عزتی که با سینما از دست می رود - مصاحبه با سید محمد حسینی - رسانه انقلاب

عزتی که با سینما از دست می رود

اشاره‌ای به چیستی سینمای عدالت در مقابل سینمای اجتماعی/مصاحبه با سید محمد حسینی در قسمت دوم بی‌پرده

رسانه انقلاب: فیلم اجتماعی عنوانی است که دو کارکرد اساسی دارد. کارکرد اول این است که احتمال توفیق فیلم را در جشنواره‌های خارجی افزایش می‌دهد (خصوصا اگر فیلم خیلی آسیب شناسانه باشد و خیلی معظل را نشان دهد). کارکرد بعدی این دست از فیلم‌ها پز روشنفکرانه‌ای است که سازندگان آن در بین هم‌سنخان خود می‌گیرند. پاسخشان هم به معترضین روشن است: یعنی شما می‌خواهید ما چشم‌مان را روی مشکلات جامعه ببندیم؟! لابد در این لحظه باید به سرعت قانع شویم و بپذیریم که نمی‌شود به معظلات جامعه نپرداخت. آخر ما خیلی سینمای متعهدی داریم!

پس نتیجه می‌گیریم که اولا، کلا سینمای ما برای آنکه به جامعه‌اش متعهد بماند، فقط باید فیلم اجتماعی بسازد و ثانیا تا می‌تواند سیاهی و تاریکی‌ها و یاس‌ها را به تصویر بکشد. هیچ نیازی هم به دادن راه حل نیست. امید هم که اصلا حرفش را نزنید!

از این شوخی مضحک روشنفکرانه که بگذریم، پرسش اصلی این است که، آیا نباید هنرمند به آسیب‌های اجتماعی بپردازد؟ آیا راه حلی وجود دارد که هم آسیب اجتماعی در سینما بازنمایی شود و هم سیاهی روی سیاهی نیافزاید و مردم را ناامید نکند؟

پاسخ مثبت است. «سینما عدالت» راه گریز از وضع موجود است. در سینمای عدالت برخلاف سینمای اجتماعی، نه تنها مساله طرح می‌‌شود، بلکه به ریشه‌های ایجاد آن پرداخته شده و همواره قهرمانی (یا فرد یا جامعه) وجود دارد که علیه این معضل قیام می‌کند و در راستای حل آن گام بر می‌دارد.

سینمای اجتماعی سینمای ذلت است. چرا که همه افراد جامعه فساد و ظلم و نکبت را می‌بینند و با آن خو کرده‌اند. هیچکس وجود ندارد که قیام کند و وضع را دگرگون سازد.

آیا سینمای اجتماعی با چنین وضعی که توصیف شد یک تصویر عزتمندانه از جامعه ایران به دنیا نشان می دهد؟ آیا ضرر محتوای این فیلم‌ها به عزت ایرانیان، بزرگتر از شلوغ کاری‌های کسب یک اسکار یا خرس طلا نیست؟

دولت حاضر متاسفانه در امتداد سیاست‌های غلط گذشته مدیریت سینما، به این نوع سینما بها می‌دهد و آن را با دادن جوایز متعدد تشویق می‌کند. تمام فیلم‌های این ژانر را -ولو توقیفی- به نمایش می‌گذارد و سالن‌های متعدد به اکران آن‌ها اختصاص می‌دهد. آیا این ستوده است برای دولتی که با شعار امید پا به عرصه سیاست گذارده است؟

قسمت دوم برنامه بی‌پرده را به گفت و گو با «سید محمد حسینی»، وزیر ارشاد دولت دکتر احمدی نژاد اختصاص داده‌ایم. شنیدن نظر او درباره سینمای عدالت به عنوان فردی که چهار سال سکان فرهنگی دولت را در دست داشته است، شنیدنی است. اما پرسش ما در مقابل آقای حسینی هم قرار دارد. آیا دولت دهم توانسته است در راستای سینمای عدالت گامی بردارد؟

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

همچنین بخوانید:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top