ماجرای دین حکومتی و ممیزی هنری-بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی-رسانه انقلاب

دین حکومتی و ممیزی هنری

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی+ فیلم

 

رسانه انقلاب: این روزها شاهد شروع حرکتی از جانب بازیگران در فضای مجازی با عنوان «هنر توقیف شدنی نیست» هستیم. حرکتی که تعداد زیادی از مردم با ماهیت آن مشکل دارند. ماهیتی که می‌گوید نباید هنر و هنرمند را محدود کنی و باید به او اجازه بدهی تا هر چه دل تنگش می‌خواهد، بگوید. بخشی از این نقطه نظرات مردمی را در گزارش قبلی با عنوان واکنش مردم به تئوری «هیچ…» هنرمندان خواندیم. حال یادآور نگاه «مقام معظم رهبری»، پیرامون چرایی مسئولیت دستگاه‌های حکومتی در گزینش، هدایت و جلوگیری از عناصر مخرب فرهنگی می‌شویم تا شاید این تلنگری بر معتقدان این فکر و جریان باشد.

در ادامه متن کامل این بخش از بیانات منتشر می‌شود:

«فرهنگ، برنامه‌ریزی هم لازم دارد، نباید انتظار داشت که فرهنگ کشور -چه فرهنگ عمومی، چه فرهنگ نخبگانی، دانشگاه‌ها و غیره و غیره- به خودىِ خود خوب بشوند و پیش بروند؛ نه، این برنامه‌ریزی میخواهد. حالا مسئله‌ نظارت و رصد و این چیزها را عرض خواهیم‌کرد،نمی‌شود مسئولین کشور مسئولیتی احساس نکنند در زمینه هدایت فرهنگی جامعه. همان‌طور که اشاره کردند آقای رئیس جمهور، دولت و مسئولان موظفند که توجه کنند به جریان عمومی فرهنگ جامعه، ببینند کجا داریم میرویم، چه دارد اتفاق می‌افتد، چه چیزی در انتظار ما است. اگر چنانچه مزاحماتی وجود دارد، آنها را برطرف کنند. جلوی موانع را، عناصر مخرب را، عناصر مفسد را بگیرند.

ما اگر چنانچه به یک باغبان و بوستانبان ماهر و زبده می‌گوییم که علف‌هرزه‌های این باغ را جمع کن، معنای آن این نیست که از رشد گل‌های این باغ می‌خواهیم جلوگیری کنیم یا به آنها دستور بدهیم. نه، شما اجازه بدهید گل‌های معطر و خوشبو طبق طبیعت خودشان، طبق استعداد خودشان، از آب و از هوا استفاده کنند، از نور خورشید استفاده کنند، رشد کنند؛ اما در کنار آنها علف‌هرزه‌ها را هم اجازه ندهید که رشد کنند. اگر این بود، مانع رشد آنها می‌شود. اینکه ما گاهی با بعضی از پدیده‌های فرهنگی بجد مخالفت می‌کنیم و انتظار می‌بریم از مسئولان کشور -چه مسئولان فرهنگی، چه غیر فرهنگی- و از این شورا که جلوی آن را بگیرند، به‌خاطر این است؛ یعنی معارضه‌ با مزاحمات فرهنگی هیچ منافاتی ندارد با رشد دادن و آزاد گذاشتن و پرورش دادن مطلوبات فرهنگی؛ این نکته‌ بسیار مهمی است.

من، هم به وزرای ارشاد و به وزیر ارشاد محترم خودمان در این مضمون مطالبی را گفته‌ام، هم با جناب آقای روحانی در این زمینه‌ها صحبت کرده‌ام، به شماها هم عرض می‌کنم؛ یکی از وظایف نظارتی و مراقبتی دستگاه حکومت این است که متوجه مزاحم‌ها باشد. شما فرض کنید در فرهنگ عمومی یک عامل و یک آسیب مهمی به نام طلاق مثلاً وجود دارد. حالا اگر چنانچه فرض کنیم در مجموعه کشور یک تبلیغاتی شروع بشود که بنیان خانواده را سست می‌کند و به طلاق می‌انجامد، خب شما مجبورید جلوی این را بگیرید؛ یعنی اگر چنانچه می‌خواهید طلاق در جامعه رواج پیدا نکند، بایستی به این معنا توجه بکنید. یعنی باید جلوی این چیزی که به‌طور طبیعی مردم را، جوان را، دختر را، پسر را می‌کشاند به بی‌میلی به خانواده و بی‌اعتنایی به کانون خانواده و بی‌اعتنایی به همسر، بگیرید. قهراً معارضه وجود دارد، مزاحمت وجود دارد. این هم یک مطلب.

بنابراین ما مسئولیت شرعی داریم، مسئولیت قانونی داریم در قبال فرهنگ کشور و فرهنگ عمومی کشور و البته می‌بینیم در بعضی از مطبوعات، نوشته‌ها، گفته‌ها، بعضی‌ها با عنوان [کردن] “دین دولتی” و “فرهنگ دولتی” می‌خواهند نظارت دولت را محدود کنند و تخریب کنند و به‌ اصطلاح یک اَنگ غلطی و مخالفتی به آن بزنند که آقا، اینها می‌خواهند دین را دولتی کنند، فرهنگ را دولتی کنند! این حرفها یعنی چه؟ دولت دینی با دین دولتی هیچ فرقی ندارد. دولت جزو مردم است. دین دولتی یعنی دین مردمی؛ همان دینی که مردم دارند، دولت هم همان دین را دارد. دولت، وظیفه برای ترویجِ بیشتر [دین] دارد. هر کسی هر توانی که دارد، باید خرج کند؛ یک روحانی باید توانش را خرج کند؛ یک دانشگاهی باید توان خودش را صرف کند؛ یک انسانی که دارای یک منبری است، دارای یک حوزه‌ی نفوذی است در تأثیرگذاری روی مردم، باید توان خودش را خرج کند. از همه اینها پرتوان‌تر هم دستگاه حکومت یک کشور است؛ خب، طبعاً باید توان خودش را صرف کند در راه ترویج فضائل و جلوگیری از آنچه مزاحم رشد فضائل است.»

دیدار اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی – ۱۳۹۲/۰۹/۱۹

هم چنین بخوانید:

واکنش مردم به تئوری «هیچ…» هنرمندان

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top