انیمه‌ و دنیای جذاب فانتزی - چرا باید انیمه‌ها را جدی بگیریم؟ - رسانه انقلاب

«انیمه‌ها» و دنیای جذاب فانتزی

چرا باید انیمه‌ها را جدی بگیریم؟

چرا باید انیمه‌ ها را جدی بگیریم؟

رسانه انقلاب: انیمه‌ها امروز در صدر پربیننده‌ترین برنامه‌های تلویزیونی و اینترنتی هستند که در سرتاسر جهان بیننده دارند. انیمه‌ با وجود اینکه در ژاپن ساخته می‌شود کمتر منعکس کننده فرهنگ و تمدن این کشور است و آداب و رسوم این کشور خیلی بصورت شفاف رنگ و لعاب ندارد. شاید علت این است که انیمه‌ها در صدد ترویج فرهنگ خویش نیستند و بیشتر دوست دارند تا به فضاسازی‌های خیالی و داستانی خود بپردازند.

همین نکته دقیقا علت موفقیت و پربیننده بودن آن است. خیال‌پردازی‌های عجیب و غریب همراه با داستان‌هایی با جذابیت بالا و کشش فراوان و رنگ‌هایی که در فضای مربوط به خود شادی و ترس و یا غم و اندوه را به خوبی منعکس می‌کنند، همگی ماهیت یک انیمه را بیان می‌کند. انیمه‌هایی مانند آواتار، شینجنکی، برسرک، جک سامورایی، بن تن، دی‌جی مون، دفتر مرگ و… تنها چند نمونه از انیمه‌ها هستند.

انیمه‌ها بسیار موفق‌تر از انیمیشن‌های اروپایی و آمریکایی در خلق کاراکترهای قهرمانی و شخصیت‌های داستانی هستند. اگر انیمیشن‌های غربی دنبال داستان‌سرایی با زندگی کودکان و نهایتا حیواناتی مانند انسان‌ها هستند، انیمه دنبال سفر به دنیای غول و جن و پری و نبرد تایتان‌ها و خداوندان اسطوره‌ای ژاپنی و شرقی است.

نکته مهم دیگر این است که انیمه بسیار به فضای آخرالزمانی علاقه‌مند است. شاید غالب انیمه‌ها به داستان‌سرایی درباره زندگی انسان‌هایی که در شهری زندگی می‌کنند و توسط تایتان‌ها تهدید می‌شوند می‌پردازند. همیشه در این میان قهرمانی وجود دارد که با سربرآوردن از میان زندگی مردم روستایی و ساده به پا می‌خیزد و مردم و یا جهان را نجات می‌دهد. البته این نکته در داستان‌ها و تاریخ مردم شرق دیده می‌شود و بی نسبت با فرهنگ کهن آنان نیست. همانطور که در نیم قرن پیش «۷ سامورایی» کوروساوا چنین داستانی را به تصویر می‌کشد.

در کنار انیمه‌های فانتزی و حماسی انیمه‌های مختلفی در فضای ساده  زندگی مردم وجود دارد. مانند انیمه‌ فوتبالیست‌ها که از انیمه‌های محبوب دوران کودکی ما نیز می‌باشد. ناگفته نماند انیمه‌های مختلفی از روی داستان‌ها و رمان‌های غربیان ساخته شده است که بسیاری از آنان از سیمای جمهوری اسلامی نیز پخش شده‌اند. مانند بابالنگ دراز و یا بی‌خانمان.

انیمه از جهت فرهنگ‌سازی برای کودکان اهمیت ویژه دارد. از طریق دنیای جذاب داستان‌های فانتزی و خیالی ارزش‌ها، فرهنگ، دین و اسطوره و… را برای کودکان می‌توان مفهوم سازی کرد. شخصیت‌های اصلی انیمه‌ها همانطور که گفته شد قهرمان‌هایی هستند که از میان جامعه و کودکان طبقه پایین جامعه بیرون می‌آیند و کودکان با آنان راحت‌تر همذات پنداری می‌کنند بنابراین در فرهنگ‌سازی برای کودکان قطعا موثرتر هستند. هم می‌توان با استفاده از ساخت انیمه برای فرزندانمان مفاهیم و ارزش‌ها را مفهوم‌سازی کنیم و هم باید با نقد و بررسی انیمه‌‌های وارداتی به شیوه مفهوم‌سازی توجه کرده و از ایدئولوژی‌هایی که در میان آن موجود است با خبر بود. ضمنا انیمه سازی امروز نشان توان بالای پویانمایی یک کشور است و حتی آمریکا نیز مشغول انیمه‌سازی است.

به این مطلب امتیاز دهید:
12345
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top