اسب‌هایی برای فمینیست بودن - انیمیشن اسب‌های پنجره‌ای به اسکار راه پیدا کرد - رسانه انقلاب

اسب‌هایی برای فمینیست بودن

انیمیشن اسب‌های پنجره‌ای به اسکار راه پیدا کرد

انیمیشن اسب‌های پنجره‌ای به اسکار راه پیدا کرد

انیمیشن «اسب‌های پنجره‌ای: مکاشفه رزی مینگ در اشعار فارسی» -حداقل اینگونه که از تیزر آن می‌بینیم- هوشمندانه‌تر از انیمیشن پرسپولیس ساخته شده است. نوع نقاشی‌ها و رنگ‌آمیزی‌های آن مانند پرسپولیس سیاه و سفید نیست و نمی‌خواهد پیام خود را به سادگی با استفاده از رنگ و دیالوگ‌های انسان‌های عقب مانده از تمدن جدید نشان دهد.

دختری ایرانی‌الاصل که در کانادا به همراه پدر ایرانی و مادر چینی خود زندگی می‌کند. کتاب شعری درباره فرانسه می‌نویسد و سپس از طرف یک انجمن فرهنگی و ادبی به برنامه‌ای در شیراز دعوت می‌شود. در انجا او با حقایقی درباره گذشته خود آشنا می‌شود.

انیمیشن اسب‌های پنجره‌ای روایت‌گر همان مهجوریت همیشگی ساختگی روشنفکران و مهاجران ایرانی در غرب، از آزادی، هنر و ادب است. شعر، هنر، فرهنگ و ادب در حصاری از دین و تعصبات خشک مذهبی و سیاسی گرفتار است. چادر پوشیدن رزی از همان ابتدای ورودش به ایران از او یک خلاقیت محبوس می‌سازد. رزی حقیقت زیبای شعر و ادب فارسی را می‌بیند که روح او را به پرواز درمی‌آورد. اما این دختر آزاد برای غواصی در دریای فرهنگ و ادب پارسی کجا را باید انتخاب کند؟ کانادا مهد مهاجران ایرانی بعد از انقلاب را که دور از وطن اصلی وی است یا ایران با محدودیت‌های سیاسی و دینی و مذهبی‌اش؟ رزی در مکاشفه خود در اشعار فارسی حقایقی از تمدن ایرانی را می‌بیند که محبوس شده است.

نشانه رفتن دین و سیاست در آثار هالیوودی علیه آزادی، هنر و خلاقیت آن هم در یک انیمیشن برای کودکان ساده ترین رفتار سیاسی است که می‌توان انتظار داشت. البته نخ‌نماترین و کلیشه‌ای ترین شکل ممکن که بارها ساخته شده است. مهم آن است که این انیمیشن در فهرست اسکار قرار دارد.

وجود طیف وسیعی از هنرمندان، شاعران و نویسندگان زن در ایران به چه معنا است که فیلم‌سازان ایرانی مهاجر می‌خواهند روی ساختگی دیگری از آن نشان دهند؟ طاهره صفارزاده‌ها که تمثلی از ادیب و شاعر و نویسنده و مترجم متدین و فرزانه هستند در دیار غربت غرب رشد نکردند و پر و بال در قفس دروغین آزادی فمینیستی نگشودند، بلکه در آسمان بی‌کرانه‌ای به‌نام حیا و دین آزادانه پرواز کردند.

به این مطلب امتیاز دهید:
12345 (رای دهید)
Loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارد

مطلع شدن از

Top