند یا نه؟

تمام اقشار جامعه باید تئاتر را زنده کنند. متاسفانه چند سال اخیر یکسری اتفاقات در تئاتر افتاده است، مانند اینکه اخیرا سراغ چهره‌های سینما -با نهایت احترامی که برایشان قائل هستم- رفته‌اند. آن چهره‌های سینمایی نباید برای زنده نگه داشتن تئاتر ایران به عنوان عناصر شناخته بشوند، بعد هم بلیط‌های تئاتر با بهای گزافی فروش برود. این کار به نظرم کار درستی نیست. تئاتر برای خودش یک قداستی دارد. آن وقت قشر ضعیف نمی‌تواند برای یک شب برود و تئاتر گران قیمت ببیند. بلیط تئاتری که قیمتش ۱۰۰ هزار تومان باشد آن وقت یک خانواده ۳ نفره باید ۳۰۰ هزار تومان خرج کند. من اعتقادم بر این است که همانطور که از سینما دارند بهره می‌برند، به طور یکسان باید از تئاتر هم بهره ببرند.


آیا تئاتر مردمی محقق کننده عدالت فرهنگی در عرصه تئاتر برای مردم می‌باشد؟

بله، اگر تئاتر به گونه‌ای باشد که حرف دل مردم را بزند و آنان را به سوی سالن بکشاند، نه بخاطر این که فلان سوپراستار در نمایش بازی می‌کند می‌تواند محقق کننده عدالت فرهنگی باشد. تئاتر باید از جنس خود مردم باشد و حرف خود مردم را بزند.

متشکرم که به سوالات ما پاسخ دادید.

هم چنین بخوانید:

تمدید فراخوان ققنوس

گوشه ایستگاه

تئاتر مردمی هیچ نسبتی با تئاتر آوانگارد ندارد

تئاتر مردمی یعنی آوردن تئاتر حرفه‌ای به میان مردم

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top