سفر به برزخ در Resident Evil - چرا باید در دنیای برزخ بازی کنیم؟ - رسانه انقلاب

سفر به برزخ در Resident Evil

چرا باید در دنیای برزخ بازی کنیم؟

چرا باید در دنیای برزخ بازی کنیم؟

همیشه دنیای ناشناخته در بازی‌های رایانه‌ای جذاب بوده است. عالمی که در ادبیات مثلا با جزیره اسرار آمیز نوشته ژول ورن آن را می‌شناسیم یا در سینما Never land که در فیلم کاپیتان هوک ساخته اسپیلبرگ دیده می‌شود. اما سبکی دیگر از دنیای ناشناخته وجود دارد که غالبا در فضای آخرالزمانی دیده می‌شود. این سرزمین‌های ناشناخته بیشتر از اینکه تم جذاب فانتزی داشته باشند از زمینه هراس و وحشت برخوردارند. بیشتر داستان‌هایی که این مکان‌ها و اتمسفرها در آن رخ می‌دهد یا با جنگ هسته‌ای نابود شده است و یا با حمله زامبی‌ها. اما این موضوع بارها تکرار شده است و در داستان‌ها و فیلم‌ها و همینطور بازی‌های فراوانی دیده می‌شود. لذا بازی‌سازان اخیرا در صدد آن برآمده‌اند تا این برزخ وحشتناک را به عالمی ورای عالم زمین منتقل کنند تا بازی‌کننده عالم دیگری را اینبار از جنس برزخ تجربه کند.
دلیل تاکیید شرکت‌های بزرگ بازی‌سازی بر ورود به عالمی به نام برزخ که سرشار از ترس، ابهام، خشونت و مرگ است می‌تواند جدای از جذابیت تبیین نگاهی باشد که فرهنگ اندیشه زندگی و مرگ غرب به آن پرداخته است. ترس از عالمی ورای این عالم که معلوم نیست چه جایی است، با انبوهی از ترس و زشتی ریشه در نگاهی دارد که مسیحیت تحریف شده قرون وسطایی به مرگ دارد. البته این فقط دین تحریف شده نیست که مقصر است بلکه مدرنیته خود وابسته به عالم کنونی و زمینی است و از رد شدن از زمین و ورود به آسمان و برزخ هراس دارد.
بازی جدیدی که اینجا به آن اشاره می‌کنیم آخرین قسمت از سری بازی‌ها resident evil است. بازی کشتار خون‌آشامان در عصر آخرالزمان! اما اینبار ما قرار نیست در روی زمین به کشتار خون آشامان دست بزنیم بلکه با ورود به دنیای بزخی که ساخته ذهن یک کودک است باید خون آشامان را کشت تا به نجات دختر برسیم. خون‌آشامانی که همیشه سرگردان‌اند و بیماری را به انسان منتقل می‌کنند و هیچ وقت او را نمی‌کشند؛ بلکه مغز ما را منهدم می‌کنند و ما را شبیه خود می‌کنند. بنظر می‌رسد اینان وطنی جز برزخ یا جهنم ندارند و ریشه آنان در آنجا است. اگر بپذیریم که غرب همواره در صدد بوده است تا خون‌آشامان را وجهه حقیقی مسلمانان در نظر گرفته و قصد نابود کردن آنان را دارد، بنظر می‌رسد اینبار می‌خواهد ریشه زامبی‌ها را از از بیخ خشک کند و با نابود کردن دنیای جهنمی که آنان از آنجا آمده‌اند کار را یکسره کند. این سرزمین قطعا عالم اسلام یا تمدن دینی است.

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

همچنین بخوانید:

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top