زیست انقلابی؛ زیست کارمندی (۲) - تأملی بر جریان‌های فکری دانشگاه صدا و سیما - رسانه‌ انقلاب

زیست انقلابی؛ زیست کارمندی (۲)

تأملی بر جریان‌های فکری دانشجویی دانشگاه صدا و سیما

دانشگاه صدا و سیما - تأملی بر جریان‌های فکری دانشجویی دانشگاه صدا و سیما

رسانه انقلاب: تحول در هر محیطی نیاز به زمان دارد و متغیر‌های عصری هر دوره تاریخی در این امر دخیل‌اند. آیت تحول همچون گذر فصل‌ها‌ست. هر فصلی در مقطع زمانی خود ظهور می‌کند. شاید موانعی باشد که فصلی را به تعجیل یا تاخیر بیندازند؛ اما می‌دانیم که همیشه بهاری هست و می‌آید. انقلاب‌های زیادی در ادوار تاریخی روی داده‌اند، بعضی ماندگار و برخی به زوال رسیدند. فرآیند ظهور یک انقلاب به عوامل متعددی وابسته است؛ اما یکی از عوامل اصلی، آستانه تحمل و صبر یک ملت است. چون مردم هستند که مشروعیت یک حکومت را تعیین می کنند. گاه این انقلاب‌ها صورت می‌گیرند و گاه در نطفه تلف می‌شوند. گاه انقلاب به مصادره نخبگان و جریان‌های نفوذی در می‌آید و مسخ می‌شود و حکومت‌های دیکتاتوری و فاشیستی از درون آن متولد می‌شوند و گاه در ید مردم می‌ماند و مدل‌های حکومتی دموکراتیک غربی شکل می‌گیرد. انقلاب اسلامی ایران از جنس هیچکدام از این حکومت‌ها نبود، انقلاب با تمسک به کلام وحی، قرآن، سیره اهل بیت و حضور فطری مردم در میدان و پذیرش ولایت امام امت توانست بر جبهه کفر و طاغوتی پیروز شود.

انقلاب ما ثمره یک جنبش و حرکت انقلابی بود که دنباله حرکت انبیا، اهل بیت و زعمای شیعه است. انقلاب تصرف می‌کند و این تصرف صرفاً محدود به حوزه سیاست و فرهنگ نیست. تمام عرصه‌ها باید رنگ انقلابی به خود بگیرد یکی از این عرصه‌ها حوزه هنر و رسانه است، هر عرصه‌ای برای ادامه حیات احتیاج به جامعه انسانی دارد. دانشگاه‌ها متولیان عرضه این افراد هستند. یکی از این دانشگاه‌ها صدا و سیما است که وظیفه تربیت نیرو‌های انسانی متعهد و توانمند انقلابی در عرصه هنر و رسانه را دارد. شاید مقدمه‌ مطولی برای رسیدن به موضوع دانشگاه ارائه شد؛ اما باید بدانیم دانشگاه صدا و سیما رسالتی دارد و این رسالت برآمده از عقبه تاریخی و عهد الهی است. فهم جایگاه صدا و سیما در انقلاب اسلامی در عصر حاضر بسیار حیاتی است، «امام خامنه‌ای» در یکی از بیاناتشان متذکر این مطلب شده اند که «در جمهوری اسلامی، هر جا که قرار گرفته‌اید، همان‌جا را مرکز دنیا بدانید».
در محیط دانشگاه صدا و سیما با تیپ‌ها و شخصیت‌های متفاوتی مواجه هستیم که این تیپ‌های دانشجویی امکان دارد در دانشگاه‌های هنری و رسانه‌ای دیگر هم یافت شوند؛ اما افرادی هم هستند که هویتشان برآمده از محیط زیست همین دانشگاه است، گروهی برآمده از زیست کارمندی و بوروکراتیک دانشگاه و طیفی دیگر تجلی یک حیات انقلابی، فطری و تأملی است.

تیپ خنثی دانشگاه صدا و سیما صرفاً حیاتی نباتی در محیط دانشگاه دارند، در تحرکات دانشگاه دخالتی نمی‌کنند و هر چه بادا باد را دکترین خود قرار داده‌اند. در ادامه این تیپ عده‌ای هستند که فعالیت و تحرک دانشگاهی دارند؛ اما در ادامه گفتمان کارمندی و مشروعیت دادن به آن طی طریق می‌کنند، بعضی از این دانشجویان افرادی هستند که چهره حقیقی خود را به نمایش نمی‌گذارند و در پوشش انقلابی مآبی و بزک‌های دیگر به اختلاف و مسائل حاشیه‌ای می‌پردازند.هویت تیپ‌های انقلابی متنوع و اگر تفاوتی هست درون گفتمانی است. دانشجویان بسیجی دانشگاه به دنبال تغییر و تحول در محیط دانشگاه صدا و سیما هستند؛ اما این تغییرات بیشتر با برنامه‌های روتین و بدنه دانشگاه مرتبط است.

در این میان گروهی از بسیجیان دانشگاه به موازات فعالیت‌های بسیج به دنبال طرح دورانی جدید در متن دانشگاه هستند. «دوران جدید عالم» کلیدواژه‌ای برآمده از بیانات رهبری در اولین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) است که توسط جمعی از دانشجویان بسیجی مطرح شد این گروه با نفرات اندک خود در محیط دانشگاه به دنبال طرح گفتمانی جدید ناظر به بیانات رهبری هستند. سلسله جلسات «دوران جدید عالم» در طول سال تحصیلی با موضوعاتی بنیادی و طرحی نو در عرصه هنر و رسانه برگزار می‌شد و با استقبال نسبی که از این جلسات می‌شد کادرسازی و نیروهای تازه نفسی از میان دانشجویان ورودی جدید جذب شد. در میان تیپ‌های دانشجویی دانشگاه «صدا و سیما» تنها می‌توان گفت، این طیف هستند که نسبت وثیقی با ماهیت حقیقی دانشگاه صدا و سیما برقرار کرده‌اند و به دنبال تغییر وضعیت و شرایط موجود هستند.

هم چنین بخوانید:
زیست کارمندی، زیست انقلابی

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top