موسیقی نواحی - یادداشتی درباره بیانات معاون هنری وزارت فرهنگ - رسانه انقلاب

هضم فرهنگی

یادداشتی درباره بیانات معاون محترم هنری وزارت فرهنگ

موسیقی نواحی

اخبار موسیقی: جشنواره موسیقی نواحی در ماه جاری از ششم تا نهم تیر در استان کرمان برگزار خواهد شد. معاون محترم هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی افتتاح این جشنواره را که بعد از ده سال همچنان ادامه دارد قدم مبارکی ‌می‌داند که منجر به همبستگی بیشتر اقوام و نواحی استان‌ها شده است.

سوالی که باقی می‌ماند این است که آیا صرف برگزاری یک جشنواره صوری در سال منجر به زنده شدن موسیقی نواحی می‌شود؟ هنوز نی‌عنبان زنان بوشهری در کنار پیاده‌رو‌های تهران و چهارراه ولیعصر مشغول ساز زدن هستند و چه این جشنواره‌ها باشند و چه نباشند، موسیقی نواحی مظلوم‌ترین سبک موسیقی در ایران و در عین‌حال مهمترین موسیقی ایران‌زمین است. اگر موسیقی نواحی فراموش شود هویت موسیقایی ملت نیز فراموش می‌شود. نبود آموزشگاه‌های موسیقی برای آموزش سازهای موسیقی نواحی و اقوام در تهران و شهرهای بزرگ یکی از نشانه‌های این حقیقت است. چرا کنسرت‌های پیاپی «ویوالدی» و «بتهوون» در سالن‌های برج آزادی و وحدت مکررا برگزار می‌شود، ولی کنسرت موسیقی نواحی بطور پراکنده و بی سر و صدا؟ بنظر می‌رسد که ما بیشتر دنبال دیسیپلین شایسته سالاری و پوزیشن مدیر برجسته‌ایم تا اینکه در عمل نشان دهیم برای یک مقوله اهمیت قائلیم. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال سرشار از این جشنواره‌ها است و دقیقا وجود جشنواره‌ها برای این مدیران و معاونین و مسئولین عزیز گواه آن است که گویا یک جریان، موضوع و گونه فرهنگی زنده است! جشنواره بیشتر یک محلی برای آشنایی بیشتر و تجلیل از بزرگان و برگزیدگان است تا نمادی از پویایی و زیست فرهنگی.

معاون محترم هنری معتقدند که این جشنواره‌ها منجر به جلوگیری از بحران هویت می‌شود: در جهان فعلی که جریان حاکم بین‌المللی درصدد حذف یا هضم خرده فرهنگ‌ها در فرهنگ غالب و مترصد سلطه فرهنگی نظام واحد جهانی است، حفظ میراث گران‌قدر فرهنگی و هنری و توجه به سنت‌ها و آیین‌های ملی و بومی، خطر بحران هویت را زایل و به دوام و قوام استقلال فرهنگی ملت‌ها کمک می‌نماید.

جناب آقای مرادخانی عزیز، بنظر می‌رسد که راه را اشتباه رفته‌ایم، مقابله با هضم فرهنگی جهانی که بیش از نیم قرن است از آغار آن می‌گذرد با صرف برگزاری جشنواره ایجاد نمی‌شود. بپذیریم که فرهنگ ما در سال‌هایی که گذشت و در حال گذر است همچنان در حال هضم شدن در فرهنگ جهانی لیبرال و غربی است و برگزاری صد جشنواره دیگر از انحلال فرهنگی و هنری ما جلوگیری نمی‌کند. ضمنا یادمان باشد که یک هنرمند موسیقی نواحی در ماه گذشته مدال خود را به حراج گذاشت.

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top